Ciasto rabarbarowe
Zapraszam po przepis na najprostsze ciasto rabarbarowe. Jest szybkie do zrobienia i zawsze się udaje. Ciasto długo zachowuje świeżość, a do tego jest niezwykle wilgotne i puszyste.
- błyskawiczne ciasto ucierane
- idealne do zabrania na pikniki i wycieczki
- dużo pysznych kawałków soczystego rabarbaru
Czas przygotowania: 25 minut
Czas pieczenia: 45 minut
Liczba porcji: tortownica 28 cm - 1300 g
W 100 g ciasta:
Wartość energetyczna
205 kcal
Dieta: wegetariańska
Składniki [ więcej ]
- 2 szklanki mąki pszennej tortowej - 320 g
- 700 g łodyg rabarbaru - około 6-7 sztuk
- 5 średniej wielkości jajek - łącznie do 250 g po rozbiciu
- 100 ml oleju roślinnego - niecałe pół szklanki
- 100 g kremowego jogurtu naturalnego - około 4 łyżki
- 130 g cukru drobnego - niecałe pół szklanki
- 1 saszetka cukru wanilinowego - 16 g
- 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
- cukier puder lub lukier do dekoracji po upieczeniu
Ciasto rabarbarowe
Zanim zaczniesz szykować ciasto jogurtowe z rabarbarem, polecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów wykonania. Zalecam np. w pierwszej kolejności przygotować sobie rabarbar.
Możesz już zacząć nagrzewać piekarnik do 180 stopni, środkowa półka z opcją pieczenia góra/dół. Z termoobiegiem ustaw 170 stopni.
Do osobnej miski przesiej razem dwie łyżeczki proszku do pieczenia i dwie szklanki mąki pszennej tortowej (320 gramów). Możesz też mąkę z proszkiem wymieszać dokładnie przy pomocy rózgi kuchennej.
Do średniej wielkości szklanego lub metalowego naczynia wsyp niecałe pół szklanki drobnego cukru. Będzie to nie więcej niż 130 gramów cukru lub tyle samo cukru pudru (około 8 pełnych łyżek). Dodatkowo wsyp też saszetkę cukru wanilinowego. Wbij pięć średniej wielkości lub większych jajek. Cukier z jajkami ubijaj mikserem na wysokich obrotach przez kilka minut. Cukier powinien całkowicie rozpuścić się w jajkach. Pod koniec ubijania ma powstać puszysta i jasna masa. Ubijanie może trwać nawet 10 minut (z dobrym mikserem do 5 minut).
Zmniejsz obroty miksera do średnich. Do puchu jajecznego wlewaj powoli olej 100 ml oleju roślinnego. Po chwili wyłącz mikser i dodaj 100 gramów kremowego jogurtu naturalnego, czyli około 4 łyżki jogurtu.
Do miski wsyp mieszankę sypkich składników (mąka i proszek do pieczenia). Całość wymieszaj powoli, ale dokładnie szpatułką z sylikonową łopatką lub drewnianą łyżką. Osoby wprawione mogą użyć miksera na najniższych oborach (miksujemy ciasto tylko chwilę, by nie przebić pęcherzyków powietrza). Ciasto nie musi być idealnie gładkie.
Przygotuj tortownicę o średnicy 26 cm lub inną formę o podobnych wymiarach. Dno oraz boki formy wyłóż papierem do pieczenia (ranty od środka wysmaruj odrobiną masła, by wysokie paski pergaminu dobrze trzymały się wnętrza formy). Gotowe do pieczenia ciasto przelej do formy i wyrównaj jego powierzchnię.
Porada: Formę możesz też od wewnątrz wysmarować odrobiną oleju lub masłem i obsypać bułką tartą.
Umyj dokładnie rabarbar i osusz łodygi (u mnie rabarbar malinowy, ale może być tez zwykły). Odetnij zgrubiałą i wygiętą część łodygi, która rośnie przy ziemi oraz część łączącą łodygę z zielonym baldachimem. Łodyg nie obieraj. Dzięki temu tarta będzie miała ładniejszy, malinowo różowy kolor i więcej smaku. Każdą łodygę pokrój na małe plasterki nie grubsze niż 1 cm. Ostatecznie wyszło mi około 550 gramów kawałków rabarbaru. Wydaje się, że jest go bardzo dużo, ale śmiało można dać do ciasta nawet 700 gramów pokrojonych łodyg (o ile rabarbar po pokrojeniu nie jest bardzo soczysty). Kawałki rabarbaru rozłóż po całej powierzchni ciasta.
Ciasto rabarbarowe umieść na środkowej półce, w piekarniku nagrzanym do 180 stopni. Ustaw opcję pieczenia góra/dół. Ciasto piecz około 45 minut. Po około 40 minutach sprawdź, czy ciasto jest już upieczone. Ostrożnie uchyl drzwi piekarnika i wbij w środek ciasta drewniany patyczek do szaszłyków. Jeśli po wyjęciu patyczek jest suchy, to znaczy, że placek jest już upieczony.
Po upieczeniu lekko uchyl drzwi piekarnika. Polecam zablokować drzwiczki rękawicą kuchenną, by zrobić tylko małą szparkę. Po 5 minutach otwórz drzwi do połowy, a po chwili wyjmij ciasto z pieca. Uwolnij je z foremki i przełóż na kratkę do przestudzenia.
Przestudzone ciasto oprósz grubą warstwą cukru pudru lub polej lukrem cytrynowym.
Aby zrobić lukier: Do miseczki wlej 3 łyżki soku z cytryny, z pomarańczy lub nawet zwykłą wodę. Dodaj również 10 łyżek cukru pudru. Polecam po dodaniu do miseczki ośmiu łyżek cukru rozetrzeć całość i sprawdzić konsystencję lukru. Całość rozcieraj, aż lukier zrobi się idealnie gładki.
Upieczone i przestudzone ciasto rabarbarowe zawiń luźno w papier śniadaniowy i trzymaj w torbie spożywczej w suchym i chłodnym pomieszczeniu. Świeżość zachowa przynajmniej przez dwa dni. Jeśli planujesz trzymać ciasto dłużej, to przechowuj je w lodówce pod kloszem.
Smacznego.