Ciasto wegańskie
Zapraszam po super proste i szybkie w przygotowaniu ciasto wegańskie. To świetny przepis na wilgotne i puszyste ciasto czekoladowe bez masła oraz jajek. Jest pyszne!
- bez użycia miksera
- tylko 20 minut szykowania
- ciasto z kakao i dżemem porzeczkowym
Czas przygotowania: 20 minut
Czas pieczenia: 40 minut
Liczba porcji: tortownica 23 cm - około 900 g
Kaloryczność kcal: 350 w 100 g ciasta
Dieta: wegańska, wegetariańska
Składniki na ciasto wegańskie
- 2 szklanki mąki pszennej - 320 g
- [zobacz] 3 łyżki Majonezu Kieleckiego Roślinnego - 75 g
- około 1/3 szklanki oleju kokosowego - 80 g
- około pół szklanki cukru - 140 g
- 3 łyżki dżemu z czarnej porzeczki - 75 g
- 4 łyżki kakao - 40 g
- 1 szklanka napoju migdałowego - 250 ml
- 1 łyżeczka cynamonu
- 1 płaska łyżeczka sody oczyszczonej
- 1,5 płaskiej łyżeczki proszku do pieczenia
Składniki na polewę wegańską
- 55 g oleju kokosowego - około 6 łyżek
- 40 g cukru pudru - około 3 łyżki
- 20 g kakao - 2 łyżki
- 4-5 łyżek wody
Ciasto wegańskie
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Forma do pieczenia: tortownica o średnicy 23-24 cm lub foremka 20 x 20 cm.
Pieczenie: 175 stopni, środkowa półka z opcją pieczenia góra/dół.
Czas pieczenia: około 40-45 minut
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie. W kaloriach nie uwzględniłam polewy wegańskiej.
Szykując produkty na ciasto kieruj się podaną przeze mnie wagą składników. Pojemność która pojawia się obok wagi jest orientacyjna. Kieruję ją do osób, które nie posiadają wagi kuchennej. Zanim zaczniesz szykować ciasto wegańskie polecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych kroków. W treści podaję też dużo ciekawych porad dotyczących składników oraz ich zamienników. Być może zapragniesz użyć np. oleju ryżowego zamiast kokosowego lub dżemu jagodowego w zastępstwie dżemu z czarnej porzeczki.
Proste ciasto wegańskie
Do większej miski wsyp: 2 szklanki mąki pszennej, czyli 320 gramów mąki (najlepiej przesianej. Ja użyłam mąki tortowej, ale uniwersalna też może być); około pół szklanki cukru, czyli 140 gramów cukru (u mnie trzcinowy, ale może być też cukier zwykły); 4 łyżki surowego kakao, czyli 40 gramów kakao; niepełną łyżeczkę cynamonu (można pominąć); płaską łyżeczkę sody oczyszczonej; 1,5 płaskiej łyżeczki proszku do pieczenia.
Sypkie składniki wymieszaj np. przy pomocy łyżki lub rózgi kuchennej.
Do składników sypkich dodaj pozostałe składniki na ciasto wegańskie. Dodaj zatem trzy łyżki Majonezu Kieleckiego Roślinnego (310g), czyli 75 gramów majonezu.
W misce umieść również: 3 łyżki dżemu z czarnej porzeczki, czyli 75 gramów dżemu; około 1/3 szklanki roztopionego i przestudzonego oleju kokosowego, czyli 80 gramów oleju; jedną niepełną szklankę napoju migdałowego, czyli do 250 ml "mleka" roślinnego.
Wszystkie składniki na ciasto czekoladowe wegańskie wymieszaj dokładnie łyżką.
Porada: Dżem z czarnej porzeczki możesz zastąpić dżemem: jagodowym, borówkowym, z czerwonej porzeczki, jeżynowym, morelowym. Zamiast oleju kokosowego możesz użyć miękkiego masła roślinnego lub oleju ryżowego, czy też z pestek winogron - w tej samej ilości co olej kokosowy. Mleko roślinne migdałowe można zaś zastąpić "mlekiem" ryżowym sojowym lub kokosowym.
Zacznij już nagrzewać piekarnik. Ustaw 175 stopni, środkowa półka z opcją pieczenia góra/dół.
Przygotuj sobie formę do pieczenia. U mnie była to tortownica o średnicy 23 cm. Spód tortownicy wyłóż papierem do pieczenia. Boki formy wysmaruj od środka resztkami tłuszczu. Gęste ciasto (konsystencja budyniu) przełóż do formy i wyrównaj jego powierzchnię.
Ciasto wegańskie piecz około 40-45 minut w piekarniku nagrzanym do 175 stopni z opcją pieczenia góra/dół. Formę umieść na środkowej półce lub o półkę niżej. Po około 40 minutach (lub wcześniej) sprawdź, czy ciasto jest już upieczone. Ostrożnie uchyl drzwi piekarnika i wbij w nie drewniany patyczek do szaszłyków. Jeśli po wyjęciu patyczek jest suchy, to znaczy, że ciasto jest już gotowe.
Wyłącz piekarnik i odrobinkę uchyl drzwiczki, by temperatura w komorze piekarnika powoli opadła. Po 10 minutach możesz wyjąć z piekarnika formę z ciastem. Zdejmij boki formy i ciasto razem z papierem do pieczenia przełóż na kratkę do studzenia wypieków.
Porada: Nie trzymaj ciasta w piekarniku dłużej dla tzw. pewności. Jeśli patyczek jest suchy, to wyłącz piekarnik. Ciasto pieczone za długo będzie się wysuszać. Jeśli ciasto trochę z wierzchu popękało, to nic się nie martw. Ciasto po upieczeniu będzie oblane czekoladową polewą.
Już w trakcie pieczenia ciasta możesz zrobić polewę. W rondelku umieść zatem: 55 gramów oleju koksowego, czyli około 6 łyżek oleju; 2 łyżki kakao, czyli 20 gramów kakao; 40 gramów cukru pudru, czyli około 3 łyżki cukru; 4-5 łyżek zwykłej wody.
Zawartość rondelka podgrzewaj na małej mocy palnika. Użyłam oleju kokosowego nierafinowanego, więc całą polewę podgrzałam tylko na tyle, by rozpuścić olej i połączyć razem wszystkie składniki w jednolity krem. Do mieszania całości polecam użyć małej trzepaczki kuchennej. Krem może być gorący, ale nie pozwól, by się zagotował. Nie podgrzewaj go dłużej niż 2-3 minuty.
Jeszcze ciepłą/gorącą polewę wylewaj powoli na ciasto wegańskie (może być jeszcze gorące). Polecam przed polaniem nakłuć ciasto cienkim patyczkiem drewnianym do szaszłyków. W tym celu zrób kilkanaście losowych dziurek od góry, by polewa dostała się również do środka ciasta. Resztkami spływającej polewy oblep też boki ciasta.
Gotowe ciasto wegańskie kroimy dopiero po całkowitym przestudzeniu. Do udekorowania ciasta użyłam świeżych borówek. Możesz też sięgnąć po czarną lub czerwoną porzeczkę, jagody leśne, maliny lub jeżyny.
Moi stali Czytelnicy zauważyli już, że to nie pierwszy przepis jaki szykuję we współpracy z WSP „Społem”, które w tym roku obchodzi jubileusz 100-lecia. Do tej pory szykowałam zazwyczaj przepisy wytrawne, jednak tym razem zdecydowałam się na słodki wypiek.
Wytwórcza Spółdzielnia Pracy Społem wprowadziła niedawno na rynek nowy Majonez Kielecki Roślinny 310g. To majonez roślinny wytwarzany na bazie oleju rzepakowego i białek grochu z dodatkiem musztardy. Jego smak jest zaskakująco podobny do swojego "jajecznego" odpowiednika. Majonez charakteryzuje się aksamitną, gęstą i kremową konsystencją. Gorąco polecam spróbować dodać go do sałatki, na kanapki, do sosu.. i do mojego wegańskiego ciasta :) Muszę nieskromnie przyznać, że ciasto wyszło przepyszne!
Pieczemy?
Wpis zawiera lokowanie produktu.