Dżem morelowy
Wspaniały przepis na dżem z moreli. To najlepszy domowy dżem z moreli, który zrobisz tylko z trzech składników i bez dodawania substancji żelujących. Jest idealny na naleśniki, kanapki, gofry czy do ciasta.
- super pyszny dżem uwielbiany przez dzieci
- domowy dżem morelowy z trzech składników
- bardzo prosty do zrobienia i wyjątkowo zdrowy
Czas przygotowania: 10 minut
Czas gotowania: 2 godziny
Liczba porcji: 3 słoiki po 300 ml
Kaloryczność kcal: 165 w 100 ml dżemu
Dieta: bezglutenowa, wegańska, wegetariańska
Składniki
- 1 kg świeżych moreli
- szklanka cukru - 250 g
- sok z jednej cytryny
Dżem morelowy
Otrzymałam 3 słoiki dżemu morelowego o pojemności 300 ml każdy.
Do zrobienia dżemu morelowego użyłam zwykłego cukru drobnego. Z cytryny wycisnęłam zaś tylko sok. Nie używam do tego dżemu skórki tartej, czy siekanej. Sok z cytryny wyostrza smak owoców. Dżem jest jednocześnie kwaśny i słodki oraz ma piękny, intensywnie pomarańczowy kolor.
Dżem z moreli przepis
Zważ kilogram świeżych moreli. Możesz użyć moreli bardzo dojrzałych oraz tych twardszych. Możesz wymieszać mniejsze sztuki z większymi. Ważne, by były świeże i zdrowe. Morele umyj. Każdą sztukę przetnij na pół i wyjmij pestkę.
Tak przygotowane owoce są już gotowe do tego, by umieścić je w garnku. Wyciśnij też sok z dużej i soczystej cytryny oraz całość zasyp cukrem. Będzie to pełna szklanka cukru o pojemności 250 ml.
Ustaw średnią moc palnika. Już po kilku minutach owoce puszczą sok a cukier rozpuści się prawie całkowicie. Kiedy dżem zacznie się gotować zmniejsz moc palnika do małej, by tylko lekko się "bulgonił".
Przygotuj sobie drewnianą łyżkę i co jakiś czas zamieszaj dżem morelowy. Zazwyczaj jednak robię to tylko dla samej przyjemności mieszania owoców, ponieważ ten dżem nigdy mi się nie przypala. W trakcie gotowania połówki moreli same rozpadną się, a dżem zrobi się jednolicie owocowy.
Po dwóch gadzinach podgrzewania i redukowania ilości wody, dżem morelowy jest już gotowy. Piankę, która zebrała się na wierzchu możesz najlepiej przemieszać powoli z dżemem. Jeśli coś zostanie, to możesz zebrać łyżką i zjeść lub zostawić. Ważne, by nie zostawić pęcherzyków powietrza.
Do dżemów długo gotujących się polecam zwykłe słoiki. Słoiki tradycyjne z zakrętką można trzymać w spiżarce znacznie dłużej niż weki.
Przygotuj sobie odparzone i osuszone słoiki oraz zakrętki. Ja wybrałam 3 słoiki pojemności 300 ml każdy. Garnek z dżemem cały czas trzymam na włączonym palniku, na minimalnej mocy. Używając niewielkiej chochli przelewam dżem do słoików i od razu zakręcam każdy słoik. Polecam przygotować sobie ściereczkę kuchenną, by przez nią trzymać słoiki... będzie gorąco. Nigdy nie dolewaj dżemu do pełna. Zostaw minimum 1 cm wolnej przestrzeni w słoiku. Ranty od zewnątrz powinny być oczyszczone z ewentualnych zabrudzeń od dżemu. Miej więc w pogotowiu kawałek ręcznika papierowego.
Dobrze zakręcone słoiki umieść w piekarniku nagrzanym maksymalnie do 120 stopni. Nie ustawiaj wyższej temperatury, by nie uszkodzić gumek w zakrętkach. Słoiki pasteryzuj do 40 minut. Zakrętka po naciśnięciu palcem powinna być wklęśnięta i nie odkształcać się. Jeśli zakrętka "pyka" (po pasteryzacji raczej się to nie zdarza), to odwróć słoik do góry dnem na godzinę. Po tym czasie powinien się całkowicie zassać.
Jedna z Pań poleciła w komentarzu, by przed zamknięciem dżemu w słoiki zmiksować go na gładko przy pomocy blendera. Otrzymasz dżem o konsystencji musu. To rada dla osób, które nie lubią czuć cząstek owoców oraz skórek - metoda szczególnie polecana przy dzieciach.
Słoiki z dżemem morelowym trzymaj w chłodnym i zacienionym miejscu. Może to być piwniczka, schowek, czy szafka pod schodami. Domowy dżem morelowy jest świetnym dodatkiem do naleśników, placków, tostów, czy owsianki. Będzie wspaniały jako nadzienie o bułek. Zapraszam więc po przepis na bułeczki drożdżowe z dżemem.
Smacznego!