Naleśniki wegańskie
Naleśniki wegańskie to danie, które możesz podać nie tylko na śniadanie, ale i na obiad lub na kolację. Przepis jest niezwykle prosty, a same naleśniki super pysze.
- tylko 3 łatwo dostępne składniki
- można też użyć innego napoju roślinnego
- wiele pomysłów i propozycji na podanie naleśników
Post sponsorowany.
Czas przygotowania: 30 minut
Liczba porcji: 8 grubszych naleśników
Kaloryczność kcal: 180 w 1 naleśniku
Dieta: wegańska, wegetariańska
Składniki
- [zobacz] 600 ml napoju owsianego Alpro
- 240 g mąki pszennej tortowej - około 1,5 szklanki mąki
- 4 łyżki oleju roślinnego - około 40 g
Wegańskie naleśniki
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Jeśli owsiany napój roślinny trzymasz w lodówce, to wyjmij go z niej wcześniej, by napój osiągnął temperaturę pomieszczenia.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną liczbę kalorii niż te, których użyłam ja. Z podanej ilości składników wyszło mi 8 grubszych naleśników wegańskich o średnicy około 22 cm.
Przed szykowaniem wegańskich naleśników zachęcam też do przeczytania najpierw całego wpisu. W treści podaję bowiem dużo ciekawych porad dotyczących składników oraz ich zamienników.
Wegańskie naleśniki przepis
W jednej misce umieść razem wszystkie składniki na ciasto do wegańskich naleśników: 600 ml napoju owsianego Alpro, czyli nieco ponad dwie szklanki napoju; 240 gramów mąki pszennej tortowej, czyli około 1,5 szklanki mąki; 4 łyżki oleju roślinnego, czyli około 40 gramów oleju.
Mleko owsiane można z powodzeniem zamienić na pyszne Alpro Barista Owsiane, czy też na Alpro Barista Migdałowe lub kokosowe. Alpro sojowe oraz kokosowe niesłodzone to również moi ulubieńcy. Możesz sięgnąć po dowolny napój roślinny, by naleśniki wegańskie za każdym razem smakowały inaczej. Alpro ma bardzo szeroką ofertę produktów roślinnych, które są ciekawym i wartościowym uzupełnieniem diety. W produktach oferowanych przez Alpro, w zależności od wybranego wariantu, można znaleźć białko, błonnik czy witaminy.
Porada: Mąkę pszenną tortową można zamienić np. na mąkę uniwersalną lub też na pszenicę orkisz. Zalecam wówczas dodać dodatkową porcję napoju roślinnego, ponieważ ciasto wyjdzie wtedy nieco gęstsze, niż na mące tortowej.
Wszystkie składniki wymieszaj dokładnie łyżką, rózgą kuchenną, blenderem ręcznym lub mikserem. Warto odstawić ciasto na 5-10 minut na bok, by nabrało ostatecznej konsystencji. Po kilku minutach ciasto naleśnikowe jeszcze zgęstnieje. Zamieszaj je, sprawdź konsystencję i w razie potrzeby dolej więcej napoju roślinnego owsianego.
Porada: Ciekawym pomysłem jest mieszanie ze sobą różnych napojów roślinnych. Bardzo często łączę Alpro owsiane z napojem kokosowym lub migdałowym.
Ponieważ olej dodajesz do ciasta, to naleśniki wegańskie smażysz na suchej, niczym nie natłuszczanej patelni. Nagrzej dobrze płaską patelnię, najlepiej specjalnie przystosowaną do smażenia naleśników. Nie ustawiaj od razu najwyższej mocy palnika. Ustaw średnią moc i poczekaj, aż ciepło rozprowadzi się równo po całej powierzchni użytkowej patelni. Nie natłuszczaj patelni.
Zamieszaj ciasto i małą chochlą odmierz porcję na naleśnika. Wylej na patelnię tyle ciasta, by masa swobodnie przykryła powierzchnię patelni. Naleśniki wegańskie smażę bowiem trochę grubsze niż te klasyczne. Przy każdym nalewaniu porcji na naleśnika podnoszę patelnię nad palnik. Od razu poruszam patelnią tak, by ciasto rozeszło się po całej powierzchni.
Po około minucie przewracaj naleśnik na drugą stronę. Druga strona potrzebuje zazwyczaj trochę mniej czasu, czyli około 30 sekund. Tutaj może Ci się przydać płaska łopatka do przewracania naleśników. W ten sposób usmaż wszystkie naleśniki wegańskie. Jeśli naleśnik po zdjęciu na talerz nie będzie elastyczny, to nic się nie martw. Smażąc naleśniki kładź jeden placek na drugim, a po usmażeniu wszystkich naleśników przykryj je folią lub drugim talerzem. W ciągu kilku minut naleśniki zmiękną i zrobią się idealnie elastyczne. Wyszło mi równio 8 grubszych naleśników, każdy o średnicy około 22 cm.
Porada: Bardziej chrupiące, czyli nieco sztywniejsze wegańskie naleśniki mogą wyjść wtedy, gdy używasz słodzonego napoju roślinnego lub też wtedy, gdy decydujesz się na usmażenie większej ilości cieńszych naleśników.
Naleśniki wegańskie podaję zazwyczaj na słodko. Moja ulubiona wersja, to naleśniki zawinięte w rulonik lub w kopertę i podawane z Alpro sojowo waniliowym sprzedawanym w kubeczkach o wadze 500 gramów. To wyjątkowo pyszna, roślinna alternatywa dla jogurtów. Produkt ten widać na zdjęciach poniżej, na talerzu z naleśnikami. Uwielbiam też słodko kwaśny produkt sojowy z żywymi kulturami bakterii, ananas-marakuja i sojową alternatywę dla jogurtu z mango.
Wegańskie naleśniki można też podać z ulubionym dżemem, powidłami lub z konfiturami. W sezonie warto sięgnąć po maliny, truskawki, jagody, morele oraz inne owoce, które przed podaniem można też podsmażyć lub ugotować w garnku. Naleśniki warto również polać ulubionym syropem lub też podać z kremem orzechowym.
Porada: Wegańskie naleśniki nie są tłuste i świetnie smakują nawet po całkowitym przestudzeniu. Można je zatem śmiało spakować do szkoły, do pracy, czy na piknik.
Jeśli naleśniki nie zostaną zjedzone w dniu smażenia, to przechowuj w lodówce, w zamkniętym pojemniku. Świeżość i smak zachowają przynajmniej przez trzy dni.
Smacznego.
Wpis zawiera lokowanie produktu.