Syrop z rabarbaru
Przepis na syrop z rabarbaru i cytryny jest niezwykle prosty. Taki domowy syrop smakuje o niebo lepiej niż sklepowy. Jest mniej słodki i naturalny. Syrop z rabarbaru możesz rozcieńczyć z wodą na lemoniadę.
Zastosowanie syropu z rabarbaru:
- do rozcieńczania z wodą niegazowaną i gazowaną na lemoniadę
- jako syrop do polewania naleśników i placków
- jako dodatek do serników, ciast i frużelin
- do herbat i naparów ziołowych
Czas przygotowania: 25 minut
Czas gotowania: 1 godzina 30 minut
Liczba porcji: 900 ml syropu
Kaloryczność kcal: 290 w 100 ml
Dieta: bezglutenowa, wegańska, wegetariańska
Składniki
- 1 kg rabarbaru - około 8 łodyg
- 4 średnie cytryny
- 1/4 szklanki wody
- dwie i pół szklanki cukru - około 600 g
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Do zrobienia tego syropu użyłam zwykłego rabarbaru. Trochę obawiałam się o kolor. Myślałam, ze będzie mało intensywny. Okazało się jednak, że syrop uzyskał piękny różowo malinowy kolor. Jeśli jednak masz możliwość użycia rabarbaru malinowego, to szczerze polecam. Syrop z rabarbaru malinowego będzie miał nie tylko cudowny smak, ale i bardziej intensywną, karminowo różową barwę.
Jak zrobić syrop z rabarbaru
Łodygi rabarbaru umyj. Odetnij końce i delikatnie obierz łodygi z cienkiej skórki. Każdą łodygę pokrój na mniejsze kawałki. Mi po obraniu wyszło około 750 gramów rabarbaru.
Przygotowany rabarbar przełóż do garnka i wlej 1/4 szklanki wody. Garnek przykryj przykrywką. Zagotuj, zmniejsz moc palnika. Rabarbar gotuj bez zdejmowania przykrywki przez 10 minut. Po tym czasie kawałki rabarbaru powinny się rozpaść i puścić cały sok.
Taką pulpę z rabarbaru należy teraz dokładnie odcedzić z soku. Ja używam do tego średniego, ręcznego sitka. Nakładam po łyżce pulpy i przecieram przy pomocy łyżki. Sok zlewa się do pojemniczka, a odsączona pulpa ląduje w koszu. W taki sposób otrzymałam około 380 ml soku.
Przygotuj sobie cztery, średniej wielkości cytryny. Dobrze je umyj i przekrój na pół. Z każdej połówki wyciśnij sok. Możesz do tego użyć ręcznej wyciskarki do cytrusów lub maszynki elektrycznej. Potrzebujemy pełną szklankę soku z cytryny, czyli około 250 ml soku. Możesz dodatkowo przecedzić sok przez sitko, by upewnić się, że nie wpadła Ci żadna pestka oraz kawałki miąższu.
Do rondelka z sokiem z rabarbaru wlej sok z cytryny. Dodaj też cały cukier.
Całość zamieszaj. Ustaw średnią moc palnika i co chwila mieszaj sok, aż cały cukier się rozpuści. Nie przykrywaj już rondelka przykrywką. Po zagotowaniu i rozpuszczeniu się cukru zmniejsz moc palnika do minimum. Od tej pory nie musisz już mieszać syropu. Moc palnika powinna być tak niska, by syrop nie bulgonił, ale ciągle parował. Syrop podgrzewaj tak jeszcze 1-1,5 godziny. Im dłużej się podgrzewa, tym bardziej odparowuje i robi się gęstszy, lepiący.
W trakcie podgrzewania może się pojawić piana. Nie zbieraj jej aż do samego końca. Przed wlaniem syropu do butelek, czy słoików możesz ostrożnie wybrać łyżką piankę. To fragmenty skarmelizowanego rabarbaru i cytryny, które można zjeść.
Ja swój syrop z rabarbaru gotowałam łącznie półtorej godziny. Otrzymałam około 900 ml syropu, który na koniec zagotowałam i przelałam od razu do dwóch suchych i odparzonych weków o pojemności 450 ml każdy. Po przestudzeniu weki umieściłam w lodówce.
Jeśli planujesz syrop z rabarbaru zużyć na bieżąco, to po przestudzeniu odstaw słoiki do lodówki. Możesz syrop przelać też do butelek, czy zwykłych słoików. Jeśli nie zabrudzisz niczym syropu, to możesz go swobodnie używać nawet kilka tygodni. Pamiętaj jednak, by zawsze zamknąć słoik po użyciu.
Jeśli planujesz syrop z rabarbaru zostawić na zimę, to pamiętaj o tym, by przelewać go do słoików jeszcze wrzący a następnie od razu zakręcić słoiki. Możesz dodatkowo umieścić słoiki z syropem w piekarniku nagrzanym do temperatury nie wyższej niż 120 stopni. Przy wyższej temperaturze możesz bowiem uszkodzić uszczelki w wekach. Słoiki trzymaj na środkowej półce piekarnika przez około 40 minut. Po przestudzeniu odłóż je w chłodne i zacienione miejsce np. w spiżarce.
Ja uwielbiam polewać tym syropem naleśniki oraz placki bananowe... to dopiero rozkosz!
Z rabarbarem polecam też najpyszniejsze ciasto z rabarbarem i budyniem.
Smacznego!