Placki z dyni
Sięgnij po przepis na super pyszne i proste do zrobienia placki z dyni startej na tarce. Placuszki dyniowe na słodko będą świetne zarówno na śniadanie, jak i na kolację.
- bez użycia miksera
- nie trzeba ubijać osobno białek
- świetne z dżemem lub z cukrem pudrem
Czas przygotowania: 20 minut
Czas smażenia: 25 minut
Liczba porcji: 17 placków średnicy 10 cm
Kaloryczność kcal: 120 w 1 placku
Dieta: wegetariańska
Składniki
- pełna szklanka drobno tartej dyni - 320 g
- pół szklanki jogurtu naturalnego - 150 g
- 2 niepełne szklanki mąki pszennej - 300 g
- 3 średnie jajka
- saszetka cukru wanilinowego - 30 g
- łyżeczka proszku do pieczenia
- pół łyżeczki sody
- olej roślinny do smażenia
Placki z dyni
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Kalorie policzone zostały bez dodatku posypki z cukru pudru.
Jajka oraz jogurt powinny być wcześniej wyjęte z lodówki, by osiągnęły temperaturę pomieszczenia.
Cukier wanilinowy możesz zastąpić dwiema łyżkami cukru zwykłego, lub trzcinowego oraz kilkoma kroplami esencji waniliowej. Pół łyżeczki pasty waniliowej lub nasiona wyjęte z laski wanilii będą jeszcze lepsze. Placki z dyni smażone na słodko najpyszniejsze wychodzą zawsze z dyni muscat. To odmiana o intensywnie pomarańczowym miąższu. Są to duże dynie o zielonej lub pomarańczowo zielonej skórce. To dynia typowo deserowa. Smak i struktura miąższu przypomina mi połączenie świeżej marchewki z melonem i papają. Coś wspaniałego!
Placki z dyni przepis
Aby zrobić placki z dyni na słodko polecam sięgnąć po dynię deserową, jak dynia Muscat o której już wspomniałam. Jest bardzo soczysta, ma świeży miąższ z owocową nutą. Dobra będzie też dynia Hokkaido, która ma jeszcze bardziej intensywnie pomarańczowy miąższ. Nie jest jednak tak soczysta jak dynia muscat. Dynia piżmowa oraz zwyczajna też dadzą radę. Dynia zwyczajna będzie miała jednak jaśniejszy kolor.
Dynię obierz ze skóry i usuń pestki oraz włókna. Dynię zetrzyj na tarce, na małych oczkach. Może Ci śmiało powstać papka dyniowa. Potrzebujesz pełną szklankę dyni, czyli 250 ml = około 320 gramów dyni.
Do dużej miski wlej pół szklanki jogurtu naturalnego. Wbij trzy średnie jajka. W jednym z moich jajek były dwa żółtka. Dodaj też startą dynię z sokiem i wszystko wymieszaj razem łyżką.
Do mniejszej miski wsyp niecałe dwie szklanki mąki pszennej (u mnie tortowa), czyli 300 gramów. Wsyp saszetkę cukru wanilinowego lub zastąp go dwiema łyżkami cukru oraz odrobiną esencji lub pasty waniliowej. Jeszcze tylko łyżeczka proszku do pieczenia i pół łyżeczki sody. Sypkie składniki wymieszaj łyżką lub przesiej do rzadkiej masy z dyni, jajek i jogurtu.
Porada: Do składników sypkich można też dodać sporą szczyptę cynamonu.
Wszystko razem wymieszaj dokładnie łyżką. Nawet jeśli jajka i jogurt były wcześniej wyjęte z lodówki i wszystkie składniki miały temperaturę pomieszczenia, to polecam odstawić na blat wymieszane ciasto na 10-20 minut. Placki podczas smażenia będą ładniej i szybciej wyrastały.
Porada: Jeśli ciasto nawet po odstaniu wydaje Ci się za gęste (dynia nie była soczysta), to dodaj do niego dodatkowe 1-2 łyżki tartej dyni lub też odrobinę jogurtu.
Nagrzej dobrze patelnię. Włącz średnią moc palnika i pozwól, by patelnia nagrzewała się powoli i równomiernie. Czas smażenia placków z dyni zależy od tego jakiej wielkości jest Twoja patelnia. Możesz użyć małej patelni o średnicy 10 cm i smażyć każdego placka osobno. Możesz też użyć patelni o średnicy 28 cm i smażyć po cztery placki na raz. Smażenie jednego placka zajmuje około 3,5 minuty.
Na nagrzaną patelnię wyłóż łyżeczkę oleju roślinnego. Polecam olej ryżowy, z pestek winogron, rzepakowy lub kokosowy. Zmniejsz moc palnika do trochę niższej niż średnia. Na każdego placka wykładaj po dwie łyżki stołowe ciasta. Ciasto rozprowadź do średnicy około 10 cm. Jedna strona placka powinna się smażyć około 2 minut. Możesz przewrócić go na drugą stronę, gdy lekko się od spodu zarumieni i na całej powierzchni pojawią się pęcherzyki powietrza. Do przewracania placków z dyni użyj szerokiej łopatki kuchennej.
Druga strona potrzebuje już tylko do 1,5 minuty, by placek można było zdjąć z patelni. Jeśli placki rumienią się za szybko, to zmniejsz moc palnika. Co partię dolewaj odrobinę oleju. Na jednego placka przypada około pół małej łyżeczki oleju. Placki nie są tłuste po usmażeniu i nie ma potrzeby wykładania ich na ręcznik papierowy. Wyszło mi łącznie 17 puchatych placków z dyni.
Placki z dyni są mało słodkie, więc można je po usmażeniu oprószyć cukrem pudrem lub podać z prażonymi owocami. Dżem morelowy pasuje do nich idealnie. Możesz je też polać syropem.
Placuszki z dyni przechowuj w lodówce (przez około 2-3 dni), najlepiej w szklanym naczyniu z przykrywką. Podgrzewaj je krótko na suchej patelni pod przykrywką.
Smacznego.