Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Bliny gryczane

Bliny gryczane

Super pyszne i bardzo proste do zrobienia bliny gryczane, które zrobisz w 5 minut, wyłącznie z mąki gryczanej. Placki gryczane bez dodatku mąki pszennej będą świetne dla osób na diecie bezglutenowej. 

- wystarczy wymieszać razem składniki
- bez dodatku mąki pszennej
- placki można jeść na słono i na słodko

Czas przygotowania: 5 minut
Czas leżakowania ciasta: 2 godziny
Czas smażenia placków: 10 minut
Liczba porcji: 16 placków

Kaloryczność kcal: 70 w 1 placku [ więcej ]
Dieta: bezglutenowa, wegetariańska

Składniki [ więcej ]

  • 1 szklanka mąki gryczanej - 180 g
  • pół szklanki mleka
  • pół szklanki wody
  • 15 g świeżych drożdży lub 5 g drożdży suszonych
  • 1 średnie jajko
  • 1 łyżka cukru
  • szczypta soli
  • olej roślinny lub masło klarowane do smażenia

Bliny gryczane

Bliny w 100 % gryczane. To bardzo ciekawe placki, które usmażysz bez dodatku mąki pszennej. Bezglutenowe i super proste do zrobienia. Z tymi plackami poradzi sobie każdy. Mieszasz składniki i odstawiasz miskę na dwie godziny. Potem już tylko kilka minut smażenia i gotowe

Bliny gryczane, 1
Krok 1: Wymieszaj składniki

Do miski wlej pół szklanki mleka oraz pół szklanki wody. Możesz też dać wyłącznie szklankę mleka lub wodę zastąpić wodą gazowaną. Łącznie potrzebujesz 250 ml płynu. Wbij jedno, średniej wielkości jajko. Dodaj łyżkę cukru oraz szczyptę soli. 

W misce umieść też 15 gramów drożdży świeżych lub też ewentualnie niecałą saszetkę, czyli 5 gramów drożdży suszonych. Wsyp szklankę mąki gryczanej. Będzie to nie więcej niż 180 gramów mąki. 

Wymieszaj składniki

Krok 2: Odstaw do wyrastania

Całość dokładnie wymieszaj. Drożdże rozetrzyj z resztą składników. Ciasto będzie rzadkie. Nic się nie martw. Miskę przykryj folią lub wilgotną bawełnianą ściereczką i odstaw na bok blatu kuchennego na dwie godziny. Po tym czasie ciasto na bliny gryczane zrobi się gęstsze i zacznie ładnie buzować. 

Odstaw do wyrastania

Krok 3: Usmaż bliny

Wybierz patelnię z grubym dnem i zacznij ją nagrzewać. Cierpliwie poczekaj, aż patelnia dobrze się nagrzeje. Na patelnię włóż łyżkę masła klarowanego, oleju ryżowego lub oleju kokosowego. Poczekaj aż olej lub masło z łatwością rozpłynie się po powierzchni patelni i zacznij kłaść porcje na placki. Na jeden placek nakładaj pełną łyżkę stołową ciasta. Moja patelnia miała 24 cm średnicy i zmieściły się na niej 4 placki z mąki gryczanej.

Placki gryczane smaż na średniej lub odrobinę niższej niż średnia moc palnika. Jedna strona potrzebuje około 1 minuty zanim placki przewrócisz na drugą stronę. W tym czasie powinny się ładnie zarumienić. Jeśli rumienią się za szybko, to zmniejsz moc palnika. Druga strona smaży się zazwyczaj odrobinę krócej. Bliny gryczane najlepiej jest przewracać na drugą stronę przy pomocy płaskiej szpatułki kuchennej.

Usmaż bliny

Usmaż bliny

Krok 4: Podawaj z dodatkami

Usmażyłam cztery partie, po cztery sztuki na patelnię. Do usmażenia 16  placków zużyłam cztery łyżki leju roślinnego. Po każdej partii dodawałam jedną łyżkę oleju.

Jeśli bliny gryczane chcesz podać na słodko, to polecam Ci smażyć je na maśle lub na oleju koksowym i podawać do zjedzenia od razu po zdjęciu z patelni. Placki gryczane są wtedy najbardziej wilgotne. Bardzo dobrze smakują ze słodkim jogurtem i dowolnymi owocami lub dżemem. 

W wersji na słono możesz je podać z kwaśną śmietaną oraz łososiem wędzonym i koperkiem lub szczypiorkiem.

Podawaj z dodatkami

Bliny gryczane, 7

Bardzo dobre będą również ze śledziem, z kawiorem lub ulubionym sosem. Jeśli zaś wolisz zrobić placki z dodatkiem mąki pszennej, to zobacz przepis na te bliny
Smacznego.
Średnia 4.9 / 5 (413 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Bliny gryczane

Bliny to placki, które wywodzą się z kuchni rosyjskiej oraz białoruskiej i ukraińskiej. Zazwyczaj jest to połączenie mąki pszennej z gryczaną z dodatkiem drożdży i dowolnego płynu. Kiedyś robiło się je tylko na specjalne okazje. Obecnie jednak smażymy je zazwyczaj wtedy, gdy mamy na to ochotę. Bliny to nawet bardziej naleśniki niż placki. Ciasto powinno być bowiem dość rzadkie. Same bliny rosną bardziej dopiero na patelni. Moje bezglutenowe bliny szykuję wyłącznie z mąki gryczanej. Jeśli lubisz kaszę gryczaną, to polecam mój przepis na pyszne kaszotto z kurczakiem i z warzywami. 

Bliny z mąki gryczanej

Placki oraz naleśniki z mąki gryczanej wychodzą zazwyczaj dość kruche. Dlatego też polecam zjadać je raczek od razu po usmażeniu. Moje placki z mąki gryczanej zjedliśmy z łyżką kwaśnej śmietany oraz z wędzonym łososiem. Można je też podać z kawiorem, gotowaną rybą, serem tartym, śledziami, jajkami gotowanymi na twardo czy też różnymi sosami. Sos tatarski oraz sos musztardowy na ciepło będą idealne. Bliny z mąki gryczanej polecam też podać na słodko. Placki gryczane będą idealne z domowym dżemem, z jogurtem na słodko czy też po prostu ze świeżymi owocami i jogurtem naturalnym. Podane na słodko powinny być jeszcze ciepłe.. najlepiej zdjęte prosto z patelni. Będą wtedy wilgotne i mniej kruche. Placki z mąki gryczanej na słodko polecam smażyć na maśle klarowanym lub na oleju kokosowym. Zobacz też inne moje przepisy bezglutenowe. Przepyszna i syta jest moja zapiekanka ziemniaczana. A wiosną polecam gotować zupy ze świeżymi ziołami i warzywami. Zupa koperkowa to jedna z lepszych propozycji.