Omlet cesarski
Omlet cesarski to przepyszny, bardzo puszysty i aromatyczny omlet, który jeszcze na patelni dzielimy na małe kawałki. To świetny pomysł na wyjątkowe śniadanie i bardzo przydatny przepis.
Czas przygotowania: 25 minut
Liczba porcji: 2 spore porcje
Kaloryczność kcal: 480 w 1 porcji
[ więcej ]
Dieta: wegetariańska
Składniki na omlet [ więcej ]
- 3 bardzo duże jajka
- 100 g mąki pszennej tortowej
- 125 ml mleka - pół szklanki
- 2 łyżki cukru pudru - do 25 g
- 2 płaskie łyżki masła klarowanego do smażenia - 20 g
Składniki do podania - do wyboru
- rodzynki moczone w rumie + cynamon
- świeże owoce + skyr + miód
- ulubiony dżem + serek puszysty
Omlet cesarski
W jednej misce umieść razem 100 gramów mąki pszennej tortowej (ponad pół szklanki) oraz 125 ml mleka (pół szklanki) i trzy żółtka dużych jajek. Białka, bez najmniejszych śladów żółtka, przelej do osobnej (szklanej lub metalowej) miski.
Porada: Mleko i jajka wyjmij wcześniej z lodówki.
Mleko, żółtka i mąkę zmiksuj na idealnie gładkie ciasto. Możesz to zrobić mikserem lub ręcznym blenderem.
Trzy białka jajek miksuj przez chwilę na wysokiej mocy miksera (do 15 sekund), by je napuszyć. Od razu dodaj dwie łyżki cukru pudru i miksuj dalej białka z cukrem tak długo, aż otrzymasz sztywną, błyszczącą i puszystą pianę bezową. U mnie trwało to około półtorej minuty.
Porada: Można też dać dwie łyżki cukru waniliowego lub wanilinowego. Będzie się on jednak dłużej rozpuszczał w białkach (chyba, że wcześniej zmielisz go na puder).
Zacznij nagrzewać dużą patelnię z grubym dnem. Ustaw niską moc, by patelnia dobrze i "równo" się nagrzała.
Połącz pianę z ciastem naleśnikowym i delikatnie wymieszaj całość przy pomocy szpatułki.
Zwiększ moc palnika do średniej. Na patelnię wyłóż łyżkę masła klarowanego (ewentualnie olej kokosowy). Po chwili, delikatnie rozłóż na patelni całe puszyste ciasto tak, by miało tę samą grubość i zaokrąglony kształt.
Zmniejsz moc i czekaj nawet 4 minuty, aż omlet "upiecze się" z jednej strony. Przy pomocy łapki delikatnie przewróć go na drugą stronę. Po maksymalnie dwóch minutach zacznij dzielić go na małe kawałki na jeden kęs (jeszcze na patelni). Używam do tego szpatułki do przewracania placków. Dodaj drugą łyżkę masła. Kawałki omleta podgrzewaj jeszcze chwilę (do 30 sekund), a następnie zdejmij z patelni.
Z podanej ilości składników wychodzą dwie porcje. W wersji tradycyjnej omlet cesarski podawaj z rodzynkami moczonymi wcześniej w rumie lub brandy. W sezonie polecam świeże owoce oraz ulubiony syrop lub miód. Poza sezonem sprawdzą się owoce z puszki, banany oraz domowe dżemy i konfitury z bitą śmietaną lub jogurtem.
Aby omlet po cesarsku był bardziej syty, zawsze można też podać go dodatkowo ze skyrem, twarogiem lub serkiem puszystym.
Smacznego.