Placki z jabłkami
Zapraszam po najprostsze na świecie placki z jabłkami! To szybki przepis na placuszki z jabłkami bez użycia drożdży oraz bez użycia miksera. Same ciasto zrobisz dosłownie w kilka minut. Zostaje tylko smażenie!
- smażone na patelni bez tłuszczu
- cisto na placki gotowe w 10 minut
- wszystkie składniki mieszasz razem łyżką
Czas przygotowania: 10 minut
Czas smażenia placków: 20 minut
Liczba porcji: 15 sporych placków
W 1 placku:
Wartość energetyczna
90 kcal
Dieta: wegetariańska
Składniki
- 1 szklanka mąki pszennej - 160 g
- 1 szklanka kefiru - 270 g
- 2 małe jabłka lub 1 duże - 300 g
- 2 średnie jajka
- 2 łyżki cukru np. waniliowego
- 3 łyżki masła
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
Placuszki z jabłkami
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Jajka oraz kefir wyjmij wcześniej z lodówki, by miały temperaturę pomieszczenia.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną ilość kalorii niż te, których użyłam ja. Z podanej ilości składników wyszło mi 15 sporych placuszków jabłkowych o średnicy około 10 cm każdy.
To dopiero super przepis! Ciasto gotowe jest do smażenia placków niespełna w dziesięć minut. A do tego nie potrzebujesz nawet miksera. Przyznaję, że zdarzało mi się szykować placki w pośpiechu i używałam jajek i kefiru prosto z lodówki. Wówczas mieszałam ciasto dłońmi (ciepłe dłonie sprawiały, że ciasto zrobiło się bardziej jednolite i lekko ogrzewało się od dłoni). Potem szykowałam jabłka i nagrzewałam patelnię. Jabłka i roztopione masło do miski i już można było smażyć placki :)
Placki z jabłkami przepis
Do miski wsyp szklankę mąki pszennej tortowej (160 gramów). Postaraj się nie dawać więcej niż 180 gramów mąki, ponieważ placki lubią być puszyste i mięciutkie :). Wsyp też dwie łyżeczki proszku do pieczenia oraz dwie łyżki cukru. Polecam domowy cukier waniliowy. Wbij też dwa, średniej wielkości jajka.
Do miski wlej również szklankę kefiru. Szklanka o pojemności 250 ml. Waga kefiru nie powinna przekroczyć 270 gramów. Całość wymieszaj dokładnie łyżką i odstaw.
Porada: Zamiast kefiru możesz też dać jogurt naturalny lub maślankę. Zachowaj wówczas te same proporcje składników.
Ciasto ma kilka minut, by sobie poleżeć. W tym czasie przygotuj jabłka. Umyj pod zimną, bieżącą wodą dwa małe lub jedno duże jabłko o wadze łącznej około 300 gramów. Jabłka obierz i usuń gniazda nasienne. Po obraniu o oczyszczeniu wyszło mi 220 gramów samego jabłka.
Użyłam dużej antonówki, ale możesz też użyć słodszych i bardziej miękkich jabłek. Ligole będą twarde, ale słodkie. Lobo zaś będą miękkie i słodkie. Swoje jabłko pokroiłam w ćwiartki a potem w plasterki. Jabłka można też zetrzeć na największych oczkach lub pokroić w drobniutką kosteczkę.
Razem z kawałkami jabłek dodaj do ciasta również trzy łyżki roztopionego i przestudzonego masła. Ciasto na placki wymieszaj łyżką.
Porada: Zamiast masła można też dać olej kokosowy, który tak jak masło, należy wcześniej roztopić i lekko przestudzić. Można też użyć olej w tej samej ilości co masło (rzepakowy, ryżowy lub z pestek winogron).
Ponieważ tłuszcz dodaję do ciasta, to placki smażę już na patelni bez dodatku tłuszczu. Zużywam w ten sposób znacznie mniej masła, niż gdybym dodawała go bezpośrednio na patelnię. Jeśli jednak lubisz rumiane i bardziej chrupiące placki, to mimo tego, że dajemy masło również do ciasta, można śmiało dać trochę tłuszczu również na patelnię.
Na patelni o średnicy 24 cm smażę po trzy placki na raz. Na dobrze nagrzaną patelnię daję po dwie łyżki stołowe ciasta na jednego placka o średnicy około 10 cm. Placki smażę na średniej mocy palnika. Jedna strona potrzebuje około minuty, zanim placki przewrócę na druga stronę (orientacyjnie). Placki są gotowe do przewrócenia, gdy na ich powierzchni przy krawędziach zaczną się pojawiać pęcherzyki (niekoniecznie) i zrobią się od spodu lekko rumiane.
Druga strona smaży się już trochę krócej. Postaraj się nie smażyć placków za długo, by ich niepotrzebnie nie przesuszać. Długość smażenia może być inna niż u mnie. Każdy ma bowiem inną patelnię, moc palnika oraz wielkość i grubość placków.
W ten sposób usmaż wszystkie placki. Nie trzeba ich kłaść na ręcznik papierowy, ponieważ nie są tłuste.
Usmażyłam łącznie 15 placków. Swoje placki z jabłkami oprószyłam tylko przed podaniem cukrem pudrem. Placuszki z jabłkiem można podać na wiele innych sposobów.
Świetne będą polane dowolnym syropem, musem owocowym, czy też jogurtem owocowym. Możesz je podać z ulubionym dżemem, mrożonymi owocami lub owocami z puszki. Każde świeże i sezonowe owoce też będą pyszne. Do świeżych owoców idealnie pasuje też bita śmietana.
Ostatecznie jednak polecam zostać przy samych plackach bez dodatków, lub ewentualnie tylko przy cukrze pudrze. W plackach jest sporo pysznych jabłek. Ponieważ dodajemy do ciasta cukier, placuszki są też wystarczająco słodkie.
Smacznego!