Gorąca czekolada
Gorąca czekolada to wspaniały, słodki i rozgrzewający napój na chłodne dni. Przepis zawiera kilka wersji, by czekolada na gorąco była taka jaką lubisz najbardziej.
- 3 wersje do wyboru
- wiele pomysłów na ciekawe podanie
- świetna do picia na zimowe wieczory i nie tylko
Czas przygotowania: 15 minut
Liczba porcji: do 900 ml napoju
Kaloryczność kcal: 110 w 100 ml gorącej czekolady
Dieta: bezglutenowa, wegetariańska
Składniki na czekoladę na gorąco z kakao
- 3 szklanki mleka krowiego np. pełnotłustego - 750 ml
- 3 łyżki prawdziwego kakao - około 30 g
- 3 łyżki cukru drobnego lub cukru pudru - około 45 g
- 50 g czekolady gorzkiej np. 70 %
- 1/4 łyżeczki pasty lub ekstraktu waniliowego
Składniki na gęstą czekoladę na gorąco
- 2 szklanki mleka krowiego np. pełnotłustego - 500 ml
- pół szklanki śmietanki kremówki 30 % - około 150 g
- 50 g dobrej jakości czekolady mlecznej
- 50 g dobrej jakości czekolady gorzkiej np. 70 %
- 2 łyżki likieru np. Amaretto - można pominąć
Składniki na wegańską czekoladę na gorąco
- 3 szklanki napoju kokosowego lub migdałowego bez cukru - 750 ml
- 4 łyżki prawdziwego kakao lub 70 g czekolady gorzkiej minimum 70 %
- 2 łyżki cukru drobnego, cukru kokosowego lub erytrolu
- pół płaskiej łyżeczki cynamonu - można pominąć
Gorąca czekolada
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Kalorie policzone zostały do przepisu na pierwszą wersję czekolady na gorąco: Czekolada na gorąco z kakao. Jest to jednak orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną liczbę kalorii niż te, których użyłam ja. Z podanej ilości składników otrzymałam niecałe 900 ml gorącej czekolady.
Przed szykowaniem wybranej wersji czekoladowego napoju zachęcam też do przeczytania najpierw całego wpisu. W treści podaję bowiem dużo ciekawych porad dotyczących składników oraz ich zamienników oraz sposób podania czekolady.
Przepis na czekoladę na gorąco z kakao
Do sprawdzonego garnka, w którym nie przypala Ci się mleko, wlej 3 szklanki, czyli 750 ml mleka. Ja wybieram mleko pełnotłuste 3,2 %, ale i takie 2 % będzie dobre. Zacznij podgrzewać mleko na małej mocy palnika. Gdy będzie już ciepłe wsyp 3 łyżki prawdziwego kakao, czyli około 30 gramów kakao oraz 3 łyżki cukru drobnego lub cukru pudru, czyli około 45 gramów cukru. Zwiększ moc palnika do średniej, by mleko zaczęło się gotować. Cały czas mieszaj mleko z kakao i z cukrem. Cukier się rozpuści, a kakao połączy z mlekiem. Chwilę po zagotowaniu zdejmij garnek z palnika. Od razu dodaj 50 gramów czekolady gorzkiej np. 70 % oraz 1/4 łyżeczki pasty lub ekstraktu waniliowego. Czekoladę warto wcześniej posiekać, by szybciej roztopiła się we wrzątku. Gdy gorąca czekolada osiągnie jednolitą konsystencję, sprawdź jej smak i dodaj ewentualnie więcej cukru lub czekolady.
Czekolada na gorąco to napój, który podajemy od razu. Im cieplejsza, tym lepiej. Po rozlaniu czekolady do kubków na wierzch wyłożyłam bitą śmietanę, słodkie pianki Marshmallow oraz posiekaną czekoladę gorzką i mleczną. Inne dodatki jakie tu pasują to np. szczypta cynamonu, chili w proszku lub gałki muszkatołowej.
Porada: Oprócz gorzkiej czekolady polecam czekoladę deserową oraz dobrej jakości czekoladę mleczną w większej ilości (uwaga - z mleczną będzie słodko). Cukier zwykły można zastąpić erytrolem.
Przepis na gęstą czekoladę na gorąco
Do sprawdzonego garnka, w którym nie przypala Ci się mleko, wlej 2 szklanki mleka krowiego np. pełnotłustego, czyli 500 ml mleka oraz pół szklanki śmietanki kremówki 30 %, czyli około 150 gramów słodkiej śmietanki. Podgrzewaj całość na średniej mocy palnika, aż mleko ze śmietanką zacznie się gotować. Zmniejsz moc palnika i ciągle mieszając w garnuszku dodaj po 50 gramów siekanej mlecznej i gorzkiej czekolady (może być też w kawałkach). Po chwili ciągłego mieszania czekolada powinna całkowicie się roztopić. Wyłącz palnik. Przed podaniem sprawdź smak czekolady i w razie potrzeby dodaj do niej trochę cukru pudru. Przed podaniem można jeszcze wlać 2 łyżki likieru np. Amaretto. Warto też dodać szczyptę cynamonu lub domowej przyprawy do piernika (bez mąki w składzie).
Po rozlaniu gorącej czekolady do kubków na wierz wyłożyłam bitą śmietanę oraz posiekaną czekoladę gorzką i mleczną. Inne dodatki jaki tu pasują to np. szczypta cynamonu, chili w proszku lub gałki muszkatołowej, a nawet starta skórka pomarańczowa.
Przepis na wegańską czekoladę na gorąco
Do sprawdzonego garnka, w którym nie przypala Ci się mleko, wlej 3 szklanki napoju kokosowego lub też migdałowego bez cukru, czyli 750 ml napoju roślinnego (mogą być też inne: sojowy, ryżowy). Wsyp 4 łyżki prawdziwego kakao lub 70 gramów czekolady gorzkiej (wegańska) minimum 70 % (najlepiej posiekana). Od razu wsyp też 2 łyżki cukru drobnego, cukru kokosowego lub erytrolu. Podgrzewaj wszystko na trochę niższej niż średnia mocy palnika, aż całość zacnie się gotować. Cały czas mieszaj zawartość garnka, by kakao i czekolada połączyły się z mlekiem roślinnym na gładki napój. Na koniec możesz też dodać pół płaskiej łyżeczki cynamonu. Wegańską czekoladę na gorąco podawaj od razu po zagotowaniu. Jeśli używasz słodzonego napoju roślinnego, to warto pomyśleć o zredukowaniu ilości cukru.
Jaką wersję czekolady na gorąco wybierasz?
Z doskonałych, rozgrzewających i zdrowych napojów polecam również przepis herbata z imbirem.
Smacznego.