Racuchy z dyni
Oto jeden z moich ulubionych przepisów z dynią. Racuchy z dyni na dżdżach szykuję zazwyczaj dla moich dzieci, które skutecznie przypominają mi o nich zawsze, gdy kupię większy kawałek dyni. Polecam je zrobić!
- niesamowicie puszyste racuchy
- super sposób na pyszne użycie dyni
- racuszki dyniowe uwielbiane przez dzieci
Czas przygotowania: 40 minut
Czas smażenia: 20 minut
Liczba porcji: 12 dużych racuchów
Kaloryczność kcal: 132 w 1 racuchu
Dieta: wegetariańska
Składniki
- 200 g obranej dyni
- 1,5 szklanki mąki pszennej - 240 g
- 2 żółtka jajek
- szklanka ciepłego mleka - 250 ml
- 30 g świeżych drożdży lub 7 g suchych
- 2 łyżki cukru wanilinowego
- szczypta soli
- 2 łyżki masła klarowanego do smażenia
Racuchy z dyni
Dodatkowy czas potrzebny na przygotowanie racuchów drożdżowych z dynią:
- wyrastanie ciasta: minimum 20 minut (najlepiej 60 minut)
- gotowanie dyni na mleku: 20 minut
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Kalorie policzone zostały bez dodatku cukru pudru użytego do oprószenia usmażonych racuchów.
Żółtka jajek oraz mleko powinny być wcześniej wyjęte z lodówki, by osiągnęły temperaturę pomieszczenia. Ja bardzo często dodatkowo lekko podgrzewam mleko w mikrofalówce, do temperatury 30 stopni. Białka z jajek możesz wykorzystać do zrobienia bezy. Polecam przepis na blaty bezowe pod torty - to najlepsza beza.
Cukier wanilinowy możesz zastąpić dwiema łyżkami cukru zwykłego lub trzcinowego, oraz kilkoma kroplami esencji waniliowej. Pół łyżeczki pasty waniliowej lub nasiona wyjęte z laski wanilii będą jeszcze lepsze. Dyniowe racuchy drożdżowe najpyszniejsze wychodzą zawsze z dyni Muscat de Provence. To odmiana o intensywnie pomarańczowym miąższu. Są to duże dynie o zielonej lub pomarańczowo zielonej skórce. To dynia typowo deserowa. Smak i struktura miąższu przypomina mi połączenie świeżej marchewki z melonem i papają. Coś wspaniałego! Z dyni Hokkaido i dyni piżmowej też wyją Ci pyszne racuchy.
Racuchy z dyni przepis
W szklanej lub metalowej misce umieść 1,5 szklanki mąki pszennej, czyli 240 gramów mąki np. tortowej. Wlej również pół szklanki ciepłego mleka. Dodaj dwa żółtka jajek oraz szczyptę soli i jedną łyżkę cukru wanilinowego. Na koniec pokrusz jeszcze 30 gramów świeżych drożdży. Możesz też użyć drożdży suchych. Jedna saszetka o wadze 7 gramów wystarczy.
Całość wymieszaj dokładnie czystymi dłońmi. Wyrabiaj tylko chwilę. Ciasto przykryj ściereczką bawełnianą lub folią i odstaw do wyrastania na minimum 20 minut. Najlepiej włóż je do lekko nagrzanego piekarnika - temperatura nie wyższa niż 35 stopni. Jeśli tylko masz taką możliwość, to polecam zostawić ciasto nawet na godzinę. Wyrośnie wówczas trzykrotnie.
Ciasto na racuchy drożdżowe z dynią już po wyrastaniu w cieple.
W trakcie, gdy ciasto wyrasta przygotuj sobie dynię. Dynię obierz ze skóry i usuń pestki oraz włókna. Potrzebujesz 200 gramów surowego miąższu dyni. Miąższ pokrój w kostkę wielkości około 1,5 cm. Kawałki dyni umieść w rondelku. Wlej pół szklanki mleka i wsyp łyżkę cukru wanilinowego. Zagotuj mleko z dynią. Zmniejsz moc palnika do minimum i gotuj całość około 20 minut bez przykrywki. Co kilka minut zamieszaj delikatnie w rondelku. Jak tylko dynia zmięknie możesz ją wyłączyć a rondelek z zawartością odstawić na blat kuchenny do całkowitego przestudzenia.
Gotowa dynia na mleku.
Całą zawartość przestudzonej dyni na mleku umieść w misce z wyrośniętym ciastem drożdżowym. Zauważ, że kawałki dyni częściowo naturalnie się rozpadły a częściowo pozostały w większych kawałkach. Nie należy rozgniatać, czy miksować takiej dyni na gładko. Kawałki dyni smakują i wyglądają świetnie w usmażonych racuszkach.
Ciasto wymieszaj dokładnie łyżką i odstaw na kilka minut. Ciasto znowu zacznie rosnąć.
Wybierz patelnię z grubym dnem i zacznij ją nagrzewać. Cierpliwie poczekaj, aż patelnia dobrze się nagrzeje. Na patelnię włóż odrobinę masła klarowanego, oleju ryżowego lub oleju kokosowego. Poczekaj aż olej lub masło z łatwością rozpłynie się po powierzchni patelni i zacznij kłaść porcje na placki. Na jeden placek nakładaj dwie pełne łyżki stołową ciasta. Moja patelnia miała 24 cm średnicy i zmieściły się na niej 3 racuchy drożdżowe z dynią.
Racuchy smaż na średniej lub odrobinę niższej niż średnia moc palnika. Jedna strona potrzebuje około 3 minuty zanim racuszki dyniowe przewrócisz na drugą stronę. W tym czasie powinny się ładnie zarumienić. Jeśli rumienią się za szybko, to zmniejsz moc palnika. Druga strona smaży się zazwyczaj o minutę krócej. Racuchy najlepiej jest przewracać na drugą stronę przy pomocy płaskiej szpatułki kuchennej.
Usmażyłam 4 parte placków po 3 sztuki na patelnię. Po każdej partii dodawałam odrobinę masła i zużyłam łącznie niecałe dwie łyżki masła klarowanego. Usmażone racuchy drożdżowe dyniowe nie są bardzo słodkie, więc można je śmiało oprószyć cukrem pudrem, polać syropem lub podać z domowym dżemem. Polecam dżem morelowy.. pycha!
Smacznego.