Racuchy na jogurcie
Racuchy na jogurcie z dużą ilością jabłek, to pyszny pomysł nie tylko na śniadanie, ale i na kolację. Przepis nie zawiera drożdży, a do tego aby je zrobić nie potrzebujesz nawet miksera.
- jabłka można zastąpić innymi owocami
- tylko kilka popularnych składników
- bez drożdży i bez miksera
Czas przygotowania: 35 minut
Liczba porcji: 16 dużych racuchów
W 1 racuchu:
Wartość energetyczna
180 kcal
Dieta: wegetariańska
Składniki
- 2 szklanki mąki pszennej uniwersalnej - 320 g
- 400 g jogurtu naturalnego - duży kubełek
- 3 średnie lub większe jajka - około 170 g po rozbiciu
- 4 łyżki cukru - około 60 g
- 4 łyżki oleju do smażenia lub roztopionego masła
- po jednej łyżeczce sody i proszku do pieczenia
- 2 średniej wielkości jabłka - około 400 g
- olej lub masło klarowane do smażenia placków
Racuszki na jogurcie
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Jajka oraz jogurt muszą być wcześniej wyjęte z lodówki, by osiągnęły temperaturę pomieszczenia. W tym przepisie najważniejsze jest to, by składniki nie były zimne.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną liczbę kalorii niż te, których użyłam ja. Z podanej ilości składników wyszło mi 16 grubych racuszków o średnicy około 10-12 cm.
Jabłka ważone były przed obraniem. Zawsze podaję wagę użytych przeze mnie warzyw lub owoców. Nie trzeba jednak stosować się do wytycznych co do grama. Wagi podawane są po to, by łatwiej Wam było zorientować się, jaka mniej więcej ilość potrzebna jest do zrobienia danego dania.
Racuchy na jogurcie przepis
W jednej misce umieść 320 gramów mąki pszennej np. uniwersalnej typ. 480, czyli dwie szklanki mąki (może być też tortowa). Wsyp również cztery łyżki cukru, czyli około 60 gramów cukru (może być drobny lub cukier puder). Dodaj również po jednej łyżeczce sody i proszku do pieczenia oraz symboliczną szczyptę soli. Składniki sypkie wymieszaj dokładnie np. przy pomocy rózgi kuchennej.
Porada: Jedną łyżkę cukru zwykłego można zastąpić łyżką cukru wanilinowego, bądź też wsypać domowy cukier z prawdziwą wanilią lub cukier z odrobiną pasty lub esencji waniliowej.
Kolejno do miski z sypkimi składnikami dodaj cały kubełek, czyli 400 gramów naturalnego, kremowego jogurtu. Wbij trzy średnie lub większe jajka i wlej cztery łyżki oleju do smażenia lub ewentualnie roztopionego i przestudzonego masła. Całość wymieszaj dokładnie zwykłą łyżką.
Porada: Jeśli ciasto wyjdzie Ci za gęste (za małe jajka lub za dużo mąki), to możesz dodać do niego odrobinę jogurtu lub mleko (nie zimne). Możesz też nie dolewać jogurtu oraz mleka, tylko jabłka zetrzeć na tarce na grubych oczkach. Puszczą wówczas trochę soku.
Obierz dwa, najlepiej kwaśne i soczyste jabłka o łączne wadze około 400 gramów. Pokrój je na ćwiartki i usuń gniazda nasiennie. Sama użyłam tym razem Szarej Renety. Kawałki jabłek pokrój drobniej w kostkę nie większą niż 1 x 1 cm. Jabłka można też zetrzeć na tarce, na dużych oczkach lub też pokroić je w cieńsze plasterki/płatki. Łącznie wyszło mi około 300 gramów kawałków jabłek, które wmieszałam w ciasto. Ciasto pod racuchy na jogurcie miało u mnie konsystencję gęstszego budyniu.
Porada: Zamiast jabłek można też dać twardsze kawałki gruszek, morele, brzoskwinie (również z syropu) lub też pokrojone na małe kawałki krążki ananasa z puszki.
Zacznij nagrzewać sporą patelnię z grubym dnem. Ustaw średnią moc i poczekaj, aż ciepło rozprowadzi się równo po całej powierzchni użytkowej patelni. Na patelnię wyłóż odrobinę lub też więcej masła klarowanego lub oleju roślinnego do smażenia. Tłuszcz rozprowadź po całej patelni. Pozwól, by olej dobrze się nagrzał. Dzięki temu placki nie chłoną tak tłuszczu.
Przy pomocy dużej łyżki nakładaj spore porcje na racuszki. Na patelni o średnicy 28 cm umieszczałam po cztery racuchy na raz. Racuchy na jogurcie smaż na nieco niższej niż średnia moc palnika. Po około 2-3 minutach ostrożnie przełóż każdą sztukę na druga stronę. Druga strona potrzebuje zazwyczaj trochę mniej czasu na usmażenie. Racuszki jogurtowe są gotowe do zdjęcia z patelni, gdy z obu stron ładnie się zarumienią i wyrosną. Jeśli rumienią się za szybko, to zmniejsz moc palnika. To jak długo będą się smażyć zależy od patelni i jej grubości oraz od ustawionej mocy palnika. Racuchy na jogurcie wyrastają jeszcze w trakcie smażenia, daj im więc trochę czasu na dosmażenie. Usmażyłam tak 16 sporych racuszków.
Porada: Ponieważ w cieście znajduje się już trochę tłuszczu, to racuchy na jogurcie mogą być smażone na dobrej patelni z nieprzywierającą powłoką. Można je też smażyć na odrobinie tłuszczu, lub też wlać go znacznie więcej i racuchy smażyć prawie jak pączki. Będą wówczas bardziej rumiane i chrupiące, ale i znacznie tłustsze.
Jeszcze gorące racuchy na jogurcie z jabłkami warto przed podaniem oprószyć cukrem pudrem. Pysznym dodatkiem będzie też płynny miód lub ulubiony syrop oraz dżem.
Smacznego.