Ryba w occie
Ryba w occie, czyli najpyszniejsza ryba w zalewie octowej, to przepis nie tylko dla miłośników łowienia ryb. Delikatna i pyszna ryba będzie idealna również na Święta.
Czas przygotowania: 1 godzina
Liczba porcji: 1 kg ryby - słoik 2 l
Kaloryczność kcal: 150 w 100 g ryby
[ więcej ]
Składniki na rybę smażoną [ więcej ]
- 1 kg tuszki lub filetów ulubionej ryby - u mnie dorsz
- 30 g mąki pszennej lub owsianej - 3 płaskie łyżki
- przyprawy: 1 płaska łyżeczka soli; 3/4 płaskiej łyżeczki pieprzu
- olej roślinny do smażenia - minimum 30 ml
Składniki na zalewę
- 3 szklanki wody - 750 ml
- 150 ml octu spirytusowego 10 % - lub więcej
- 2 średnie cebule - około 250 g
- 6-8 ziaren pieprzu
- 4 ziarna ziela angielskiego
- 3 listki laurowe
- 3 łyżeczki cukru - około 15 g
- 1 płaska łyżeczka soli
Ryba w occie
Do małego garnka wlej 3 szklanki wody, czyli 750 ml oraz 150 ml octu spirytusowego 10 % (lub do 50 ml więcej, jeśli lubisz bardziej octowe dania). Dodaj: 6-8 ziaren pieprzu; 4 ziarna ziela angielskiego; 3 listki laurowe; 3 łyżeczki cukru, czyli około 15 gramów oraz płaską łyżeczkę soli. Garnek przykryj (lekko uchyloną) przykrywką i zagotuj zalewę. Jak zacznie wrzeć zredukuj moc palnika i gotuj ją na małej mocy przez 5 minut.
Porada: Można też najpierw usmażyć rybę, a dopiero potem zrobić zalewę. Kawałki ryby wkładamy do słoików i zalewamy jeszcze wrzącą zalewę, a następnie zakręcamy słoiki. Po przestudzeniu odstawiamy je do lodówki. Taka ryba w occie może leżakować w lodówce nawet 1-2 miesiące lub dłużej.
Po 5 minutach do zalewy dodaj też obraną i pokrojoną w cienkie piórka lub krążki cebulę. Ponownie zagotuj zalewę i dalej, pod lekko uchyloną przykrywką gotuj całość przez 5 minut. Gotową zalewę odstaw do przestudzenia.
Porada: Razem z cebulą można też dodać 1-4 łyżki koncentratu pomidorowego.
Do ryby w occie polecam wybrać świeże filety lub tuszki (ze skórą lub bez) z: dorsza, mintaja, miruny, morszczuka, okonia, szczupaka, sandacza, czy nawet karpia.. Świetnie sprawdzą się też płotki, które smażę w całości.
Polędwiczki z dorsza wystarczy szybko przepłukać pod zimną, bieżącą wodą. Następnie dobrze osuszyć ręcznikiem papierowym i pokroić na mniejsze kawałki. Każdy kawałek oprósz z obu stron mieszanką soli i pieprzu i obtaczaj z obu stron w mące. Z innymi, większymi rybami postępuj podobnie. Krój je w kawałki lub dzwonka.
Porada: Mąkę pszenną można zamienić na bezglutenową mąkę owsianą.
Nagrzej dużą patelnię z grubym dnem. Wlej olej. Kawałki ryby smaż z obu stron na średniej mocy palnika. Powinno wystarczyć po 3-4 minuty z obu stron. Ryba ma się ładnie zarumienić. Jeśli się za mocno przypieka, zmniejsz moc palnika. Gotowe filety wyłóż na szeroki talerz.
Porada: Po każdej partii smażonych kawałków ryby, polecam ostrożnie oczyścić patelnię z przypalonej mąki (kawałkiem ręcznika papierowego), wlać nową porcję oleju i dalej smażyć rybę.
Przygotuj dwa słoiki o pojemności około 1 litra każdy lub (jak u mnie) jeden większy słoik/garnek o pojemności 2 litrów. Do naczynia wyłóż przestudzone kawałki usmażonej ryby (można na przemian z cebulą z zalewy). Całość zalej zalewą. Powinna ona całkowicie przykryć kawałki ryby.
Porada: Do słoika/garnka można też wsypać szczyptę płatków chili. To wersja dla miłośników ostrzejszych smaków.
Jak masz słoiki, to je zakręć i odłóż do lodówki. Jak masz garnek, to przykryj go folią spożywczą i przykrywką i również umieść w lodówce.
Ryba w zalewie octowej powinna być przez cały czas trzymana w lodówce, po przykryciem. Można ją jeść już na drugi dzień po zrobieniu, jednak smaki dopiero zaczną przenikać do ryby, dlatego też najlepiej jest podawać ją po około 4-7 dni po zrobieniu. Prawidłowo przechowywana, świeżość i super smak zachowa nawet przez kilka tygodni.
Smacznego.