Tahini
Idealna pasta sezamowa, czyli sprawdzony przepis na Tahini. Zobacz jakiego sezamu użyć, oraz jak prawidłowo go uprażyć i zmiksować na uniwersalną pastę. Z tahini zrobisz zarówno do hummus, jak i słodkie desery.
- tylko 2 składniki
- proste i szybkie wykonanie
- szerokie zastosowanie pasty sezamowej
Czas przygotowania: 20 minut
Czas prażenia sezamu: 20 minut
Liczba porcji: 220 g
Kaloryczność kcal: 65 w 10 g
Dieta: bezglutenowa, wegańska, wegetariańska
Składniki
- pełna szklanka jasnego sezamu - 200 g
- 2 łyżki delikatnej oliwy - można pominąć
Pasta tahini
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Do tej pasty użyłam sezamu jasnego łuskanego. Dodałam też dwie łyżki delikatnej oliwy z oliwek Monini.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną ilość kalorii niż te, których użyłam ja. Z podanej ilości składników otrzymasz około 220 gramów pasty sezamowej tahini.
Już na początku zaznaczę, że jeśli planujesz wykorzystać pastę sezamową do zrobienia deseru (lody, ciasto, ciasteczka), to nie dodawaj oliwy oraz ewentualnych przypraw takich jak np. szczypta soli. Jeśli zaś tahini wykorzystasz do zrobienie pysznego hummusu, czy też pasty z warzywami pieczonymi, to możesz śmiało dodać zarówno oliwę, jak i szczyptę soli.
Tahini przepis
Do zrobienia pasty sezamowej polecam zakup sezamu łuskanego. Sezam łuskany nie będzie miał posmaku goryczki po uprażeniu. Pasta wychodzi również gładsza od pasty szykowanej z sezamem niełuskanym prażonym.
Pełną szklankę sezamu jasnego praż porcjami na suchej patelni. Używałam małej patelni, więc sezam prażyłam w czterech porcjach. Możesz jednak użyć dużej patelni i uprażyć na raz cały sezam.
Bardzo ważne jest to, by nie ustawić za wysokiej mocy palnika. Ustaw trochę niższą niż średnia moc i praż sezam cierpliwie przez 10-15 minut. Co minutę mieszaj sezam drewnianą łyżką. Sezam powinien się z czasem lekko zarumienić.
Nie praż sezamu ani za długo, ani za mocno. Za mocno uprażony sezam będzie gorzki.
Na zdjęciu poniżej widać sezam jasny łuskany przed po po uprażeniu. Różnicę widać nie tylko w kolorze, ale i w strukturze. Sezam prażony wytrąca olej i robi się lekko lepki.
Uprażony sezam przełóż do misy robota kuchennego/malaksera z ostrzami i miksuj/blenduj sezam tak długo, aż zamieni się w gęsty krem. Gdy szykuję mniejszą ilość tahini, bardzo często używam ręcznego blendera typu żyrafa. Wsypuję wówczas sezam do wąskiego naczynia i blenduję go kilka minut. Co minutę robię przerwę, by blender "odpoczął".
Pod koniec miksowania wlewam jeszcze dwie łyżki delikatnej i nie gorzkiej oliwy z oliwek. Czasem dodaję też szczyptę soli, ale robię to rzadko i tylko wtedy, gdy cała pasta sezamowa zostanie użyta np. do hummusu.
Gotowe tahini nie musi być idealnie gładkie. Nie ma takiej potrzeby.
Jak przechowywać pastę tahini
Pastę możesz użyć od razu lub też zamknąć w słoiczku i trzymać w lodówce przez miesiąc, do 40 dni. Może się okazać, że po pewnym czasie oddzieli się naturalne masło sezamowe. Wówczas wystarczy tylko wymieszać tahini przed użyciem. Jeśli do pasty nie była dodawana oliwa a planujesz przechować dłużej tahinę w lodówce, to polecam przed zakręceniem słoiczka wlać jedną łyżkę oliwy na wierzch pasty.
Jak wykorzystać pastę sezamową
Tahini jest podstawowym składnikiem wszelkich hummusów. Pastę sezamową można też dodać do pulpy z pieczonych bakłażanów. Odrobina pasty świetnie sprawdza się przy szykowaniu różnych sosów do sałatek z kurczakiem i np. jarmużem. Warto wiedzieć, że tahini idealnie pasuje do wielu zup krem. Pasta tahini będzie też świetna do deserów. Możesz ją dodać jako jeden ze składników ciasteczek maślanych lub też zrobić z niej lody domowe.
Używasz w swojej kuchni pastę sezamową?
Do czego najczęściej?
Smacznego.