Placki
Idealne domowe placki? Zobacz jak wygląda mój prosty, szybki i bardzo uniwersalny przepis na placki. Tylko najbardziej podstawowe składniki oraz dziecinnie proste wykonanie. Do tego dowolne dodatki i gotowe!
- najprostszy przepis na domowe placki
- 5 minut szykowania ciasta na placki
- tylko kilka łatwo dostępnych składników
- bez użycia miksera i wyrastania ciasta
- super uniwersalne placki dla każdego
Czas przygotowania: 5 minut
Czas smażenia: 25 minut
Liczba porcji: 24 placki o średnicy 8 cm
Kaloryczność kcal: 80 w 1 placku
Dieta: wegetariańska
- 2 duże lub 3 małe jajka
- 1,5 szklanki mąki pszennej tortowej typ.450 - około 240 g
- 1 szklanka mleka - 250 ml
- 2 płaskie łyżki cukru
- 3 łyżki oleju np. kokosowego
- po pół płaskiej łyżeczki sody i proszku do pieczenia
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Jajka koniecznie wyjmij wcześniej z lodówki. Powinny mieć temperaturę pomieszczenia. Mleko powinno być lekko ciepłe. Polecam podgrzać je odrobinę do temperatury nie wyższej niż 40 stopni.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii, ponieważ nawet mleko, rodzaj tłuszczu, czy mąka mogą mieć inną ilość kalorii niż te, których użyłam ja.
Na moim Blogu znajdziesz dużo placków, naleśników i racuszków. Zastanawiałam się jednak jak wygląda u mnie ten najbardziej podstawowy i najprostszy przepis na placki. Placki, które możesz podać z dowolnymi dodatkami. Placuszki, które możesz jeść i na zimno i na ciepło. Które możesz spakować na piknik, do pracy lub do szkoły. Tak powstały placki o super uniwersalnym, smaku i zastosowaniu. Zapraszam!

Placki przepis
Do średniej wielkości miski wsyp 1,5 szklanki maki tortowej typ. 450. Będzie to około 240 gramów mąki. Jeśli użyjesz mąki tortowej, to placki będą delikatne i puszyste. Dodaj też po pół płaskiej łyżeczki proszku do pieczenia i sody oczyszczonej. Do sypkich składników dorzuć jeszcze dwie płaskie łyżki cukru drobnego. Ja sięgnęłam po mój domowy cukier waniliowy. Sypkie składniki wymieszaj dokładnie łyżką.

Do mieszanki mącznej wlej szklankę ciepłego mleka. Używam zawsze mleka pełnotłustego. Mleko podgrzewam odrobinę, by było lekko ciepłe. Wbij dwa duże lub trzy małe jajka trzymane wcześniej w temperaturze pokojowej.

Składniki wymieszaj łyżką lub trzepaczką. Jeśli chcesz, to możesz użyć miksera, ale nie jest to konieczne. Na koniec dodaj jeszcze trzy łyżki tłuszczu. Może to być olej roślinny do smażenia, lub roztopione masło klarowane albo olej kokosowy. Ja użyłam olej kokosowy, który roztopiłam i przestudziłam przed dodaniem go do ciasta.

Ponieważ tłuszcz dodaję do ciasta, to placki smażę już na patelni bez dodatku tłuszczu. Zużywam w ten sposób znacznie mniej oleju, niż gdybym dodawała go bezpośrednio na patelnię.
Na patelni o średnicy 24 cm smażę po trzy placki na raz. Na dobrze nagrzaną patelnię wylewam po dwie łyżki stołowe ciasta na jednego placka. Ciasto na te placki jest rzadsze, niż ciasto na moje typowe racuszki, jednak gęstsze niż ciasto na naleśniki. Ciasto rozpływa się do średnicy około 8 cm. Placki smażę odrobinę niższej niż średnia moc palnika. Jedna strona potrzebuje około minuty, zanim placki przewrócę na druga stronę. Placki są gotowe do przewrócenia, gdy na ich powierzchni zaczną się pojawiać pęcherzyki.

Druga strona smaży się już nie dłużej niż 30 sekund. Postaraj się nie smażyć placków za długo, by ich niepotrzebnie nie przesuszać.

W ten sposób usmaż wszystkie placki. Nie trzeba ich kłaść na ręcznik papierowy, ponieważ nie są tłuste. Nie są to też grube placki. Wyjdą delikatne, puszyste, jednak nie będą wysokie.
Swoje placki podałam ze zwykłym jogurtem naturalnym. Placki oprószyłam jeszcze lekko cukrem pudrem i dodałam trochę świeżych malin.


Placki te możesz jednak podać na setki innych sposobów. Świetne będą polane dowolnym syropem, musem owocowym, czy też jogurtem owocowym. Możesz je podać z ulubionym dżemem, mrożonymi owocami lub owocami z puszki. Każde świeże i sezonowe owoce też będą pyszne. Do świeżych owoców idealnie pasuje też bita śmietana.
Placki możesz podać z roztopioną czekoladą. Świetnie sprawdzi się moja polewa czekoladowa oraz krem śmietanowy. Mimo, że w cieście jest trochę cukru, to mój młodszy Syn jadł je ostatnio z sosem tatarskim :)
Może masz inne pomysły na swoje ulubione dodatki?
Zobacz też wersję z jabłuszkami, sprawdzony przepis na pyszne placki z jabłkami. Smacznego!