Grzane wino
Aromatyczne, rozgrzewające i niezwykle zimowe grzane wino, to jedna z propozycji na ciekawy napój z użyciem czerwonego wina. Zapraszam po mój sprawdzony przepis.
- świetny grzaniec również na Święta
- idealnie dobrane przyprawy korzenne
- syrop z malin można zamienić na miód
Czas przygotowania: 30 minut
Liczba porcji: około 750 ml grzanego wina
Kaloryczność kcal: 85 w 100 ml
Dieta: bezglutenowa, wegańska, wegetariańska
Składniki
- 1 butelka wytrawnego, czerwonego wina - 750 ml
- 6 łyżek syropu malinowego
- 1 świeża pomarańcza pokrojona w plastry
- 2 suszone laski cynamonu
- 1 suszony anyż gwiazdkowy
- 5 suszonych pąków goździków
- 2 nasiona suszonego kardamonu
Grzaniec
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną liczbę kalorii niż te, których użyłam ja. Z podanej ilości składników otrzymasz ponad 750 ml grzanego wina. Przed szykowaniem grzańca z czerwonego wina zachęcam też do przeczytania najpierw całego wpisu. W treści podaję bowiem dużo ciekawych porad dotyczących składników oraz ich zamienników.
Grzaniec przepis
Przygotuj butelkę czerwonego, najlepiej wytrawnego lub ewentualnie półwytrawnego wina. Polecam szczególnie wina ze szczepu Primitivo oraz ewentualnie Nero d’Avola. Odmierz sobie minimum sześć łyżek słodkiego syropu malinowego. Pod ręką trzymaj też 1-2 laski suszonego cynamonu oraz: 5 suszonych pąków goździków; 1 suszony anyż gwiazdkowy; 2 nasiona suszonego kardamonu. Świeżą pomarańczę dokładnie umyj i pokrój w plasterki.
Porady: Możesz dać do swojego grzańca więcej syropu malinowego, jednak zalecam zrobić to ewentualnie pod koniec podgrzewania wina z przyprawami, by osiągnąć swój idealny smak i słodycz grzańca. Syrop można też zastąpić ulubionym miodem lub połączyć miód z samym sokiem z malin. Jeśli nie masz suszonego kardamonu, to możesz go pominąć. Jeśli lubisz aromat wanilii, to możesz przygotować pół nadkrojonej wzdłuż laski wanilii. Zamiast pomarańczy zalecam dać trochę mniej cytryny. Dla odrobiny ostrości warto też dodać kilka plasterków świeżego imbiru.
Do garnka wlej butelkę wina. Dodaj wszystkie przygotowane przyprawy i dodatki (oprócz plasterków pomarańczy, których większość dodasz do garnka na sam koniec). Kilka plasterków pomarańczy możesz zostawić też do dekoracji wlanego już do kubków grzańca. Ustaw niską moc palnika i zacznij podgrzewać całość. Wino ze wszystkimi dodatkami powinno się podgrzewać powoli, by wydobyć z przypraw jak najwięcej smaku i aromatu. Idealnie by było, gdyby proces podgrzewania trwał przynajmniej kilka minut. Wino powinno się bardzo mocno podgrzać, jednak nie powinno się go doprowadzać do wrzenia. Gdy będzie już bardzo mocno podgrzane, dodaj plasterki pomarańczy i od razu zdejmij garnek z palnika.
Porada: Aby grzane wino było delikatniejsze w smaku możesz wlać do garnka i podgrzewać ze wszystkimi składnikami szklankę soku pomarańczowego. Dla urozmaicenia warto spróbować też wlać odrobinę likieru pomarańczowego.
Grzane wino rozlewaj do kubków od razu po zdjęciu garnka z palnika. Aby jak najdłużej utrzymać w naczyniach wysoką temperaturę grzańca, zalecam używać np. kubków kamionkowych, które sprawdzą się lepiej niż zwykła szklanka.