Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Dżem morelowy

Dżem morelowy

Wspaniały przepis na dżem z moreli. To najlepszy domowy dżem z moreli, który zrobisz tylko z trzech składników i bez dodawania substancji żelujących. Jest idealny na naleśniki, kanapki, gofry czy do ciasta. 

- super pyszny dżem uwielbiany przez dzieci
- domowy dżem morelowy z trzech składników
- bardzo prosty do zrobienia i wyjątkowo zdrowy

Czas przygotowania: 10 minut
Czas gotowania: 2 godziny
Liczba porcji: 3 słoiki po 300 ml

Kaloryczność kcal: 165 w 100 ml dżemu
Dieta: bezglutenowa, wegańska, wegetariańska

Składniki

  • 1 kg świeżych moreli
  • szklanka cukru - 250 g
  • sok z jednej cytryny

Dżem morelowy

Otrzymałam 3 słoiki dżemu morelowego o pojemności 300 ml każdy.

Do zrobienia dżemu morelowego użyłam zwykłego cukru drobnego. Z cytryny wycisnęłam zaś tylko sok. Nie używam do tego dżemu skórki tartej, czy siekanej. Sok z cytryny wyostrza smak owoców. Dżem jest jednocześnie kwaśny i słodki oraz ma piękny, intensywnie pomarańczowy kolor.

Dżem morelowy, 1

Dżem z moreli przepis

Zważ kilogram świeżych moreli. Możesz użyć moreli bardzo dojrzałych oraz tych twardszych. Możesz wymieszać mniejsze sztuki z większymi. Ważne, by były świeże i zdrowe. Morele umyj. Każdą sztukę przetnij na pół i wyjmij pestkę.

Dżem morelowy, 2

Tak przygotowane owoce są już gotowe do tego, by umieścić je w garnku. Wyciśnij też sok z dużej i soczystej cytryny oraz całość zasyp cukrem. Będzie to pełna szklanka cukru o pojemności 250 ml.
Dżem morelowy, 3

Ustaw średnią moc palnika. Już po kilku minutach owoce puszczą sok a cukier rozpuści się prawie całkowicie. Kiedy dżem zacznie się gotować zmniejsz moc palnika do małej, by tylko lekko się "bulgonił".

Przygotuj sobie drewnianą łyżkę i co jakiś czas zamieszaj dżem morelowy. Zazwyczaj jednak robię to tylko dla samej przyjemności mieszania owoców, ponieważ ten dżem nigdy mi się nie przypala. W trakcie gotowania połówki moreli same rozpadną się, a dżem zrobi się jednolicie owocowy.
Dżem morelowy, 4

Po dwóch gadzinach podgrzewania i redukowania ilości wody, dżem morelowy jest już gotowy. Piankę, która zebrała się na wierzchu możesz najlepiej przemieszać powoli z dżemem. Jeśli coś zostanie, to możesz zebrać łyżką i zjeść lub zostawić. Ważne, by nie zostawić pęcherzyków powietrza. 

Do dżemów długo gotujących się polecam zwykłe słoiki. Słoiki tradycyjne z zakrętką można trzymać w spiżarce znacznie dłużej niż weki. 

Przygotuj sobie odparzone i osuszone słoiki oraz zakrętki. Ja wybrałam 3 słoiki pojemności 300 ml każdy. Garnek z dżemem cały czas trzymam na włączonym palniku, na minimalnej mocy. Używając niewielkiej chochli przelewam dżem do słoików i od razu zakręcam każdy słoik. Polecam przygotować sobie ściereczkę kuchenną, by przez nią trzymać słoiki... będzie gorąco. Nigdy nie dolewaj dżemu do pełna. Zostaw minimum 1 cm wolnej przestrzeni w słoiku. Ranty od zewnątrz powinny być oczyszczone z ewentualnych zabrudzeń od dżemu. Miej więc w pogotowiu kawałek ręcznika papierowego.

Dobrze zakręcone słoiki umieść w piekarniku nagrzanym maksymalnie do 120 stopni. Nie ustawiaj wyższej temperatury, by nie uszkodzić gumek w zakrętkach. Słoiki pasteryzuj do 40 minut. Zakrętka po naciśnięciu palcem powinna być wklęśnięta i nie odkształcać się. Jeśli zakrętka "pyka" (po pasteryzacji raczej się to nie zdarza), to odwróć słoik do góry dnem na godzinę. Po tym czasie powinien się całkowicie zassać. 

Dżem morelowy, 5

Dżem morelowy, 6

Jedna z Pań poleciła w komentarzu, by przed zamknięciem dżemu w słoiki zmiksować go na gładko przy pomocy blendera. Otrzymasz dżem o konsystencji musu. To rada dla osób, które nie lubią czuć cząstek owoców oraz skórek - metoda szczególnie polecana przy dzieciach. 

Słoiki z dżemem morelowym trzymaj w chłodnym i zacienionym miejscu. Może to być piwniczka, schowek, czy szafka pod schodami. Domowy dżem morelowy jest świetnym dodatkiem do naleśników, placków, tostów, czy owsianki. Będzie wspaniały jako nadzienie o bułek. Zapraszam więc po przepis na bułeczki drożdżowe z dżemem

Smacznego!
Średnia 4.8 / 5 (750 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Dżem morelowy

Domowy dżem morelowy to jeden z bardziej ulubionych dżemów każdego dziecka. Dzieci kochają dżem truskawkowy oraz dżem morelowy. Polecam szykować domowe przetwory. Nie potrzebujesz specjalnych sprzętów, czy dodatkowych substancji żelujących. Wystarczą Ci owoce, cukier i garnek. Możesz kupić nowe słoiki z kolorowymi zakrętkami lub użyć nie uszkodzonych słoików, które zostały Ci po innych produktach. Domowy dżem morelowy szykuj się bardzo szybko. Jest nie tylko prosty do zrobienia, ale i super pyszny i znacznie zdrowszy od przestworów sklepowych. Ogromna ilość owoców zamknięta w słoiczku. Nie ma nic lepszego! Dżem morelowy kcal - na 100 ml dżemu wyjdzie około 165 kcal. Dżem z moreli jest tak skondensowany, że na porcję placka lub na gofra wystarczy użyć tylko jednej łyżeczki dżemu! Na jesieni gorąco polecam dżem z dyni

Dżem z moreli

Jak zrobić najlepszy dżem morelowy? Zobacz mój przepis na domowy dżem morelowy a zapewniam, że robienie przetworów tak Cię wciągnie, że zapragniesz zrobić też inne domowe przetwory. Poznaj mój przepis na dżem porzeczkowy A może wolisz coś z warzyw? Grzyby marynowane na ostro. Oczywiście, że na dżem z moreli przepisy są różne, ale i bardzo do siebie podobne. Czasem daje się więcej lub mniej cuku. Ważny jest jednak dokładny opis i taki znajdziesz u mnie. Zapraszam na mój Blog Kulinarny!