Racuchy z rabarbarem
Racuszki z rabarbarem na drożdżach to rewelacyjny pomysł na śniadanie lub na kolację. Ten super sezonowy przepis posmakuje nie tylko dzieciom. Racuchy nie są tłuste, więc można je zabrać na piknik.
Czas przygotowania: 1 godzina
Liczba porcji: 12 dużych racuchów
Kaloryczność kcal: 125 w 1 racuchu
[ więcej ]
Dieta: wegetariańska
Składniki [ więcej ]
- 2 szklanki mąki pszennej np. tortowej - 320 g
- 1 szklanka mleka (może być roślinne) - 250 ml
- 200 młodego i świeżego rabarbaru - około 2 łodygi
- 40 g świeżych drożdży lub 14 g drożdży instant
- 2 duże jajka - około 120 g po rozbiciu
- 3 łyżki cukru - minimum 30 g
- 1 łyżeczka czerwonej konfitury np. z wiśni
- 1 łyżeczka masła klarowanego do rabarbaru - 5 g
- do smażenia: olej roślinny lub masło klarowane - 20 g
- do podania: cukier puder, miód lub dżem
Racuchy z rabarbarem
Na początku przygotuj wszystkie składniki. Odmierz osobno 320 gramów (2 szklanki) mąki.
W jednej misce przygotuj rozczyn: Do miski wlej całą szklankę mleka (temperatura do 30 stopni). Dodaj 40 gramów świeżych drożdży oraz łyżkę cukru (około 10 gramów) i około 40 gramów mąki (odsypane z odmierzanych 320 gramów).
Składniki na rozczyn dobrze wymieszaj i rozetrzyj drożdże. Rozczyn przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe i nieprzewiewne miejsce na około 20 minut. Zaczyn powinien się napuszyć i urosnąć.
Porada: Jeśli sięgasz po drożdże instant, to możesz postępować z nimi tak samo, jak z tymi świeżymi lub tylko rozetrzeć je najpierw z ciepłym mlekiem. Wówczas szybko się rozpuszczą, ciasto będzie jednolite i błyskawicznie zacznie wyrastać.
W trakcie "wyrastania" rozczynu umyj dwie łodygi młodego i świeżego rabarbaru. Odetnij zgrubiałą i wygiętą część łodygi, która rośnie przy ziemi oraz część łączącą łodygę z zielonym baldachimem. Łodyg nie obieraj, tylko pokrój na kawałki o szerokości około 1 cm.
Nagrzej małą patelnię z grubym dnem. Wyłóż na nią łyżeczkę masła klarowanego lub oleju roślinnego do smażenia, a po chwili również rabarbar. Na patelnię daj też łyżeczkę konfitury lub dżemu wiśniowego, malinowego lub truskawkowego. Odrobina konfitury nada ładniejszą barwę oraz wzbogaci smak racuchów. Całość podsmażaj około 3 minuty, a następnie zdejmij rabarbar z patelni na osobny talerz. Dzięki temu szybciej ostygnie.
Porada: Konfiturę można pominąć, dać jej więcej lub zastąpić odrobiną miodu.
Gotowy do użycia rozczyn (w ciepłych warunkach po około 20 minutach od przygotowania) powinien urosnąć i ładnie się napuszyć.
Do większej miski wsyp resztę odmierzonej mąki (280 g), wbij dwa jajka, dodaj pozostały cukier (20 g) oraz cały rozczyn. Wymieszaj składniki.
Dodaj też podsmażony i przestudzony (może być jeszcze lekko ciepły) rabarbar. Wymieszaj dokładnie ciasto. Powinno mieć konsystencję budyniu.
Porada: Jeśli lubisz słodsze racuszki, to możesz dać nieco więcej cukru.
Nagrzej dużą patelnię. Dodaj odrobinę masła klarowanego lub oleju roślinnego do smażenia. Łyżką nakładaj porcje ciasta. Na jednego racucha daję dwie łyżki i rozkładam ciasto do średnicy około 10 cm. Ciasto będzie dość lepiące i może być gęste (gęstość ciasta zależy od użytej mąki, czy nawet wielkości jajek).
Po nałożeniu kilku porcji nie ruszaj placków, aż do przewrócenia ich na drugą stronę. Smaż je na niższej mocy palnika, z obu stron po 2-3 minuty do zarumienienia. Racuszki z rabarbarem rosną jeszcze na patelni. W ten sposób usmaż wszystkie racuchy.
Porada: Jeśli dasz więcej tłuszczu na patelnię, to racuchy będą bardziej chrupiące i puszyste.
Gotowe racuchy drożdżowe z rabarbarem warto przed podaniem oprószyć cukrem pudrem. Bardzo dobrze będą również smakowały z owocami i domowym dżemem lub też z lodami albo z bitą śmietaną.
Smacznego.