Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Racuchy drożdżowe

Racuchy drożdżowe

Pachnące i bardzo tradycyjne racuchy drożdżowe. Racuszki wychodzą niesamowicie puszyste i delikatne. Najczęściej szykuję je w weekendy. Zapach placków na drożdżach budzi nawet największych śpiochów. 

- stary, tradycyjny przepis
- tylko łatwo dostępne składniki
- można też użyć drożdży instant

Czas przygotowania: 10 minut
Czas wyrastania ciasta łącznie: 40 minut
Czas smażenia : 20 minut
Liczba porcji: około 20 średnich racuchów

Kaloryczność kcal: 65 w 1 racuszku
Dieta: wegetariańska

Składniki

  • około 1,5 szklanki mąki pszennej - 230 g
  • trochę ponad 3/4 szklanki mleka - 200 ml
  • 25 gramów świeżych drożdży lub 7 g drożdży instant
  • łyżka cukru - około 15 g
  • 2 żółtka jajek - około 35 g
  • szczypta soli
  • do smażenia: masło klarowane lub olej kokosowy
  • do podania: cukier puder, syrop, owoce lub dżem

Racuchy drożdżowe

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml. 
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną ilość kalorii niż te, których użyłam ja. Z podanej ilości składników otrzymasz minimum 20 racuszków drożdżowych. 

Bardzo gorąco je polecam. To super łatwe racuchy drożdżowe, które smażę/piekę na patelni praktycznie bez tłuszczu. Można je więc złapać w rękę i zajadać bez obawy o zatłuszczenie wszystkiego dookoła. Racuszki drożdżowe można też zabrać na wycieczkę, do śniadaniówki do pracy lub do szkoły. Można je też śmiało smażyć na większej ilości tłuszczu, by wyszły bardziej rumiane i chrupiące 😁

Racuchy drożdżowe, 1

Racuchy drożdżowe, 2

Racuchy drożdżowe przepis

W osobnych naczyniach przygotuj sobie niecałe 1,5 szklanki mąki, trochę ponad 3/4 szklanki mleka, czyli około 200 ml mleka oraz dwa żółtka jajek. Białka możesz zamrozić lub użyć do innego deseru. Polecam przepis na super szybkie kokosanki

Do zrobienia racuchów użyj jednej, średniej miski. Zacznij od zaczynu. W misce umieść drożdże. Zarówno z drożdżami świeżymi, jak i suchymi postępuj tak samo (25 gramów świeżych drożdży lub 7 gramów drożdży instant). Odlej kilka łyżek ciepłego mleka z odmierzonej porcji 200 ml. Ważne jest to, by mleko było ciepłe, ale nie gorące. Dodaj łyżkę cukru oraz dwie łyżki mąki z przygotowanej wcześniej porcji. Składniki na zaczyn dobrze wymieszaj i rozetrzyj drożdże. Zaczyn przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe i nieprzewiewne miejsce na 20 minut. Możesz miskę umieścić w lekko nagrzanym piekarniku (Nagrzewasz maksymalnie o 40 stopni i wyłączasz piekarnik. Możesz nawet lekko uchylić drzwiczki). Robię tak głównie zimą, gdy temperatura w domu nie przekracza u mnie 21 stopni. Zaczyn powinien się napuszyć i urosnąć.

Racuchy drożdżowe, 3

Do gotowego zaczynu dodaj dwa żółtka jajek, resztę mleka oraz pozostałą mąkę i szczyptę soli. Wszystkie składniki bardzo dobrze wymieszaj i wyrabiaj około 2-3 minut. Ciasto możesz wyrobić ręcznie lub mikserem z hakami do ciasta drożdżowego. Miskę z ciastem przykryj ściereczką bawełnianą i odstaw na 20 minut w ciepłe miejsce, by ciasto wyrosło. W razie potrzeby wydłuż czas wyrastania nawet do 40 minut. 

Porada: Aby ciasto było luźniejsze, wilgotniejsze i maślane, polecam dodać do niego 40 gramów miękkiego masła. Racuszki drożdżowe wychodzą mało słodkie, więc do ciasta można też śmiało dosypać trochę domowego cukru waniliowego lub łyżeczkę cukru wanilinowego. Esencja i pasta waniliowa też się sprawdzą. 

Na zdjęciu poniżesz napuszony rozczyn oraz żółtka, szczypta soli i reszta mąki. 

Racuchy drożdżowe, 4

Na zdjęciu poniżej wyrośnięte ciasto gotowe do smażenia racuszków drożdżowych. 
Racuchy drożdżowe, 5

Nagrzej dużą patelnię. Dodaj odrobinę oleju kokosowego lub innego delikatnego oleju czy też masła klarowanego. Łyżką nakładaj porcje ciasta wielkości średniego orzecha włoskiego. Racuchy mogą być grube nawet na 2 cm. Ciasto będzie dość lepiące i może być gęste (gęstość ciasta zależy od użytej mąki, czy nawet wielkości żółtek). 

Po nałożeniu kilku porcji nie ruszaj placków, aż do przewrócenia ich na drugą stronę. Smaż/piecz na małej mocy palnika. Z obu stron po 2-3 minuty do zarumienienia. Placki rosną jeszcze na patelni. W ten sposób usmaż wszystkie placki.

Porada: Jeśli dasz więcej tłuszczu na patelnię, to racuchy będą bardziej chrupiące i puszyste. 
Racuchy drożdżowe, 6

Racuchy drożdżowe, 7

Gotowe racuchy drożdżowe są mało słodkie więc warto przed podaniem oprószyć je cukrem pudrem. Bardzo dobrze będą również smakowały z owocami i domowym dżemem.
Smacznego.
Średnia 4.8 / 5 (3942 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Racuchy drożdżowe

Racuchy na drożdżach, czyli przepis na racuszki drożdżowe to idealny przykład tradycyjnego przepisu, który pamięta się z dzieciństwa. Ile razy słyszałam już, że najlepsze racuchy drożdżowe robi babcia. Ciasto na racuchy drożdżowe jest zawsze pachnące i puszyste. Puszyste racuchy drożdżowe to też jedno z lepszych śniadań dla dzieci. Uwielbiam je smażyć w weekend. Placki drożdżowe to świetny pomysł na śniadanie dla dzieci. Mój przepis na racuchy drożdżowe jest bardzo prosty i wart zapamiętania. Zapraszam po racuchy drożdżowe przepis idealny do szykowania przez cały rok. Jeśli lubisz drożdżowe słodkości, to zapraszam też po przepis na rogaliki drożdżowe. Zapraszam też po pyszny przepis na bułeczki z czekoladą na drożdżach.. pyszne, puszyste i maślane. 

Racuszki drożdżowe

Racuchy drożdżowe są bardzo proste do zrobienia. Aby zrobić takie placki na drożdżach potrzebujesz tylko kilka podstawowych składników, które zawsze masz w swoim domu. Racuchy drożdżowe na suchych drożdżach wyjdą równie smaczne, jak te smażone na drożdżach świeżych. Polecam Ci też moje szybkie racuchy drożdżowe z jabłkami oraz przepis na racuchy drożdżowe z serem. Zobacz też inne moje przepisy na domowe placki i mój najlepszy przepis na naleśniki. Gorąco zachęcam też do zrobienia racuchów z bananami. Takie racuchy drożdżowe z bananami możesz robić przez cały rok.

Racuszki drożdżowe przepis

Oczywiście, że na domowe racuchy drożdżowe przepisy są i mogą być bardzo różne. Pomijając fakt, że można je urozmaicić naprawdę dużą ilością dodatkowych składników, takich jak czekolada, kawałki owoców, czy też wanilia, to można takie racuchy na drożdżach zrobić przynajmniej na kilka sposobów. Tak więc przepisy na racuchy drożdżowe można zmieniać bardzo dowolnie. Racuchy drozdzowe wyjdą i na drożdżach świeżych, i na drożdżach suszonych. Można do nich dać całe jajka lub same żółtka. Można pominąć mleko krowie i dać jakiś napój zbożowy lub orzechowy albo i jogurt naturalny. Uważam, że moje racuszki drożdżowe, to naprawdę łatwe racuchy drożdżowe. Przyznam się, że robiłam je nawet bez rozczynu i wyszły tak samo dobre. Zapraszam po przepis i życzę smacznego.