Naleśniki z mięsem
Zapraszam po moje ulubione i zdecydowanie najlepsze naleśniki z mięsem gotowanym, warzywami i kapustą kiszoną. Wbrew pozorom zrobienie tych naleśników jest niezwykle proste. Są super i na obiad i na kolację!
Bardzo lubię podpiec je lekko na patelni z odrobiną oleju. Ciasto naleśnikowe robi się wtedy przyjemnie chrupiące. Do tego jeszcze odrobina cebulki podsmażonej na rumiano i mamy bardzo domowy, typowo polski obiadek - pyszności! Świetnym pomysłem jest również schab duszony - pyszna odmiana od tradycyjnych schabowych.
Czas przygotowania: 1 godzina
Czas gotowania: 1 godzina 30 minut
Liczba porcji: 20 naleśników
Kaloryczność kcal: 220 w 1 naleśniku
Składniki na ciasto na naleśniki
- 2,5 szklanki mąki pszennej
- 2 szklanki mleka
- 2 szklanki wody
- 6 średnich jajek
- 8 łyżek oleju roślinnego
- spora szczypta soli
Składniki na farsz mięsny
- 700 g łopatki wieprzowej
- pół cebuli
- 1 marchew
- 500 g kapusty kiszonej
- mały korzeń pietruszki
- szklanka wody
- przyprawy i zioła: 3 ziarna ziela angielskiego, po pół łyżeczki pieprzu i soli, 2 liście laurowe
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Do usmażenia naleśników użyłam szerokiej patelni do naleśników o średnicy 24 cm.
Kalorie policzone zostały do naleśników bez podsmażania i okrasy.
Do zrobienia ciasta na naleśniki skorzystałam z mojego sprawdzonego przepisu na naleśniki. Podwoiłam porcję, by usmażyć 20 grubszych niż zazwyczaj naleśników.
Naleśniki z mięsem można jeść od razu po nałażeniu farszu i złożeniu naleśników. Polecam jednak dodatkowo podsmażyć je na suchej lub lekko natłuszczonej patelni i okrasić cebulką podsmażoną na rumiano.
Naleśniki z mięsem
W pierwszej kolejności przygotuj sobie farsz mięsny do naleśników. W średniej wielkości garnku umieść umyty kawałek mięsa wieprzowego. Polecam łopatkę wieprzową. Dodaj też obraną, średniej wielkości cebulę; obraną mniejszą marchew; mały korzeń pietruszki; 3 ziarna ziela angielskiego; po pół łyżeczki pieprzu i soli (dałam pieprz w ziarnach); 2 liście laurowe. Całość zalej niepełną szklanką wody.
Garnek przykryj przykrywką. Mięso z warzywami doprowadź do wrzenia i zmniejsz moc palnika. Całość gotuj pełną godzinę. Nie zdejmuj przykrywki w trakcie gotowania.
Po godzinie do garnka dodaj też bardzo dobrze odciśniętą kapustę kiszoną. Ja swojej kapusty nie płukałam. Jeśli jednak Twoja jest bardzo słona, to możesz ją dodatkowo przepłukać (przed dodaniem do garnka). Całość gotuj jeszcze 30 minut - również pod przykrywką.
Naleśniki z mięsem mielonym
Po przestudzeniu odlej wywar. Nie będzie go raczej więcej niż 1/4 szklanki. Wywar odlewasz, by masa po zmieleniu nie była zbyt mokra. Wszystkie składniki przepuść przez maszynkę do mielenia mięsa. Masa po zmieleniu może Ci się nadal wydawać zbyt mokra, jednak po schłodzeniu już taka nie będzie. Po zmieleniu otrzymasz cały kilogram gotowego do użycia farszu.
Wszystkie składniki na ciasto naleśnikowe umieść razem w misce i zmiksuj na gładkie ciasto. Gotowe ciasto możesz odstawić na 30 minut, by odpoczęło. Nie jest to jednak konieczne, jeśli jajka były wcześniej wyjęte z lodówki a mleko było lekko podgrzane.
Dobrze nagrzej płaską patelnię - najlepiej specjalnie przystosowaną do smażenia naleśników. Ustaw średnią moc i poczekaj aż ciepło rozprowadzi się równo po całej powierzchni użytkowej patelni. Chochlą nałóż porcję na naleśnika i rozprowadź ciasto po całej powierzchni patelni. Z tej porcji wyszło mi 20 grubszych naleśników.
Po około 40-50 sekundach przewracaj placek na drugą stronę (przy pomocy płaskiej łopatki). Druga strona potrzebuje zazwyczaj o połowę mniej czasu. W ten sposób usmaż wszystkie naleśniki.
Na każdy placek naleśnikowy nakładaj porcję farszu. Naleśniki możesz zwinąć w rulonik lub złożyć w kopertę.
Naleśniki z mięsem lubię składać w kopertę. To chyba przyzwyczajenie z dzieciństwa. Moja Mama zawsze tak robiła, by potem odróżnić naleśniki z mięsem od naleśników z serem, które szykowane były tego samego dnia. Złóż w ten sposób wszystkie naleśniki.
Naleśniki z mięsem są już gotowe. Można je jeść prosto po złożeniu, lub przestudzić, przykryć i odłożyć do lodówki. Po wyjęciu z lodówki wystarczy już tylko podsmażyć naleśniki na patelni lub podpiec w piekarniku. Zerknij na mój przepis na naleśniki z pieczarkami. Podałam tam bardzo fajny sposób na zapiekane naleśniki. Możesz go śmiało wykorzystać i do tego przepisu.
Moje naleśniki z mięsem od razu po złożeniu podsmażyłam z obu stron na lekko natłuszczonej patelni. Osobno podsmażyłam też drobno posiekaną cebulkę z olejem roślinnym. Taką cebulkę wyłożyłam na podsmażone naleśniki i podałam na obiad.
Smacznego.