Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Racuchy drożdżowe z truskawkami

Racuchy drożdżowe z truskawkami

Racuchy drożdżowe z truskawkami to pyszny pomysł na aromatyczne śniadanie na słodko. Placuszki na drożdżach są świetne nawet po przestudzeniu, więc można je zabrać do szkoły, czy na piknik.

- prosty przepis
- tylko niezbędne składniki
- truskawki można zamienić na jagody

Czas przygotowania: 1 godzina 20 minut
Liczba porcji: 12 dużych racuchów

Kaloryczność kcal: 140 w 1 racuchu
Dieta: wegetariańska

Składniki

  • 260 g mąki pszennej np. uniwersalnej - ponad 1,5 szklanki
  • 250 ml lekko ciepłego mleka - 1 szklanka
  • 25 gramów świeżych drożdży lub 7 g drożdży instant
  • 40 g cukru - około 3 łyżki
  • 1 średnie lub większe jajko
  • około 300 g świeżych truskawek
  • niewielka szczypta soli
  • olej lub masło klarowane do smażenia
  • cukier puder do oprószenia gotowych racuchów

Racuchy drożdżowe z truskawkami

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Jajko oraz mleko muszą być wcześniej wyjęte z lodówki, by osiągnęły temperaturę pomieszczenia. 

Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną liczbę kalorii niż te, których użyłam ja. Z podanej ilości składników wyszło mi 12 sporych racuszków o średnicy około 10-12 cm. 

Truskawki ważone były przed odszypułkowaniem. Zawsze podaję wagę użytych przeze mnie owoców lub warzyw. Nie trzeba jednak stosować się do wytycznych co do grama. Wagi podawane są po to, by łatwiej Wam było zorientować się, jaka mniej więcej ilość potrzebna jest do zrobienia danego dania. 

Racuchy drożdżowe z truskawkami, 1

Racuchy drożdżowe z truskawkami, 2

Przepis na racuchy drożdżowe z truskawkami

Przygotuj wszystkie składniki. Odmierz 260 gramów (trochę ponad 1,5 szklanki) mąki. 

Całe ciasto na racuszki szykuję w jednym naczyniu, zatem rozczyn umieszczam od razu w dużej, szklanej misce. Wlej do niej całą szklankę lekko ciepłego mleka (temperatura do 30 stopni). Dodaj 25 gramów świeżych drożdży oraz cały cukier (około 40 gramów) i około 60 gramów mąki (odsypane z odmierzanych 260 gramów). 

Składniki na zaczyn dobrze wymieszaj i rozetrzyj drożdże. Zaczyn przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe i nieprzewiewne miejsce na około 20 minut. Miskę można umieścić w lekko nagrzanym piekarniku przy otwartych drzwiczkach (nagrzewasz go maksymalnie o 40 stopni i wyłączasz piekarnik). Robię tak głównie zimą, gdy temperatura w domu nie przekracza u mnie 21 stopni. Zaczyn powinien się napuszyć i urosnąć.

Porada: Jeśli sięgasz po drożdże instant, to możesz postępować z nimi tak samo, jak z tymi świeżymi lub tylko rozetrzeć je najpierw z ciepłym mlekiem. Wówczas szybko się rozpuszczą, ciasto będzie jednolite i błyskawicznie zacznie wyrastać. 

Racuchy drożdżowe z truskawkami, 3

Do buzującego/napuszonego zaczynu dodaj jedno jajko oraz pozostałą mąkę (200 gramów) i szczyptę soli. Wszystkie składniki bardzo dobrze wymieszaj i wyrabiaj około 2-3 minut. Ciasto nie powinno wyjść za gęste, wiec można je mieszać łyżką. 

Porada: Aby ciasto było luźniejsze, wilgotniejsze i maślane, polecam dodać do niego 40 gramów roztopionego i przestudzonego masła. Roztopione masło w cieście to dobry pomysł, gdy planujesz smażyć racuszki bez tłuszczu, na suchej patelni. Do ciasta można też śmiało dosypać trochę domowego cukru waniliowego lub łyżeczkę cukru wanilinowego. Esencja i pasta waniliowa też się sprawdzą. 

Racuchy drożdżowe z truskawkami, 4

Miskę z ciastem przykryj ściereczką bawełnianą i odstaw na 20 minut w ciepłe miejsce, by ciasto wyrosło i ładnie się napuszyło. W razie potrzeby wydłuż czas wyrastania nawet do 30 minut. Nie zostawiaj jednak ciasta na dłużej, by nie przerosło. Gdy ciasto wyrasta za długo, usmażone racuszki mocno czuć drożdżami. 
Racuchy drożdżowe z truskawkami, 5

Nagrzej dużą patelnię. Dodaj odrobinę oleju kokosowego lub innego delikatnego oleju, czy też masła klarowanego. Tłuszcz rozprowadź po całej patelni. Pozwól, by olej dobrze się nagrzał. Dzięki temu placki nie chłoną tak tłuszczu. Łyżką nakładaj porcje ciasta wielkości dużego orzecha włoskiego. Na patelni o średnicy 28 cm umieszczałam po cztery racuszki na raz. 

Na wierzchu układaj po kilka plasterków truskawek. Gdy racuszki zaczną się od spodu lekko rumienić, to przewracaj je na drugą stronę (u mnie po minucie). Tu przydatna będzie łopatka. Druga strona potrzebuje zazwyczaj trochę mniej czasu na usmażenie. Racuchy drożdżowe z truskawkami są gotowe do zdjęcia z patelni, gdy z obu stron ładnie się zarumienią i wyrosną. Jeśli więc rumienią się za szybko, to zmniejsz moc palnika. To jak długo będą się smażyć zależy od patelni i jej grubości oraz od ustawionej mocy palnika. Usmażyłam tak 12 sporych racuchów. 

Porada: Jeśli dasz więcej tłuszczu na patelnię, to racuchy będą bardziej chrupiące i puszyste. Zawsze po dodaniu tłuszczu na patelnię odczekaj chwilę, zanim wyłożysz porcje ciasta. Dzięki temu, że tłuszcz jest nagrzany, ciasto go nie wchłania. 

Racuchy drożdżowe z truskawkami, 6

Gotowe racuszki na drożdżach z truskawkami podawaj oprószone cukrem pudrem. Świetnie smakują też z dodatkiem jogurtu naturalnego i listkami mięty. 
Racuchy drożdżowe z truskawkami, 7

Racuchy drożdżowe z truskawkami, 8

Zobacz też mój przepis na tradycyjne racuchy z jabłkami oraz racuchy z bananami.

Smacznego. 

Średnia 4.9 / 5 (140 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Racuchy drożdżowe z truskawkami

Puszyste, pachnące świeżymi truskawkami racuszki na drożdżach to pomysł na nieziemskie śniadanie. Domowe placki drożdżowe z truskawkami polecam smażyć szczególnie w sezonie na nasze polskie truskawki. Podobny przepis, ale bez drożdży znajdziesz na moim Blogu Kulinarnym. Placki z truskawkami to druga wspaniała propozycja dla tych co wolą urozmaicenie. Bardzo ciekawym pomysłem na słodkie śniadanie z dodatkiem truskawek może być też owsianka na mleku, do której warto dodać dużo owoców. Jeszcze przed truskawkowym sezonem mamy na początku sezon na rabarbar. Polecam zatem przepis na najprostsze ciasto rabarbarowe na oleju. Wracając jednak do przepisu na drożdżowe racuszki, to najbardziej lubię je szykować na drożdżach świeżych. Do tego mleko, cukier i mąka. Aby zrobić idealne racuszki na drożdżach z truskawkami naprawdę nie potrzeba wielu składników. Te drożdżowe placki z truskawkami można też szykować i zimą. Pleca wówczas smażyć same placki, a na talerz wykładać rozmrożone i podsmażone Zapraszam po mój ulubiony przepis i życzę smacznego. Z truskawkami polecam też tort truskawkowy dla największych łasuchów. Zapraszam również po serniczki przepis, czyli placuszki serowe z patelni.