Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Placki z cukinii

Placki z cukinii

To najlepszy przepis na placki z cukinii dla dzieci i nie tylko. Są proste, delikatne, aromatyczne.. po prostu pyszne! Takie placuszki z cukinii polecam szykować na obiad lub na podwieczorek. Gorąco je polecam!

- bardzo proste i szybkie wykonanie
- placki wychodzą delikatne i super pyszne
- tylko kilka łatwo dostępnych składników

Czas przygotowania: 10 minut
Czas smażenia placków: 30 minut
Liczba porcji: 14 grubszych placuszków

Kaloryczność kcal: 70 w 1 placku
Dieta: wegetariańska

Składniki

  • 1 większa cukinia - 400 g
  • 2 małe lub średnie jajka
  • 4 łyżki mąki pszennej - 70 g
  • 1 łyżka kwaśniej śmietany 18 %
  • 1 średni ząbek czosnku
  • garść cienkiego szczypiorku
  • przyprawy: szczypta pieprzu i cukru oraz 1/3 łyżeczki soli
  • oraz do smażenia: 4 łyżki oleju roślinnego

Placuszki z cukinii

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml. 
Warzywa ważone były przed ewentualnym obraniem/przygotowaniem.

Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną ilość kalorii niż te, których użyłam ja. Z podanej ilości składników otrzymasz około 14 grubszych placków z cukinii.

Placki z cukinii, 1

Placki z cukinii przepis

Jedną większą cukinię o wadze około 400 gramów umyj dokładnie pod bieżącą, zimną wodą. Odetnij oba końce końce, ale nie obieraj cukinii ze skórki (chyba, że skórka w cukinii jest już twarda). Jeśli cukinia jest spora, ale młoda, to nie ma potrzeby usuwania z niej gniazda nasiennego. Jeśli zaś szykujesz placki z cukinii starszej, to możesz usunąć łyżką przerośnięte pestki. Zważ wówczas gotową do starcia cukinię. Potrzebujesz bowiem minimum 350 gramów startej cukinii. 

Cukinię zetrzyj na małych lub średnich oczkach. Ja ścieram ją na takich oczkach, jak na zdjęciu poniżej. Moja tarka jest już bardzo stara, ale daje jeszcze radę :)

Placki z cukinii, 2

Tak wygląda moja cukinia po starciu na tych ciekawych oczkach. Starta cukinia jest dość mokra, ale nie odciskam z niej namiaru wody jeśli jest to młoda cukinia i nie ma tak wodnistego gniazda nasiennego. 

Jeśli po kilku minutach stania, masa jest mokra, ale nie pływa w wodzie, to zostawiamy ją bez odciskania. Można ewentualnie lekko odlać wodę, która zebrała się na bokach (jeśli jest). Tutaj trzeba wyczuć konsystencję, ponieważ możesz mieć cukinię, która jest młoda i mokra (po deszczach), lub młoda i nie za mokra (mniej podlewania) lub i starsze sztuki również bardziej lub mniej wodniste. Ogólnie masa ma być mokra, ale nie pływać w wodzie. Każdy nadmiar wody odlewamy. 
Placki z cukinii, 3

Do miski ze startą cukinią wbij dwa małe lub średnie jajka. Średni lub mały ząbek czosnku obierz i przepuść przez praskę. Posiekaj też garść cienkiego szczypiorku.

Porada: Zamiast szczypiorku cienkiego możesz też użyć dymkę ze szczypiorkiem lub drobniusieńko posiekać kawałek cebuli lub pora.
Placki z cukinii, 4

Kolejno dodaj też cztery nie płaskie łyżki mąki pszennej. Będzie to niecała 1/3 szklanki mąki, czyli 70 gramów. Dodaj pełną łyżkę kwaśnej śmietany 18 %, solidną szczyptę pieprzu i cukru oraz 1/3 łyżeczki soli.

Porada: Zamiast śmietany 18 % możesz też użyć lżejszej śmietany sałatkowej 12 %, jogurt naturalny lub dwie łyżki mleka.
Placki z cukinii, 5

Wszystkie składniki wymieszaj razem dokładnie w tej samej misce. 
Placki z cukinii, 6

Nagrzej dobrze patelnię. Ważne jest, by ustawić niewysoką moc palnika i cierpliwie czekać, aż patelnia powoli się nagrzeje. Ja użyłam niedużej patelni o średnicy 24 cm. Po kilku minutach nagrzewania możesz wlać olej. Wlej od razu cztery łyżki oleju do smażenia. 

Łyżką stołową odmierzaj porcje na każdego placka. Jeden placek to czubata łyżka ciasta. Porcje kładź na nagrzany olej i lekko rozprowadzaj na kształt okrągłego placka o średnicy około 8 cm. Na mojej patelni zmieściły się trzy placki. Placki z cukinii smaż z każdej strony po około 2-4 minuty (to orientacyjny czas smażenia, ponieważ Twoje placki mogą być grubsze lub cieńsza oraz możesz mieć inną moc palnika, czy grubość dna patelni). Ustaw trochę wyższą niż mała moc palnika. Placuszki z cukinii powinny się tylko lekko rumienić, jednak mają być w środku wysmażone. Stąd niższa moc palnika i dłuższy czas smażenia. 

Porada: Przed nakładaniem kolejnych partii placków z cukinii zamieszaj ciasto, by było jednolite. 

Placki z cukinii, 7

W taki sposób usmaż wszystkie porcje placków. Wyszło mi łącznie 14 placków. Nie ma potrzeby dolewania oleju w trakcie smażenia. Placki z cukinii nie wypiją go więcej niż cztery łyżki. Połowa oleju prawdopodobnie zostanie jeszcze na patelni. Placki będą jednak tłuste po usmażeniu, więc polecam kłaść je na ręcznik papierowy, by odsączyć z nich nadmiar oleju. 
Placki z cukinii, 8

Placki z cukinii, 9

Placki z cukinii wychodzą niezwykle delikatne, wręcz rozpływające się w ustach. Każdy składnik jest tu istotny i nadaje wyjątkowości tym plackom. Uwielbiam jeść je całkowicie bez żadnych dodatków, ale często zjadamy je z listkami bazylii, mięty lub też ze świeżą kolendrą. Te drobne kwiatuszki na zdjęciach to właśnie kwitnąca kolendra :)

Placuszki z cukinii można też podawać z jogurtem, śmietaną lub ulubionym sosem. Polecam mój domowy sos czosnkowy. Świetny będzie też sos tzatziki.
Placki z cukinii, 10

Smacznego!
Średnia 4.8 / 5 (7757 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Placki z cukinii

Pyszne, domowe placki z cukinii tartej na małych lub średnich oczkach kuszą zapachem i smakiem. Takie placuszki z cukinii kochają wszystkie dzieci. Polecam smażyć placki z cukinii również wtedy, gdy Twoje dziecko grymasi przy warzywach. Myślę, że na takie placki z cukini skusi się nie jeden maluch. Domowe i szybkie do zrobienia placuszki z cukini warto robić w szczycie sezonu na cukinię, czyli w lipcu. Cukinii nie trzeba nawet obierać. Cukinia tarta bez obierania ma jeszcze więcej witamin i piękny kolor. Moje placki z cukinii szykuję z niewielu składników. Przepis jest super sprawdzony i już nie raz uratował mnie, gdy na szybko potrzebowałam zrobić coś pysznego. Oprócz cukinii zazwyczaj wszystkie inne składniki mamy zawsze w domu. A cukinia w lipcu znajdzie się już u każdego. 

Placuszki z cukinii

Placki z cukinii najczęściej szykujemy na podwieczorek lub na kolację. To bardzo delikatne placuszki z cukini. Moje placki z cukinii przepis prosty, sprawdzony i uwielbiany przez dzieci. Takie placki znikają z talerza w kilka minut. Do placków dodaję zawsze średniej wielkości ząbek czosnku. Czosnek pasuje świetnie do placuszków z cukinii. Samych przypraw nie trzeba dawać dużo. Wystarczy odrobina pieprzu, cukru oraz trochę więcej soli, by placki z cukini miały wyraźniejszy i przyjemny smak. Z cukinią robię też wiele innych ciekawych przepisów. Bardzo dobry jest pasztet z cukinii. Piekę go w wakacje, ale tylko wtedy, gdy nie jest za gorąco. W upały wolę nie włączać za często piekarnika. Takie danie bardziej obiadowe z cukinią, to oczywiście kotlety z cukinii. Zastępuję nimi zwykłe kotlety mielone, czy też schabowe. Są równie pyszne i stanowią świetne urozmaicenie dla diety. Zapraszam też po inne moje przepisy kulinarne. Na moim Blogu znajdziesz mnóstwo pysznych dań i świetnych inspiracji do codziennego gotowania. 

Placki z cukinii przepisy

Zaczynamy od zrozumienia uroku cukinii, tej wszechstronnej warzywnej piękności, która jest fundamentalnym składnikiem wielu przepisów na zdrowe i smakowite posiłki. Gdy przemienia się w pyszne placki z cukinii, magia naprawdę zaczyna się dziać. Te lekkie, zdrowe i smaczne placki z cukini są doskonałym wyborem na ciepłego lata, ale są tak dobre, że z pewnością znajdą swoje miejsce na Twoim stole przez cały rok. Przyjemność szykowania placków cukinii jest ogromna. One pachną wspaniale już na patelni. Na placki z cukini przepisy mogą być różne, ale mój przepis na placki cukiniowe jest niezawodny.  Cukinia jest łatwa do pracy, a jej subtelny smak sprawia, że świetnie łączy się z różnymi składnikami, wprowadzającym do potrawy dodatkową głębię i bogactwo. Proces obróbki cukinii, jest prawdziwą przyjemnością. Dokładne starte warzywo przechodzi prawdziwą metamorfozę; zmienia się, zaczyna pachnieć i wyglądać nieziemsko. Ugniatanie placków z cukinii, mieszanie jej z innymi składnikami i dodatkiem ulubionych przypraw daje poczucie twórczej wolności. To jest wyjątkowo satysfakcjonujące doświadczenie dla każdego miłośnika gotowania. Robienie placków z cukinii samodzielnie daje ci szansę na eksperymentowanie i tworzenie własnej, unikalnej wersji tego klasycznego dania. Możesz dodać swoje ulubione składniki, upiec je do takiego stopnia, na jaki masz ochotę, i serwować je z sosem, który najlepiej komponuje się z Twoim indywidualnym smakiem. Samodzielne gotowanie to nie tylko sposób na przygotowanie pysznego posiłku, to przede wszystkim pasja, dzięki której możemy twórczo eksperymentować, cieszyć się każdym kęsem i dzielić tą radość z bliskimi nam osobami.

Placki z cukinii przepis

Cukinia to niezwykle zdrowy produkt, który powinien znaleźć miejsce na naszych stołach. Znakomita dla osób pragnących schudnąć i dbających o figurę - jest niskokaloryczna, a jednocześnie daje uczucie sytości. Zawiera dużo błonnika, który wspomaga prawidłowy przebieg procesów trawiennych, pomaga zapobiegać zaparciom i zwalnia tempo wchłaniania cukrów prostych, co jest korzystne dla osób cierpiących na cukrzycę. Cukinia jest również bogata w witaminy (zwłaszcza grupy B, C i E), a także w minerały, takie jak potas, który ma dobroczynny wpływ na układ krążenia, czy mangan - niezbędny do wzrostu i regeneracji tkanek. Domowe placuszki z cukinii to wspaniały wybór i coś nowego w Twojej kuchni. To, co wyróżnia cukinię, to także wysoka zawartość przeciwutleniaczy. Cukinia dostarcza też znacznych ilości karotenoidów, które odpowiadają za jej zieloną barwę i mają mocne właściwości przeciwnowotworowe. Regularnie spożywana, może korzystnie wpływać na stan skóry i włosów, a także na koncentrację i samopoczucie. Z pewnością warto włączyć ją do swojej diety! Dlatego też na moim Blogu Kulinarnym AniaGotuje znajdziesz i ten super przepis, czyli najlepsze placki z cukinią oraz wiele innych. Zapiekanki, pasztety, a nawet ciasta!