Nalewka z winogron
Domowa nalewka z winogron ciemnych lub jasnych to bardzo dobry sposób na wykorzystanie jesiennych, ogrodowych winogron. Zapraszam po sprawdzony i bardzo prosty przepis.
- tylko kilka składników
- można użyć dowolnych winogron
- dokładny opis wykonania oraz propozycje na dodatki
Czas przygotowania: 28 dni
Liczba porcji: około 1450 ml nalewki
Dieta: bezglutenowa, wegańska, wegetariańska
Składniki
- 1 kg dowolnych winogron - u mnie ciemne ogrodowe
- 500 ml wódki 40 lub 45 % - 2 szklanki
- 250 ml spirytusu rektyfikowanego 95 % - 1 szklanka
- 400 g cukru zwykłego lub trzcinowego (lub mniej)
- ewentualne dodatki: kawałek laski wanilii lub cynamonu; 2 goździki; gałązka mięty
Nalewka z winogron
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
W składnikach podałam wagę samych owoców, bez ogonków.
Na podaną ilość składników polecam użyć większy słój o pojemności minimum 2,5 l. Pod koniec powstało mi około 1450 ml nalewki winogronowej.
Nalewka z winogron powinna być szykowana z dojrzałych i zdrowych owoców. Można śmiało sięgnąć po winogrona ciemne ogrodowe lub też winogrona jasne. Sprawdzi się tez dowolna mieszanka różnych odmian winogron. Winogronowa nalewka to obok nalewki z truskawek, jedna z delikatniejszych domowych nalewek deserowych. Polecam podawać ją schłodzoną, do deserów bezowych oraz lodów jest najlepsza. Można ją rozcieńczać z wodą sodową lub też dolewać do lemoniady i podawać jako lekki drink.
Nalewka z winogron przepis
Przygotuj sobie około 1000 gramów dojrzałych i zdrowych winogron (waga samych owoców). Połączyłam ze sobą odmianę ciemnych winogron New York Muscat oraz Alwood. Owoce dokładnie umyj pod zimną, bieżącą wodą. Winogrona przełóż do czystego słoja. Użyłam tym razem uniwersalnego słoja, w którym szykuję większość nalewek. To słój o pojemności 3,8 l. Możesz śmiało użyć znacznie mniejszego słoika, do 2,5 litra pojemności.
Do słoika z owocami w pierwszej kolejności wlej 500 ml wódki (u mnie była to tym razem klasyczna/naturalna wódka Krupnik), a dopiero po wódce wlej też 250 ml spirytusu. Zakołysz słoikiem z winogronami i alkoholem i zamknij go szczelnie. Odstaw go do schowka lub też do szafki kuchennej. Proces maceracji nie powinien być krótszy niż trzy tygodnie. Możesz śmiało zapomnieć na ten czas o nalewce. Nic nie trzeba z nią robić przez następne 21 dni.
Na zdjęciu poniżej winogrona od razu po zalaniu ich alkoholem.
Na zdjęciu poniżej winogrona po dwóch tygodniach maceracji. Owoce w trakcie maceracji jaśnieją, puchną i robią się twarde. Po kolejnych siedmiu dniach kolor nalewki będzie jeszcze intensywniejszy.
Porada: Po dwóch tygodniach maceracji możesz dodać do słoja dodatki smakowe do wyboru: połowę rozciętej wzdłuż laski wanilii; 2 cm kawałek kory cynamonu; 2 goździki; gałązkę mięty.
Po trzech tygodniach maceracji możesz zlać czystą nalewkę do mniejszego słoja. Słoik zakręć i odstaw obok słoja z samymi winogronami.
Na zdjęciu poniżej winogrona po odlaniu czystej nalewki, a przed dodaniem cukru do dużego słoja.
Porada: Jeśli w trakcie maceracji były dodawane goździki lub kora cynamonu, to można je teraz usunąć (nie będą już potrzebne).
Do dużego słoja z owocami wsyp od razu 400 gramów zwykłego cukru lub cukru trzcinowego. Jeśli szykujesz nalewkę z jasnych i mocno słodkich winogron, to dodaj nawet o 200 gramów mniej cukru. Zamieszaj dokładnie cukier z owocami i zamknij słoik. Słój z winogronami i cukrem również trzymaj w zacienionym miejscu. Codziennie mieszaj owoce z cukrem, by przyspieszyć proces rozpuszczania się cukru. W ciągu siedmiu dni cukier powinien się rozpuścić.
Na zdjęciu poniżej winogrona zaraz po dodaniu do nich cukru.
Na zdjęciu poniżej winogrona po tygodniu od wsypania cukru.
Do słoja z owocami i słodkim syropem cukrowym wlej całą, odstawioną wcześniej czystą nalewkę. Dokładnie wymieszaj wszystko razem, a następnie przelej całą nalewkę do drugiego słoja. W większym słoju zostaw tylko owoce. W tym momencie można zakończyć szykowanie nalewki. Do karafki należy przelać zebraną nalewkę, a owoce wyrzucić. Otrzymasz wówczas mniej nalewki, za to nie będzie ona mętna i znacznie szybciej zrobi się klarowna.
Zalecam jednak wycisnąć resztę nalewki z owoców. Aby to zrobić, winogrona umieść na środku dużej ściereczki muślinowej lub nowej pieluchy tetrowej i zawiń je tak, by można było wycisnąć z nich cały sok z alkoholem. Owoce zaczną pękać. Nalewka pozyskana z odciśnięcia winogron będzie gęstsza i lekko mętna. Wlej ją do słoja/karafki z resztą zlanej nalewki. Zapewne całość wyjdzie dość mętna. Taką nalewkę można śmiało odstawić do piwniczki, by osad osadził się z czasem na dnie. Można też od razu poddać ją filtracji.
Do filtrowania nalewek używam zazwyczaj podwójnie złożonej pieluchy tetrowej lub czystych ściereczek muślinowych złożonych na pół, które służą mi wyłącznie do filtracji nalewek. Aktualnie ściereczki muślinowe używane są głównie w kosmetyce (oczyszczanie twarzy). Według mnie są idealne do filtrowania nalewek. Po prawidłowym i dokładnym przefiltrowaniu Twoja nalewka zapewne nadal nie będzie idealnie klarowna. Nic nie szkodzi. Podczas leżakowania zrobi się klarowniejsza. Zawsze też można ją w dowolnym momencie poddać dodatkowej filtracji. Ostatecznie otrzymałam łącznie około 1450 ml nalewki winogronowej.
Nalewkę z winogron można pić od razu po zrobieniu. Jednak im dłużej nalewka będzie leżakować, tym głębszy smak osiągnie. Trzymaj ją w chłodnej i suchej piwnicy lub w innym pomieszczeniu, które zapewni takie warunki. Degustację polecam zacząć nie wcześniej niż na 3 miesiące od zlania nalewki do słoika lub do karafki.
Powodzenia.