Pieczona dynia Hokkaido
Dynia Hokkaido to bardzo popularna i prosta w przygotowaniu dynia. Ma piękny kolor, super smakuje i nie trzeba jej obierać ze skóry. Pieczona dynia Hokkaido z mojego przepisu jest świetną bazą pod sosy i zupy.
- idealna jako samodzielna przekąska
- po zmiksowaniu powstaje pyszna pasta
- pasta jest też bazą pod zupę krem z dyni
Czas przygotowania: 15 minut
Czas pieczenia: 35 minut
Liczba porcji: 650 gramów dyni
Kaloryczność kcal: 95 w 100 gramach
Dieta: bezglutenowa, wegańska, wegetariańska
Składniki
- 1 dynia Hokkaido 1000 g
- pół główki czosnku
- pieć łyżek oliwy
- łyżeczka soli
- zioła: tymianek, oregano
Zacznę od tego jak odróżnić dynię Hokkaido od innych dyń. Dynia Hohhaido jest dynią niewielką. Jej waga nie przekracza zazwyczaj trzech kilogramów. To jedna z mniejszych spośród około 20 odmian dyń. Szczególnie, gdy dynia olbrzymia potrafi osiągnąć wagę ponad 200 kilogramów.
Dynia Hokkaido zawiera więcej karotenu niż marchew, dlatego też może się poszczycić bardzo intensywnym, pomarańczowym kolorem skórki i miąższu. Ogonek dyni Hokkaido zawsze też wygląda tak, jak by ktoś wyciągał go do góry. Nigdy nie będzie osadzony w środku jak guzik, co charakteryzuje pozostałe odmiany. Kształt jest dość jednolity, bez wystających wybrzuszeń. Dynia Hokkaido bardzo przypomina mi z wyglądu świeże figi. Jest tylko znaczne od nich większa :)
Skóra dyni Hokkaido jest jadalna. Nie trzeba jej obierać.
Pieczona dynia Hokkaido
Moja dynia Hokkaido była dość mała. Przed wydrążeniem ważyła tylko kilogram. Ponieważ nie obieramy dyni Hokkaido ze skóry, należy ją przed przyrządzeniem bardzo dokładnie umyć. Polecam po umyciu przekroić dynię na pół, tak jak na zdjęciu.
Przy pomocy łyżki stołowej wydrąż miąższ z pestkami i włóknami. Odetnij też twarde fragmenty ogonka. Dynię można kroić na dowolne kształty. Polecam jednak pokroić ją w cienkie literki C. Postaraj się, by plastry były mniej więcej tej samej grubości. U mnie w najszerszym miejscu miały niecałe 2 cm grubości.
Przygotowane kawałki dyni umieść na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Rozłóż je po całej powierzchni blaszki/szuflady piekarnika. Dynię polej delikatną oliwą. Pięć łyżek oliwy wystarczy. Posyp ją płaską łyżeczką soli. Ja użyłam gruboziarnistej soli himalajskiej.
Pomiędzy kawałki dyni wyłożyłam też całe ząbki czosnku. Ząbków do pieczenie nie obieram. Pieczona dynia Hokkaido ma słodkawy i lekko orzechowy smak. Tak samo czosnek po upieczeniu. Jeśli więc nie chcesz potęgować tego smaku, to daj tylko 2-3 ząbki czosnku. Polecam użyć większych ząbków, które ładnie się upieką. Te malutkie tylko się wysuszą i nie będą się nadawały do jedzenia.
Blaszkę z przygotowaną do pieczenia dynią umieść na środkowej półce piekarnika nagrzanego do 210 stopni. Opcja pieczenia: góra/dół (bez termoobiegu). Z termoobiegiem ustaw 180 stopni. Dynię piecz około 35 minut. Już po 30 minutach zarówno dynia, jak i czosnek będą miękkie. Na ostatnie pięć minut włączam małą grzałkę od góry, by delikatnie przypiec dynię. Jeśli jednak masz mała komorę, to prawdopodobnie dynia przypiecze się ładnie od góry, bez potrzeby włączania górnych grzałek.
Dynia Hokkaido ma świetny, zwarty miąższ. Dzięki temu kawałki dyni po upieczeniu zachowują swój kształt i nie rozpadają się. Pieczona dynia Hokkaido z oliwą i czosnkiem sama w sobie staje się rewelacyjną przekąską na imprezy. Polecam podawać ją z sosem.. domowy sos czosnkowy będzie pyszny.
Dynię po upieczeniu można udekorować świeżymi lub suszonymi ziołami. Ja użyłam odrobiny oregano oraz tymianku. Możesz też dodać bazylię i natkę pietruszki.
Pasta z pieczonej dyni Hokkaido
Upieczone kawałki dyni Hokkaido możesz również zmiksować na gładki krem i zrobić pyszną pastę dyniową. Kawałki dyni umieść w garnku razem z obranymi ze skórki ząbkami pieczonego czosnku. Zblendować możesz też zioła. Pamiętaj jednak o tym, by przebrać je ze sztywnych łodyżek.
Do miksowania dyni na pastę polecam użyć blendera kielichowego lub ręcznego blendera typu żyrafa. Pasta z pieczonej dyni Hokkaido jest świetną pastą na przyjęcia np. na Halloween. Można ją zajadać z pieczywem, krakersami, słupkami z warzyw (seler naciowy, marchew..). Polecam też upiec domowe paluchy drożdżowe. Są świetne do nabierania nimi pasty z dyni.
Taka pasta jest też najlepszą bazą pod zupę dyniową. Pastę możesz umieścić w szklanym słoiku i przechowywać w lodówce do kilku dni.
A tutaj wspaniała inspiracja dla Ciebie.. Zupa z dyni!
Smacznego!