Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Ogórki małosolne

Ogórki małosolne

Zobacz jak wygląda sprawdzony i niezawodny przepis na ogórki małosolne. Moje domowe ogórki małosolne są gotowe do zjedzenia już po dwóch dniach kiszenia. Ogórki wychodzą super chrupiące i pyszne. Polecam!

- domowy, tradycyjny przepis
- małosolne w słoiku lub w kamionce
- gotowe do zjedzenia już po 2 dniach 

Czas przygotowania: 15 minut
Czas minimum kiszenia: 2 dni
Liczba porcji: 1,5 kg ogórków

Kaloryczność kcal: 10 w 1 ogórku
Dieta: bezglutenowa, wegańska, wegetariańska

Składniki

  • 1,5 kg ogórków krajowych, małych i świeżych
  • pół główki świeżego czosnku
  • kilka gałązek kopru
  • 10 cm korzenia chrzanu i liście
  • 3-4 liście laurowe
  • 2 łyżki soli
  • 2 litry wody

Jak zrobić ogórki małosolne

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml. 
Na 1,5 kg ogórków wystarczy słoik, garnek lub naczynie kamionkowe o pojemności 5 litrów. 

Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie. 

Ogórki małosolne to tylko jeden z wielu sposobów na przetwarzanie świeżych ogórków. Małosolne są jednak wyjątkowe, ponieważ szykujemy je tylko raz w roku. Sezon nie jest długi, więc warto korzystać z niego od początku do końca. 

Ogórki małosolne, 1

W czym trzymać ogórki małosolne:
Ogórki małosolne powinny być zjedzone w ciągu 2-7 dni od umieszczenia ich w pojemniku. Aby nie zamieniły się w ogórki kiszone, należy zakręcić słoik (przełożyć je do mniejszych słoików razem z zalewą) i odstawić je do lodówki. Może to być duży szklany słoik, beczka gliniana lub porcelanowa, a nawet garnek. Jeśli nie masz wieczka czy zakrętki, wystarczy umieścić na powierzchni wody mały talerzyk. Warto położyć na nim obciążenie. Moja Babcia i potem Mama miały glinianą beczkę. Kładły talerzyk spodem do góry. Na talerzyk zaś czysty kamień, który służył tylko do tego celu. Jeśli masz słoik z zakrętką lub wek - nie dokręcaj go a tylko lekko zamknij. Nie zamykaj szczelnie naczynia. Możesz też użyć gazy.

Jakie wybierać ogórki do kiszenia:
Ogórki kupuj krajowe, najlepiej gruntowe. Powinny być małe i jędrne. Przy próbie przełamania na pół - kruche (nie wyginać się a pękać od razu). W smaku zaś chrupiące. Ideałem są ogórki od których nie odpadły jeszcze pozostałości kwiatu - suche, żółtawe płatki na jednym z końców.

Ogórki małosolne przepis

Aby zrobić domowe małosolne ogórki potrzebujesz 1,5 kilograma małych ogórków, małą główkę czosnku, lub połówkę większej główki, kilka liści laurowych, porcję kopru oraz kawałek chrzanu plus liście chrzanu (liście chrzanu nie są niezbędne). Do tego zestawu dojdzie jeszcze zalewa, która składa się na dwa litry wody z dwiema łyżkami soli. 

Ogórki małosolne, 2

Ogórki należy przepłukać pod bieżącą i zimną wodą. Ja zawsze odcinam końce, ale tylko odrobinę.. bardzo symbolicznie. Przepłucz również czosnek oraz korzeń chrzanu i gałązki kopru. Chrzanu nie musisz obierać. Wystarczy pokroić go w plasterki lub słupki.
Ogórki małosolne, 3

Garnek, kamionka, czy też słoik powinien być czysty. Najlepiej odparzony wrzątkiem. Na samo dno umieść gałązkę kopru, listek laurowy i kawałek czosnku. Ja przekrawam główkę w poprzek a następnie na pół. Pięknie to wygląda i spełnia swoją funkcję. Ponieważ ogórki będą zjedzone w ciągu kilku dni nie układam ich tak, jak do ogórków kiszonych. Na małosolne po prostu umieszczam je w pojemniku. Nie dociskam i nie wciskam na pionowo. Wkładam część ogórków oraz ponownie czosnek, liście laurowe i kilka plastrów chrzanu i liście. Na samą górkę ostanie gałązki kopru.
Ogórki małosolne, 4

Jeśli nie planujesz podjadać ogórków już następnego dnia, to warto układać je ścisło w naczyniu. Wówczas nie wypływają one na powierzchnię i nie grodzi im zepsucie. Ogórki zalewam wrzątkiem wymieszanym z solą. Na 1 litr wrzątku - 1 łyżka soli. Do podanej ilości ogórków użyłam dwa litry przegotowanej, gorącej wody oraz dwie łyżki soli.

Ogórki można też zalać zimną, przegotowaną wodą wymieszaną z solą. Będą się wówczas kisiły o 1-2 dni dłużej. Woda powinna całkowicie zakryć ogórki. Słoik odstaw do schowka, czy na półkę do kuchni. Nie musi być chłodno. W temperaturze pokojowej będzie im idealnie. 

Jeśli kisisz ogórki małosolne w słoiku, to tylko lekko przymknij je przykrywką z przepływem powietrza lub zastosuj gazę. Jeśli robisz małosolne w kamionce, to możesz umieścić talerzyk z kamieniem tak, jak na zdjęciu poniżej i dopiero zakryć kamionkę przykrywką.
Ogórki małosolne, 5

Tak wyglądają ogórki małosolne po pierwszym dniu kiszenia z gorącą zalewą. Na zdjęciu kiszone w słoiku. 
Ogórki małosolne, 6

Ogórki małosolne po trzech dniach kiszenia z kamionki.
Ogórki małosolne, 7

Ogórki małosolne, 8

Ogórki małosolne zalewane gorącą zalewą można już jeść po 2 dniach od zakiszenia. Małosolne zalane zimną zalewą próbujemy po czterech dniach kiszenia.

Ogórki małosolne na zimę

Podam na koniec najprostszy sposób na to, by zrobić małosolne na zimę. Wystarczy, że zastosujesz się do metody: 1 litr zimnej wody + 1 łyżka soli. Przy ogórkach kiszonych dajemy dwie łyżki soli (a do małosolnych jedną). Bardzo ważne jest to, by użyć soli kamiennej do przetworów, czyli nie tej jodowanej. Szykujesz wszystko podobne jak wyżej, ale ogórki układasz w słoikach pionowo i ścisło. Do małosolnych na zimę nie obcinam końcówek. Jasną końcówkę kieruj do góry. I jeszcze zalewa.. do ogórków małosolnych na zimę używam zalewy zimnej. Na koniec już tylko zakręcasz ścisło słoiki i odstawiasz do spiżarki. Zarówno słoiki, jak i nakrętki muszą być nieskazitelnie czyste. 

Smacznego. 

Średnia 4.9 / 5 (4167 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Ogórki małosolne

Do zrobienia ogórków małosolnych polecam użyć litrowe słoiki lub większe. Ogórki małosolne na zimę szykujemy tak samo jak te, które planujemy zjeść w ciągu kilku dni. Należy je dodatkowo pasteryzować. Można zrobić ogórki małosolne bez kopru, czy też bez liści chrzanu, jednak ja bardzo lubię ten smak i połączenie czosnku, kopru oraz chrzanu. Mój przepis na ogórki małosolne jest bardzo prosty i super sprawdzony. Jeśli chcesz się nauczyć jak zrobić ogórki małosolne, to zachęcam do przeczytania całego przepisu. Zapraszam też po mój najlepszy przepis na ogórki konserwowe. Na zimę warto też zrobić coś podobnego, do konserwowych. Sałatka szwedzka będzie świetna. 

Ogórki małosolne przepis

Ogórki małosolne i ogórki koszone są bardzo zdrowe. W procesie kiszenia robią się lekkostrawne. Mają bardzo mało kalorii i dzięki procesowi kiszenia można je śmiało łączyć w sałatkach z pomidorem. Podczas fermentacji bakteriami kwasu mlekowego askorbinaza rozkłada się i witamina C jest już bezpieczna. Ogórek małosolny to świetny dodatek go obiadu oraz do sałatek. Jest super chrupiący i ma delikatny smak, który jest jednocześnie dość wyraźny, ponieważ w początkowej fazie kiszenia czuć bardzo dobrze czosnek oraz koper. Przy okazji szykowania małosolnych polecam zrobić też ogórki kiszone na zimę. Bardzo gorąco polecam też pyszne ogórki w musztardzie na kanapki, do sałatki.. idealne. 

Przepis na ogórki małosolne

Wiem, że najwięcej problemów sprawia Czytelnikom zalewa do ogórków małosolnych. Ogórki małosolne zalewa - to nic innego jak dopiero co przegotowana woda, czyli wrzątek + sól. Ogórki małosolne ile soli - Zawsze na jeden litr wrzątku daję jedną łyżkę soli. Używam zwykłej soli kuchennej i daję jedną ani płaską ani czubatą łyżkę soli na cztery szklanki, czyli litr wrzątku. Małosolne ogórki zrobią się też w lekko przestudzonej wodzie z solą. Zarówno we wrzątku, jak i w przestudzonej wodzie należy rozpuścić wcześniej sól. Jeśli chodzi o proporcje, to 1,5 kilograma małych ogórków zalewam zazwyczaj dwoma litrami gorącej wody. Także na dwa litry wrzątku daję dwie łyżki soli. Ogórki małosolne zalane wrzątkiem są już lekko ukiszone i bardzo smaczne już na dwa dni po ukiszeniu. Można zatem szykować ogórki małosolne zalewając je zarówno zimną zalewą, jak i gorącą. Te zalane wrzątkiem robią się szybciej i nie musisz dawać wielu ziół. Te zalewane zimną wodą potrzebują więcej dni na ukiszenie. Jeśli lubisz szykować przetwory to mój Blog Kulinarny będzie dla Ciebie bardzo pomocny. Polecam Ci mój dżem truskawkowy oraz grzyby marynowane

Jak zrobić ogórki małosolne

Jeśli chcesz wiedzieć, jak zrobić ogórki małosolne, to zapraszam po mój sprawdzony przepis. Najczęściej ogórki małosolne szykujemy w dużych słoikach albo w tradycyjnych kamionkach, które ostatnio wracają do łask i sklepy wprowadzają je częściej do swojej oferty. Ogórki małosolne można też zrobić w naczyniach z tworzywa sztucznego, jednak jeśli nie musisz, to wybieraj duże słoiki lub właśnie kamionkę. Ogórki małosolne są pyszne i super zdrowe.