Skyrnik czekoladowy
Skyrnik czekoladowy pieczony, to kolejny hit wśród deserów bogatych w białko. Zapraszam po ten świetny przepis, w którym nie używamy zwykłego cukru oraz mąki pszennej.
Czas przygotowania: 10 minut
Czas pieczenia: 1 godzina
Liczba porcji: keksówka 10 x 30 cm
W 100 g sernika:
Wartość energetyczna
94 kcal
Dieta: bezglutenowa
Składniki [ więcej ]
- Skyr naturalny - nie pitny 800 g
- jajka 3 duże lub 4 małe
- erytrol lub zwykły cukier 100 g
- budyń waniliowy bez cukru 1 saszetka - 40 g
- kakao 4 płaskie łyżki - do 40 g
- maliny lub jeżyny 100 g
- borówki lub jagody leśne 100 g
- ewentualna dekoracja: polewa czekoladowa z masła
Skyrnik czekoladowy
Zacznij już nagrzewać piekarnik do 170 stopni z opcją pieczenia góra/dół lub ustaw 160 stopni z termoobiegiem.
W jednym naczyniu umieść wszystkie składniki na masę skyrnikową (bez owoców). Będzie to: 800 gramów Skyru naturalnego (w formie gęstego jogurtu, czyli nie pitna wersja); 3 duże lub 4 małe jajka (około 200 g po rozbiciu); 100 gramów erytrolu lub tyle samo zwykłego cukru; saszetka budyniu waniliowego lub śmietankowego bez cukru o wadze około 40 gramów oraz do 40 gramów kakao. Wszystko razem miksuj krótko na niskich obrotach, tylko do momentu, gdy masa zrobi się jednolita.
Porada: Aby zintensyfikować smak deseru możesz dodać odrobinę aromatu do ciast, np. pomarańczowego lub rumowego.
Keksówkę o wymiarach wewnętrznych 10 x 30 cm wyłóż od środka arkuszami papieru do pieczenia. U mnie są to dwa kawałki, które ucinam i kładę tak, by można było złapać za szersze i wyciągnąć przestudzony skyrnik w całości. Możesz też użyć innej pełnej formy (czyli bez odpinanych boków, ponieważ masa serowa jest dość luźna) o podobnych wymiarach i pojemności około 1500 ml.
Masę skyrnikową wylej do przygotowanej formy.
100 gramów świeżych malin i 100 gramów świeżych borówek umyj i osusz dokładnie, a następnie rozłóż równo na powierzchni masy. Możesz też dać tylko maliny lub tylko borówki lub też użyć innych, drobnych owoców. Polecam tu jeżyny, jagody leśne oraz czarną i czerwoną porzeczkę. Owoce mrożone należy zawsze najpierw rozmrozić, ogrzać do temperatury pomieszczenia i osuszyć z nadmiaru wody.
Skyrnika nie pieczemy ani w kąpieli wodnej, ani też z funkcją pary. Formę umieść mniej więcej na środkowej półce (lub o piętro niżej) w piekarniku nagrzanym do 170 stopni (pieczenie góra/dół). Skyrnik czekoladowy piecz pełną godzinę. Po wyłączeniu piekarnika nie uchylaj drzwiczek pieca przynajmniej przez 10 minut. Potem uchyl je nieznacznie na 30 minut. Po tym czasie otwórz piekarnik i wyjmij skyrnik. Skyrnik może pod koniec wyrosnąć, ale podczas studzenia pewnie lekko opadnie
Przestudzony skyrnik umieść w lodówce pod kloszem na minimum cztery godziny, a najlepiej na całą noc. Idealną strukturę osiąga bowiem po schłodzeniu, jednak naprawdę bardzo dobry jest jeszcze lekko ciepły. Bardzo dobrze smakuje polany roztopioną gorzką czekoladą z odrobiną masła. Na górę zaś warto wyłożyć świeże owoce i ewentualnie listki mięty.
Czkoladowy skyrnik przechowuj w lodówce pod kloszem. Świeżość zachowa przynajmniej przez 5-6 dni.
Smacznego.