Kotlety z kaszy gryczanej
Zobacz jak zrobić pyszne i bardzo proste kotlety z kaszy gryczanej. Te niezwykłe kotlety przygotujesz z dodatkiem twarogu i bez użycia mięsa. Bardzo prosty przepis na najlepsze kotlety gryczane.
- tylko 5 minut szykowania składników
- nie trzeba rozdrabniać kaszy po ugotowaniu
- bardzo smaczne kotlety bez mięsa i glutenu
Czas przygotowania: 5 minut
Czas gotowania kaszy: 15 minut
Czas smażenia kotletów: 10 minut
Liczba porcji: 11 kotletów
Kaloryczność kcal: 60 w 1 kotlecie
Dieta: bezglutenowa, wegetariańska
Składniki
- 1 woreczek kaszy gryczanej - 100 g
- pół szklanki twarogu tłustego lub półtłustego - 120 g
- 1 średnie jajko
- garść koperku
- garść szczypiorku
- 2 płaskie łyżki bułki tartej (bezglutenowa)
- przyprawy: po pół płaskiej łyżeczki soli i pieprzu
- łyżka masła klarowanego do smażenia
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii, ponieważ nawet twaróg może mieć inną ilość kalorii niż ten, którego użyłam ja.
Aby kotlety były bezglutenowe użyj bułki tartej bezglutenowej oraz kaszy gryczanej, która jest oznaczona jako produkt nie zawierający glutenu. Kasza gryczana nie zawiera glutenu, jednak bardzo często "produkowana" jest w zakładach, które zawierają produkty z glutenem. Istnieje zatem ryzyko "zanieczyszczenia" kaszy glutenem.
Kotlety z kaszy gryczanej to jeden z moich wyjątkowo udanych eksperymentów kulinarnych. Kiedyś bardzo dobrze sprawdziło mi się połączenie kaszy z twarogiem przy okazji szykowania pierogów na przyjęcie bezglutenowych i bezmięsnych gości. Wystarczy dodać jeszcze kilka prostych składników i przepyszne kotleciki gryczane są gotowe.
Kotlety z kaszy gryczanej
Zacznij od ugotowania jednej torebki palonej kaszy gryczanej. Torebkę z kaszą umieść w garnku z gotującą się wodą. Wrzątek możesz lekko posolić. Kaszę gotuj pod przykryciem, na średniej mocy palnika tak długo, jak zaleca producent na opakowaniu. Jest to zazwyczaj 15 minut. Po tym czasie wyjmij torebkę z garnka i lekko odciśnij nadmiar wody. Kaszę z torebki przesyp do miseczki. Z torebki suchej kaszy o wadze 100 gramów otrzymasz po ugotowaniu 220 - 250 gramów kaszy gotowej do spożycia.
Możesz też użyć kaszę gryczaną niepaloną lub też ugotować kaszę gryczaną sypaną. 100 gramów kaszy gryczanej sypanej, to około 3/5 szklanki kaszy. Taką ilość kaszy gotuję w rondelku z połową szklanki wody i szczyptą soli. Kasza sypana będzie bardziej klejąca po ugotowaniu, więc będzie Ci łatwiej skleić kotlety właśnie z taką kaszą.
Jeśli masz już ugotowaną kaszę, to przygotowanie reszty składników zajmie już tylko kilka minut. Do miski z kaszą dodaj pół szklanki, czyli 120 gramów twarogu półtłustego lub tłustego. Jeśli sięgniesz po chudy twaróg, to możesz mieć trudności z formowaniem kotletów. Twarogi mielone kubełkowe też będą dobre. Jeśli twaróg rozdrobnisz lekko widelcem, to później będzie Ci łatwiej wymieszać go z resztą składników.
Wbij jedno średnie jajko i wsyp dwie płaskie łyżki bułki tartej zwykłej lub bezglutenowej. Nie dodawaj więcej bułki tartej. Dodaj podstawowe przyprawy, czyli po pół płaskiej łyżeczki soli i pieprzu. Na koniec jeszcze po małej garści siekanego szczypiorku oraz koperku. Całość dokładnie wymieszaj. Ja zazwyczaj robię to dłońmi, ponieważ potem formuję kotlety również w dłoniach.
Wybierz patelnię z grubym dnem i zacznij ją nagrzewać. Cierpliwie poczekaj, aż patelnia dobrze się nagrzeje. Na patelnię włóż łyżkę masła klarowanego, oleju ryżowego lub oleju kokosowego. Poczekaj aż olej lub masło z łatwością rozpłynie się po powierzchni patelni i zacznij kłaść kotlety z kaszy gryczanej.
Aby na patelni zmieścić na raz wszystkie kotlety, potrzebujesz użyć patelni o średnicy minimum 26 cm. Nabieraj porcję na kotleta wielkości średniego orzecha włoskiego i formuj w dłoniach podłużne i lekko spłaszczone kotlety. Farsz będzie się lekko kleił, jednak bez problemu uformujesz kotlety. Jeśli masz z tym problem, to możesz wcześniej lekko natłuścić dłonie np. odrobiną oleju.
Kotlety gryczane smaż na średniej mocy palnika. Jedna strona potrzebuje do pięciu minut zanim placki przewrócisz na drugą stronę. W tym czasie kotlety powinny się ładnie zarumienić. Jeśli rumienią się za szybko, to zmniejsz moc palnika. Druga strona smaży się zazwyczaj o niecałą minutę krócej.
Z podanej ilości składników wyszło mi 11 kotletów. Kolety z kaszy gryczanej bardzo dobrze smakują z dodatkiem mieszanki sałat oraz z ulubionym sosem. Z sosów podawanych na zimno polecam sos tzatziki oraz sos czosnkowy. Z sosów podawanych na gorąco świetny będzie sos koperkowy.
Polecam też przepyszne placki z cukinii.
Smacznego!