Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Omlet z warzywami

Omlet z warzywami

Omlet z warzywami to bardzo dobry pomysł na super proste śniadanie. Przepis opisałam super dokładnie, zatem każdy poradzi sobie ze zrobieniem puszystego omletu z ulubionymi dodatkami. 

- łatwo dostępne składniki
- tani i prosty do zrobienia posiłek
- można go szykować przez cały rok

Czas przygotowania: 25 minut
Liczba porcji: 2 omlety
W 1 omlecie: Wartość energetyczna 285 kcal Dieta: wegetariańska

Składniki

  • 3 duże jajka
  • 1 pełna łyżka mąki pszennej - około 25 g
  • 1 mała papryka - około 150 g
  • 1 mała cebula - około 80 g
  • garść szczypiorku
  • po sporej szczypcie soli i pieprzu
  • 2 łyżki masła klarowanego lub leju do smażenia

Omlet z warzywami

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml. 
Jajka wyjmij wcześniej z lodówki. 

Warzywa ważone były przed ewentualnym obraniem/przygotowaniem. Zawsze podaję wagę użytych przeze mnie warzyw lub owoców. Nie trzeba jednak stosować się do wytycznych co do grama. Wagi podawane są po to, by łatwiej Wam było zorientować się, jaka mniej więcej ilość potrzebna jest do zrobienia danego dania. 

Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną liczbę kalorii niż te, których użyłam ja. Z podanej ilości składników otrzymasz dwa średniej wielkości omlety warzywne. Zanim zaczniesz szykować ten pyszny posiłek, polecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów wykonania.

Omlet z warzywami, 1

Omlet z warzywami przepis

Nagrzej niedużą patelnię z grubym dnem. Ustaw średnią moc palnika i wlej jedną oleju do smażenia. Cebulę obierz, poszatkuj i podsmażaj na średniej mocy palnika przez około 5 minut. Ma się zeszklić i odrobinę zarumienić. Małą paprykę (dałam pół żółtej i pół czerwonej) oczyszczam z gniazda nasiennego, kroję na małe kawałki i dodaję na patelnię z cebulką. Całość podsmażam przez kolejne 5 minut, a następnie dodaję po szczypcie soi i pieprzu oraz garść siekanego szczypiorku. Mieszam warzywa i wyłączam. Aby szybciej przestygły, można je przełożyć do szklanej miseczki. 

Porada: Razem z papryką można również dodać kawałek drobno pokrojonej cukinii lub garść szpinaku baby. Aby warzywa wyszły ostrzejsze, dorzuć więcej pieprzu lub szczyptę chili. W wersji urozmaiconej dodaj też kilka plasterków ulubionej, pokrojonej drobniej szynki.

Omlet z warzywami, 2

Zacznij nagrzewać większą patelnię pod omlety. Ustaw niską moc, by patelnia dobrze i "równo" się nagrzała. 

Bardzo ostrożnie i dokładnie oddziel żółtka od białek. Białka umieść w szklanej lub metalowej misce. Żółtka trzymaj w osobnym naczynku. Zacznij ubijać białka przy pomocy miksera zaczynając od mniejszych obrotów. Stopniowo je zwiększaj. Białka ubijaj tak chwilę, by nie przebić pęcherzyków powietrza. Sztywne białko wygląda jak piana z kąpieli w wannie. Kolejno dodaj też żółtka i całość tylko chwilę miksuj na niskich obrotach lub wmieszaj je przy pomocy rózgi kuchennej. 

Omlet z warzywami, 3

Zaraz po żółtkach przesiej też pełną łyżkę mąki pszennej. Masę pod omlety wymieszaj delikatnie przy pomocy szpatułki lub łyżki. 
Omlet z warzywami, 4

Na nagrzaną (cały czas dość niska moc palnika - u mnie 3,5/9) patelnię wyłóż pół łyżki oleju roślinnego do smażenia lub masła klarowanego. Rozprowadź tłuszcz po całej powierzchni patelni, a następnie na środek wyłóż połowę piany omletowej. Delikatnie rozłóż puszyste ciasto tak, by miało tę samą grubość i zaokrąglony kształt. Po chwili wyłóż również część podsmażonych wcześniej warzyw. Patelnię przykryj przykrywką. W ten sposób smaż/piecz pierwszy omlet z warzywami przez około 4-5 minut, a następnie przewróć go na drugą stronę przy pomocy szerokiej szpatułki. Po około 2 minutach omlet jest już gotowy i można go zdjąć z patelni.  

Porady:  Po przewróceniu omleta na drugą stronę, można go dodatkowo posypać ulubionym, tartym serem. Jeśli nie chcesz przewracać omleta na drugą stronę, to tylko nakryj połowę ciasta drugą (jak składanie kartki na pół). Ponownie przykryj patelnię przykrywką, ale na trochę dłużej, bo na około 3 minuty. Można też wmieszać podsmażone warzywa w puch omletowy i całość rozłożyć tak, by omlet był cieńszy, ale o większej średnicy. Taki omlet można zwijać w rulonik.
Omlet z warzywami, 5

W taki sam sposób przygotuj drugiego omleta. Nie zapomnij dodać na patelnię kolejne pół łyżki tłuszczu. Omlet z warzywami podawaj od razu po usmażeniu, chociaż po przestudzeniu jest równie smaczny. Omlet warzywny warto podać z listkami bazylii i świeżymi pomidorami. 
Omlet z warzywami, 6

Omlet z warzywami, 7

Smacznego. 
Średnia 4.9 / 5 (664 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Omlet z warzywami

Uwielbiam szykować na śniadanie omlety. Taki przepis na omlet z warzywami to jeden z lepszych pomysłów na codzienne śniadanie, czy też inny posiłek w ciągu dnia. Omlet warzywny szykujemy z niewielkiej ilości składników. Aby zrobić puszysty omlet z warzywami potrzebujesz tylko jajka, odrobiny mąki oraz wybrane warzywa i troszkę tłuszczu. Zazwyczaj wszystkie składniki mamy już w swoim domu. Omlet z warzywami, czy też omlet na słodko, taki klasyczny, to danie uniwersalne i ponadczasowe. Nie raz już szykowałam omlet z warzywami fit, czy też omlet w wersji na słodko, gdy nie miałam kompletnie pomysłu co zrobić do jedzenia, zaś w lodówce tylko podstawowe składniki. Taki omlet z warzywami na obiad to też nienajgorszy pomysł. Niektórzy dziwią się, że szykując omlet warzywny ubijam najpierw białka, a potem dodaję resztę składników. Tak naprawdę to szykowanie takiego omletu zajmuje naprawdę chwilę, a dzięki temu, że poświęcę chwilę na ubicie na sztywno białka, otrzymuję niesamowicie puszysty i pyszny omlet z warzywami. Jest on trochę podobny do kilku innych propozycji na śniadanie. Gorąco polecam danie, które ma intrygującą nazwę. Pyszna frittata czeka na Blogu. Super smaczny jest też klasyczny chleb w jajku, czy też szakszuka, którą szykuję równie na bazie jajek, ale z pomidorami. Bardzo dobre na śniadanie i nie tylko są aromatyczne Panini, czyli kanapki na ciepło. Jeśli lubisz piec, top polecam tez przepis na super brioszki uniwersalne. 

Omlet warzywny

Oczywiście przepisy na omlet z warzywami są najróżniejsze. Tak jak wspomniałam wcześniej, wiele osób tylko miesza razem surowe jajka z podsmażonymi warzywami i smaży omleta w wersji super szybkiej, czyli bez ubijania białek na sztywno. Oczywiście taki omlet/jajecznica też jest ciekawy i warto wypróbować i takiej wersji. Zatem na omlet z warzywami przepisy mogą być bardzo różne. Jedni dają więcej mąki do puszystych jajek, a są też racy, co nie dają jej wcale. Na mój omlet z warzywami przepis jest bardzo prosty, a omlet warzywny wychodzi mięciutki i puszysty. Przepis na omlet z warzywami może się składać z wielu różnych warzyw. Sama dodaję zazwyczaj cebulę oraz paprykę. Ciekawym składnikiem jest też szpinak baby oraz miąższ z pomidora bez mokrego gniazda nasiennego. Omlet z warzywami można również wzbogacić o dodatek szynki oraz ulubionego żółtego sera, który ścieramy na tarce. Jeśli chcesz zobaczyć jak zrobić omlet z warzywami w mojej ulubionej wersji, to zapraszam po przepis.