Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Dżem truskawkowy

Dżem truskawkowy

Stary, tradycyjny i sprawdzony przepis na dżem truskawkowy bez substancji żelujących. Dodaję do niego wyłącznie naturalny konserwant, czyli cukier. I to w niewielkiej ilości w stosunku do wagi truskawek.

Naturalny dżem truskawkowy jest bardzo gęsty a truskawki gotowane są w całości. W trakcie długiego gotowania truskawki ciemnieją a dżem robi się gęsty coraz bardziej aromatyczny. Zapraszam na prawdziwy, domowy dżem z truskawek.

Czas przygotowania: 20 minut
Czas gotowania: 6 godzin
Liczba porcji: 5 słoików po 280 ml

Kaloryczność kcal: 550 w 1 słoiczku
Dieta: bezglutenowa, wegetariańska

Składniki

  • 2 kg truskawek
  • 500 g cukru
  • dwie cytryny
  • 30 g masła

Dżem truskawkowy

Otrzymałam 5 słoików dżemu truskawkowego o pojemności 280 ml każdy.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii, ponieważ możesz dodać odrobinę więcej lub miej cukru niż ja. 

Do zrobienia dżemu truskawkowego użyłam cukru o grubej rafinadzie. Zrobiłam to jednak tylko dlatego, że miałam jego nadmiar. Możesz też użyć cukru zwykłego lub drobnego. 

Dżem truskawkowy, 1

Domowy dżem truskawkowy

Użyłam truskawek bardzo dojrzałych i słodkich. Podejrzewam, że była to odmiana Dukat. Do zrobienia dżemu truskawkowego polecam kupować truskawki wtedy, gdy są one najtańsze. Zazwyczaj jest to sam szczyt sezonu lub jego końcówka.

Nie kupuj truskawek po intensywnych opadach deszczu, ponieważ będą ciężkie od wody i mało słodkie. Bardzo dobre na przetwory są truskawki z końca sezonu. Są one najtańsze, ale i dość drobne, więc więcej czasu najmie Ci zdejmowanie szypułek. Z odmian truskawek późnych polecam Florence.

Dżem truskawkowy, 2

Zważ około 2 kg truskawek. Może być ich też trochę więcej. Umyj je pod zimną, bieżącą wodą i usuń szypułki. Truskawki przełóż do dużego i szerokiego garnka. Wybierz najszerszy garnek, by zmaksymalizować powierzchnię do odparowywania wody z owoców.

Dodaj 500 g zwykłego cukru oraz 30 g prawdziwego masła. Dodatek masła sprawia, że dżem smakuje jeszcze lepiej.. intensywniej. Dżem zyskuje dodatkowy smak - smak umami. W produktach bogatych w białko znajduje się kwas glutaminowy, na który reagują nasze receptory smakowe. W maśle nie ma go dużo, jednak jest to wystarczającą ilość, by sprawić że dżem truskawkowy będzie smakować i pachnieć niebiańsko. 

Do garnka wyciśnij też sok z dwóch cytryn. Cytryny oczywiście dokładnie wcześniej umyj. 
Dżem truskawkowy, 3

Wiem, że wiele osób zasypuje cukrem owoce i czeka aż puszczą one sok. Po około trzech godzinach sok się odlewa, a owoce gotuje na dżem, aby przyspieszyć proces odparowywania wody. Ja tego nie robię, ponieważ w moim przepisie jedynym i naturalnym konserwantem jest cukier. Dodaję go też bardzo mało w stosunku do ilości owoców. Jedna porcja cukru na cztery porcje owoców. Zasypane cukrem owoce puszczą sok, ale i cukier się rozpuści. Cukier z sokiem odlejesz do zrobienia np. syropu do rozcieńczania, a zostaną Ci pozbawione większości soku i cukru owoce. Dlatego też decyduję się na dłuższe gotowanie owoców bez przykrycia i naturalne odparowywanie wody.

Garnek umieść na palniku ustawionym na średniej mocy. Owoców niczym nie przykrywaj. Owoce w kilka minut puszczą sok i zaczną się gotować. Zamieszaj je drewnianą łyżką i znacznie zmniejsz moc palnika.

Owoce nawet nie muszą się widocznie gotować i mrugać. Ważne, by cały czas były podgrzewane na tyle, by odparowywać wodę. Co godzinę zamieszaj owoce.
Dżem truskawkowy, 4

Ja dżem truskawkowy wstawiam rano, by przed wieczorem zakręcić go w słoiki. Możesz też zacząć gotować owoce po południu. Wieczorem wyłącz palnik pod garnkiem i zostaw tak owoce na noc. Rano możesz dokończyć gotowanie dżemu z truskawek. 

Garnek z owocami podgrzewam łącznie całe sześć godzin. Po tym czasie objętość owoców i płynu w garnku znacznie maleje. Owoce robią się bardzo gęste i ciemne. Uwielbiam ten dżem, ponieważ owoce gotuję w całości i takie też trafiają do słoików. 

Jeśli na powierzchni zbierze się pianka, to możesz zdjąć ją łyżką i zjeść.
Dżem truskawkowy, 5

Do dżemów długo gotujących się polecam zwykłe słoiki. Słoiki tradycyjne z zakrętką można trzymać w spiżarce znacznie dłużej niż weki. 

Przygotuj sobie odparzone i osuszone słoiki oraz zakrętki. Ja wybrałam 5 słoików o pojemności 280 ml każdy. Garnek z dżemem cały czas trzymam na włączonym palniku. Używając niewielkiej chochli przelewam dżem do słoików i od razu zakręcam każdy słoik. Nigdy nie dolewaj dżemu do pełna. Zostaw minimum 1 cm wolnej przestrzeni w słoiku. Ranty oraz zewnętrzna część przy zakrętce powinny być oczyszczone z ewentualnych zabrudzeń od dżemu.

Dobrze zakręcone słoiki odwróć do góry dnem i odstaw na 30 minut. Po tym czasie odwróć słoiki ponownie i sprawdź, czy zakrętki się zassały i nie odbijają przy naciśnięciu palcem. Słoiki możesz dodatkowo pasteryzować. Polecam umieścić słoiki w piekarniku nagrzanym do 120 stopni. Nie ustawiaj wyższej temperatury, by nie uszkodzić gumek w zakrętkach. Słoiki pasteryzuj do 40 minut. 
Dżem truskawkowy, 6

Po przestudzeniu na powierzchni może się pojawić cienka warstwa zastygniętego masła. To normalne
Dżem truskawkowy, 7

Dostaję sporo listów z zapytaniem o to, czemu dżem czasem się przypala. Kochani... bardzo ważny jest garnek z grubym dnem i mała moc palnika.

I jeszcze gęstość dżemu. Bardzo dużo zależy od samych truskawek. Jedna Pani napisała, że musiała skrócić czas gotowania dżemu truskawkowego, bo tak szybko zgęstniał i był już gotowy do wekowania. Niektórzy zaś piszą, że dżem wychodzi rzadki mimo tego, że jest długo gotowany. Truskawki bywają słodsze, kwaśniejsze, bardziej lub mniej wodniste... Nie mam na to wpływu, więc musicie sami obserwować cały proces i zdecydować, czy skracacie czas gotowania dżemu. Raczej nie zalecam gotować go dłużej. Jeśli dżem wychodzi bardzo rzadki, to możecie na koniec dodać trochę cukru żelującego, ale to tylko dla osób, którym bardzo zależy na bardzo gęstym dżemie. Oczywiście będzie on wtedy jeszcze słodszy. Pamiętajmy o tym, że dżem naturalnie zgęstnieje jeszcze już w słoiku po przestudzeniu. 
Raz jeszcze zaznaczę też, że dżem gotujemy bez przykrywania go przykrywką.

Dżem truskawkowy można też zrobić przy użyciu cukru żelującego lub też konfiturexu (żelfixu) plus cukier. Jeśli masz cukier żelujący, to może on mieć oznaczenia 1:1 (na 1 kilogram truskawek dajesz 1 kg cukru żelującego), 2:1 (na 2 kilogramy truskawek dajesz 1 kg cukru żelującego) lub też 3:1 (na 3 kilogramy truskawek dajesz 1 kg cukru żelującego). Jeśli zaś masz konfiturex, to występuje on w wersji 2:1 (dajesz wówczas saszetkę konfiturexu oraz na 1 kilogram truskawek dodatkowe 500 gramów cukru) oraz 3:1 (dajesz wówczas saszetkę konfiturexu oraz na 1 kilogram truskawek dodatkowe 300-350 gramów cukru).

Rzadko szykuję dżemy z użyciem cukru żelującego oraz konfiturexu, jednak z doświadczenia wiem, że ilość cukru podana przez producentów na opakowaniach produktów jest dość wysoka. Na zdjęciach poniżej widać dżem z kilograma truskawek z użyciem konfiturexu 3:1, gdzie zamiast zalecanych 350 gramów cukru dałam 200 gramów cukru. Niewątpliwą zaletą szykowania dżemu truskawkowego z użyciem cukru żelującego lub konfiturexu jest to, że zrobienie dżemu z truskawek zajmuje mi łącznie 30 minut. Produkty zawierają zazwyczaj środki zapobiegające pleśnieniu. Kolor dżemu jest też jaśniejszy, bardziej zbliżony do naturalnego koloru truskawek. 

Dżem truskawkowy, 8

Aby zrobić dżem z konfiturexem z kilograma truskawek potrzebujesz:

- 1 kg dojrzałych truskawek (nie zbierane po deszczu)
- saszetka konfiturexu/żelfixu 3:1 - waga 40 g
- 200 g zwykłego cukru
- 3 łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny

Truskawki umyj i usuń z nich szypułki. Pokrój je na mniejsze kawałki (np. każda truskawka na cztery kawałki). Umieść je w szerokim garnku z grubym dnem. Ustaw niską moc palnika i zacznij je podgrzewać bez przykrywki. Od czasu do czasu zamieszaj truskawki drewnianą łyżką. Po około 10 minutach gotowania powinny zacząć się rozpadać i puścić sporo soku. Odrobinę zwiększ moc palnika i wsyp saszetkę konfiturexu (żelfixu). Mieszaj zawartość garnka, aż dżem ponownie się zagotuje. Dodaj trzy łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny i wsyp 200 gramów cukru. Jeszcze zwiększ moc palnika i cały czas mieszając dżem truskawkowy czekaj, aż cukier całkowicie się rozpuści. Po około 2-3 minutach dżem truskawkowy jest gotowy i można go przekładać do czystych, wyparzonych wcześniej słoików zostawiając około 1 cm wolnej przestrzeni. Od razu mocno zakręć słoiki. Nie pasteryzujemy ich. 
Dżem truskawkowy, 9

Dżem truskawkowy, 10

Smacznego.
Średnia 4.8 / 5 (2601 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Dżem truskawkowy

Wspaniały i aromatyczny naturalny dżem z truskawek. To przepis na dżem truskawkowy bez pektyn i substancji żelujących. Jedynym konserwantem jest cukier, czyli naturalna substancja konserwująca. Przepis na domowy dżem truskawkowy z minimalną ilością cukru i dodatkiem masła najlepiej smakuje zimą, gdy mamy ochotę na zapach i smak lata. Masło w przepisie można pominąć, ale gorąco polecam je dodać. Sok z cytryny dodany do truskawek wyostrza i poprawia ich smak. Jeśli zaś masz taką możliwość, to gorąco polecam położyć też kilka poziomek. Zrób to pod koniec gotowania dżemu. Dżem z truskawek to jeden z najukochańszych dżemów każdego dziecka. Dzieciaki kochają też dżem morelowy, więc polecam również ten przepis. Domowe dżemy możemy używać do najróżniejszych przepisów. Są pyszne na kanapki, do placków, racuszków i naleśników. Serniki, ciasta i wszelkie bułeczki plus dżem truskawkowy to istna rozkosz. Oprócz dżemu z truskawek warto pod koniec czerwca lub na początku lipca zrobić też ogórki kiszone na zimę.

Dżem z truskawek

Prosty do zrobienia dżem truskawkowy z bardzo starego, tradycyjnego przepisu polecam szykować w samym środku sezonu na truskawki. Truskawki są wtedy najlepsze i najtańsze. Te z końcówki sezonu bywają drobne, ale również nadają się na przetwory. To dżem truskawkowy bez pektyn, bez konserwantów i żelfiksów. Gęsty, intensywnie owocowy i słodki dżem z truskawek. Gorąco polecam też mój przepis na domowy syrop z owoców, również z truskawek. A coś pysznego do mięsa pieczonego oraz sera? Może domowa konfitura z żurawiny? Mój Blog Kulinarny to również inne przepisy na domowe przetwory. Serdecznie polecam też moje ulubione ciasto z truskawkami. A z przetworów polecam kompot z truskawek na zimę. Zapraszam!