Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Krokiety

Krokiety

Idealnie rumiane i pachnące krokiety, to świetny pomysł na obiad oraz na pyszny dodatek do barszczu czerwonego np. na Święta oraz na inne okazje. Zapraszam i życzę smacznego!

- wiele porad i pomysłów na inny farsz
- sprawdzony przepis na krokiety z mięsem
- dokładny opis wykonania ze zdjęciami kok po kroku

Czas przygotowania: 2 godziny
Czas gotowania mięsa z warzywami: 1 godzina 30 minut
Liczba porcji: 12 dużych krokietów

Kaloryczność kcal: 280 w 100 g

Składniki na farsz do krokietów

  • 800 g wołowiny (goleń, zrazowa, łopatka lub kark)
  • 1 cebula - około 200 g
  • 1 marchew - około 250 g
  • 1 korzeń pietruszki - około 250 g
  • pół małego selera - około 150 g
  • 1 bułka kajzerka
  • 1,5 szklanki wody - 375 ml
  • 1 średnie jajko
  • przyprawy: 2 listki laurowe, 2 ziarna ziela angielskiego, pół łyżeczki soli i pieprzu ziarnistego

Składniki na ciasto naleśnikowe

  • 2 szklanki mąki pszennej uniwersalnej - 320 g
  • 2 szklanki mleka lub wody - 500 ml
  • 2 łyżki masła lub 2 łyżki oleju
  • 3 średnie jajka
  • po pół łyżeczki soli i cukru

Składniki na panierkę do krokietów

  • 2 średnie lub duże jajka
  • 2 łyżki mąki pszennej - można pominąć
  • pół szklanki dobrej bułki tartej
  • olej roślinny do smażenia

Krokiety z mięsem

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml. 
Warzywa ważone były przed ewentualnym obraniem/przygotowaniem.

Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie. Z podanej ilości składników otrzymasz 12 bardzo dużych krokietów z mięsem szykowanych z naleśników o średnicy 23 cm. 

Zanim zaczniesz szykować te pyszne krokiety, polecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów wykonania. W przepisie podaję bardzo dużo zamienników do składników oraz dodatków, dzięki którym zrobisz takie krokiety, jakie lubisz najbardziej. 

Krokiety, 1

Krokiety przepis

Szykując krokiety, najpierw wstawiam garnek z mięsem i warzywami do gotowania. W międzyczasie zaś robię ciasto i smażę naleśniki do krokietów. 

Do średniej wielkości garnka włóż całe mięso wołowe. Około 800 gramów wołowiny możesz sobie pokroić na mniejsze kawałki. Możesz użyć tylko jednego typu mięsa lub wymieszać kilka na raz. Polecam, by mięso nie było ani za chude, ani też bardzo tłuste. Może to być np. goleń, zrazowa, łopatka lub kark. Połączenie 600 gramów szynki i 200 gramów tłustszego szpondra lub mostka też się sprawdzi. 

Oprócz mięsa dodaj też obrane i pokrojone na mniejsze kawałki warzywa: cebula, seler, marchew i pietruszka. Dołóż również przyprawy: 2 listki laurowe, 2 ziarna ziela angielskiego, pół łyżeczki pieprzu ziarnistego (sól dajemy już po ugotowaniu całości). Na koniec wlej jeszcze półtorej szklanki wody. Garnek przykryj przykrywką i zagotuj całość a następnie zmniejsz moc palnika do takiej, by wywar tylko lekko mrugał i gotuj go tak przez 90 minut (można też dłużej). 

Porada: Wołowinę można śmiało zastąpić wieprzowiną lub mięsem z indyka albo ich mieszanką. Całość gotujesz wówczas do 80 minut. W trakcie gotowania nie powinno dojść do tego, że zabraknie Ci bulionu (odparuje), ale sprawdzaj co się dzieje w garnku i w razie potrzeby uzupełnij wodę. 

Krokiety, 2

Po półtorej godziny gotowania warzywa będą idealnie miękkie a mięso ugotowane. Nawet jeśli mięso nie jest miękkie, to nic się nie martw. Jest ugotowane i po zmieleniu będzie bardzo dobre. Na zdjęciu poniżej widać, że mój bulion nie odparował (używając dużego garnka woda nie odparowuje tak szybko, jak w małym garnku. Para osadza się na wysokich ściankach i ponownie spływa do garnka). Doszedł za to sok i woda z warzyw i mięsa.

Porada: Nadmiar bulionu odlewam do osobnego garnka. To idealna baza do prostej i szybkiej zupy pomidorowej. Wystarczy, że do odlanego bulionu wlejesz jeszcze drugie tyle wody i dodasz szczyptę pieprzu i cukru oraz pół łyżeczki soli. Następnie dołożysz jeszcze mały słoiczek koncentratu pomidorowego. Po zagotowaniu jeszcze odrobina śmietanki kremówki 30 % dla chętnych i gotowe - nadprogramowa zupa pomidorowa na pierwsze danie :)
Krokiety, 3

Po odlaniu nadmiaru bulionu zostaw go tylko tyle, by całość wchłonęła bułka kajzerka (świeża lub czerstwa). Bułkę umieszczasz w garnku i czekasz, aż nasiąknie bulionem. Ewentualny nadmiar jeszcze odlewasz. Dopiero w tym momencie do garnka dodajesz pół łyżeczki soli z listy przypraw na farsz. Gorące mięso z warzywami, bułką i solą odstaw bez przykrywki do przestudzenia. 
Krokiety, 4

Pora na ciasto oraz naleśniki do krokietów (można je też oczywiście zrobić znacznie wcześniej). Do dużej miski wsyp dwie szklanki, czyli około 320 gramów mąki pszennej uniwersalnej lub tortowej. Wbij trzy jajka trzymane w temperaturze pokojowej. Wlej też dwie szklanki lekko ciepłego mleka (może być też woda, ale z mlekiem ciasto na krokiety jest smaczniejsze). Do tego jeszcze dwie łyżki oleju lub dwie łyżki roztopionego i przestudzonego masła i po pół łyżeczki soli i cukru. Całość wymieszaj dokładnie przy pomocy miksera lub blendera ręcznego typu żyrafa (ciasto ma być idealnie gładkie). Możesz je odstawić na 10 minut, by odpoczęło. Nie jest to jednak konieczne, jeśli tylko mleko nie było zimne. 

Ciasto na naleśniki do krokietów powinno wyjść trochę gęstsze, niż typowe ciasto naleśnikowe. 

Krokiety, 5

Nagrzej płaską patelnię, najlepiej specjalnie przystosowaną do smażenia naleśników, o średnicy około 23 cm. Nie ustawiaj od razu najwyższej mocy palnika. Ustaw średnią moc i poczekaj aż ciepło rozprowadzi się równo po całej powierzchni użytkowej patelni. Nie natłuszczaj patelni. 

Zamieszaj ciasto i małą chochlą odmierz porcję na naleśnika. Wylej na patelnię tyle ciasta, by masa swobodnie przykryła powierzchnię patelni. Placki na krokiety smażę trochę grubsze niż zawsze. Przy każdym nalewaniu porcji na naleśnika podnoszę patelnię nad palnik. Od razu poruszam patelnią tak, by ciasto rozeszło się po całej powierzchni. 

Po około minucie przewracaj placek na drugą stronę. Druga strona potrzebuje zazwyczaj trochę mniej czasu, czyli około 30-40 sekund. Tutaj może Ci się przydać płaska łopatka do przewracania naleśników. 

W ten sposób usmaż wszystkie naleśniki. Jeśli naleśnik po zdjęciu na talerz nie będzie elastyczny, (lub wydaje Ci się, że końce są cieńsze i mogą się kruszyć) to nic się nie martw. Smażąc naleśniki kładź jeden placek na drugim a po usmażeniu wszystkich naleśników przykryj je większym, płaskim talerzem lub folią. W ciągu kilku minut naleśniki zmiękną i zrobią się idealnie elastyczne.
Wyszło mi równo 12 naleśników.

Porada: Ja szykuję duże naleśniki pod krokiety. Jeśli jednak wolisz zwijać małe krokieciki, to śmiało użyj do tego małej patelni o średnicy 15-18 cm i smaż malutkie placki naleśnikowe. Wyjdzie Ci wówczas znacznie więcej placków a zatem i więcej małych krokietów. 

Krokiety, 6

Przestudzone mięso z warzywami zmiel w maszynce do mielenie mięsa na małych lub średnich oczkach (mielisz wszystko razem z przyprawami). Wymieszaj masę i w tym momencie sprawdź jej smak, by zdecydować, czy chcesz dodać więcej soli lub pieprzu. Do masy wbij jedno surowe jajko i raz jeszcze bardzo dokładnie wymieszaj całość (jajko nie jest jednak konieczne. Możesz je pominąć lub farsz wymieszać z ulubionym tartym serem).

Porada: Farsz do krokietów z mięsem jest już gotowy. Możesz go jednak śmiało urozmaicić dodając do niego np. drobno pokrojoną cebulę podsmażoną na rumiano lub też cebulę podsmażoną z pieczarkami (całość trzeba zmielić lub tylko drobniej posiekać przed dodaniem do farszu). Świetnie sprawdzi się też mieszanka tego farszu z farszem z kiszonej kapusty i pieczarek. A tutaj przepis na ten bezmięsny farsz do krokietów. Przy większej ilości farszu należy zrobić podwójną porcję naleśników :) Jeśli zależy Ci na krokietach z mięsem i kapustą kiszoną, to możesz też śmiało wykorzystać tutaj farsz, który pokazałam w przepisie na naleśniki z mięsem
Krokiety, 7

Masz gotowy farsz i gotowe placki, pora więc szykować z nich krokiety. Sporą porcję farszu umieszczaj w każdym naleśniku. Z farszu formuj grubszy wałek i umieszczaj go po jednej stronie placka. Najpierw zawiń do środka boki naleśnika (nie muszą się stykać). Następnie załóż na nie górę naleśnika i zacznij zwijać krokieta. W ten sposób przygotuj sobie wszystkie krokiety z mięsem.
Krokiety, 8

Krokiety, 9

Pozostaje jeszcze panierowanie i podsmażanie krokietów. Na płaskim talerzyku umieść dwie łyżki mąki. Do głębszego, ale szerokiego talerza wsyp pół szklanki dobrej jakości bułki tartej. Do trzeciego talerza wbij dwa jajka i bardzo dokładnie je rozbełtaj. Najpierw delikatnie tylko obtaczaj każdego krokieta w mące. Następnie maczaj go w jajku a na końcu dokładnie obtocz w bułce tartej. 

Porada: Mąka nie jest koniecznym składnikiem panierki do krokietów i nie zawsze jej używam. Jeśli szykujesz krokiety z mniejszych naleśników i wychodzi Ci więcej sztuk, to bardzo prawdopodobne, że zużyjesz więcej jajek i bułki tartej do panierowania krokietów. 
Krokiety, 10

Nagrzej większą patelnię. Wlej kilka łyżek oleju do smażenia lub masła klarowanego. Podsmażaj z każdej strony po kilka krokietów na raz. Ustaw taką moc palnika, by krokiety lekko się rumieniły i można je było co minutę przekręcać na boki, by z każdej strony były idealnie rumiane. W ten sposób podsmaż wszystkie krokiety z mięsem. 
Krokiety, 11

Krokiety podaję od razu po podsmażeniu jako samodzielny posiłek. Takie krokiety świetnie smakują również z barszczem czerwonym.
Jaki jest Twój ulubiony farsz do krokietów?
Smacznego. 
Średnia 4.9 / 5 (1778 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Krokiety

Krokiet to z francuskiego croquette, czyli rodzaj pasztecika. W wielkim skrócie jest to podsmażony naleśnik wypełniony dowolnym farszem na słono. Krokiety głównie tym różnią się od naleśników, że można je zrobić z cienkiego lub trochę grubszego naleśnika. Tak więc mamy dowolność wyboru, ponieważ naleśniki smażymy zazwyczaj jak najcieńsze. Do krokietów dajemy najróżniejsze farsze, są to jednak farsze na wytrawnie a nie na słodko. W naleśnikach robimy zazwyczaj słodkie nadzienie. Farsz do krokietów może być mięsny lub warzywny albo mieszany. Farsz, który pokazuję w tym przepisie jest mięsny z dodatkiem warzyw. To mój ulubiony przepis na krokiety z mięsem i warzywami. Można jednak szykować krokiety z różnymi farszami. Najprostszą wersją jest farsz z kapusty i cebuli z pieczarkami, do którego podałam link. Pomysłów na farsz do krokietów jest ogrom. Bardzo lubię typowe krokiety z mięsem, które pokazuję w przepisie. Smaczne są też krokiety  kapustą kiszoną i grzybami, które można przygotować na Wigilię do barszczu. Wystarczy tutaj wykorzystać farsz, który daję do pierogów. Pierogi z kapustą i grzybami są super i możesz tylko drobniej posiekać cały farsz, by użyć go do krokietów. Mój farsz do krokietów to bardzo prosty farsz, ponieważ mięso gotuję razem z warzywami i przyprawami a potem tylko wszystko razem mielę. Dodaję jeszcze tylko jajko i doprawiam. Zawsze do takich krokietów można też dołożyć kapustę z grzybami lub podsmażoną na patelni cebulę z pieczarkami. Aby zrobić krokiety przepis to możliwości mamy tak dużo ile pomysłów. Zapraszam też po przepis na krokiety z pieczarkami

Krokiety z mięsem

U mnie są to zatem pyszne krokiety z miesem, które ja formuję w dość duże krokiety. Używam zatem klasycznej patelni do robienia placków naleśnikowych. Wówczas ich średnica wynosi około 23 cm. Można też śmiało szykować krokiety znacznie mniejsze. Należy wówczas smażyć małe naleśniki o średnicy około 15-18 cm. Z całą pewnością z podanej przeze mnie porcji wyjdzie Ci wtedy znacznie więcej małych krokiecików. Na krokiety przepisy są  bardzo różne, ale ja pokażę mój ulubiony. Nie byłabym sobą, gdybym nie napisała też kilka porad o tym jak wzbogacić smak farszu oraz co można jeszcze dodać lub jakiego farszu można jeszcze użyć. Krokiety po podsmażeniu można podawać jako samodzielne danie lub też podawać je do pysznego barszcz. Polecam zarówno mój przepis na barszcz czerwony klasyczny, czyli bez zakwasu oraz na barszcz czerwony wigilijny, który gotuję już na buraczanym zakwasie. Muszę jednak wspomnieć jeszcze o tym, co jeszcze odróżnia naleśniki od krokietów. Otóż jest to też sposób zwijania. Naleśniki z farszem, który zazwyczaj staramy się rozprowadzić po całym naleśniku zwijamy zazwyczaj w rulonik lub w trójkącik. Krokiety zaś składamy już inaczej. Farsz nakładamy na połowę naleśnika lub układamy z farszu wałeczek. Najpierw zakładamy boki a potem zwijamy naleśnika w ciasny krokiecik. Dokładniej będzie to widać na zdjęciach krok po kroku. Jest to rodzaj koperty i ten sposób zwijania stosuje się też w sajgonkach. Krokiet jest już prawie gotowy i zazwyczaj obtacza się go dalej w niewielkiej ilości mąki. Potem szybko maczamy go w rozbełtanym jajku i na koniec jeszcze w bułce tartej. Tak przygotowanego krokieta należy podsmażyć z każdej strony na oleju. Często jednak decydujemy się pominąć panierkę i krokiety tylko podsmażamy np. przed podaniem ich do barszczu. Zapraszam po przepis na krokiety z mięsem i życzę smacznego.