Biszkopty
Jeśli uwielbiasz okrągłe biszkopty, to jest to przepis idealnie dla Ciebie. Zobacz jak zrobić biszkopty, które będą smakowały o niebo lepiej od tych ze sklepu.
- wspaniałe biszkopty dla dzieci
- tylko tanie i łatwo dostępne składniki
- dokładny opis wykonania i zdjęcia krok po krok
Czas przygotowania: 20 minut
Czas pieczenia maksymalnie: 15 minut
Liczba porcji: 38 mini biszkoptów
Kaloryczność kcal: 23 w 1 biszkopciku
Dieta: wegetariańska
Składniki
- pół szklanki mąki pszennej tortowej - 80 g
- 3 średniej wielkości jajka
- 40 g skrobi/mąki ziemniaczanej - 2 łyżki
- 50 g drobnego cukru - 3 pełne łyżki
- szczypta soli
Biszkopty
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Pieczenie biszkopcików: 175 stopni, środkowa półka z opcją pieczenia góra/dół lub 160 stopni z termoobiegiem.
Czas pieczenia: około 12-15 minut.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną liczbę kalorii niż te, których użyłam ja. Zanim zaczniesz szykować domowe biszkopty, polecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów wykonania.
Jak zrobić biszkopty
Do szklanego lub metalowego naczynia wsyp 50 gramów, czyli trzy pełne łyżki drobnego cukru. Dodaj szczyptę soli. Wbij trzy średnie jajka. Cukier z jajkami ubijaj mikserem na wysokich obrotach tak długo, aż cukier całkowicie rozpuści się w jajkach. Pod koniec ubijania ma powstać puszysta i jasna masa. Jeśli Twój mikser ma średnią moc, to ubijanie może trwać nawet do 10 minut.
Porada: Możesz też oddzielić żółtka od białek, by osobno ubić na sztywno białka z cukrem a pod koniec dodać żółtka. Tak więc najpierw chwilę ubijasz same białka ze szczyptą soli, potem dodajesz cukier (łyżka po łyżce, w odstępach) i ubijasz całość na bezę. Na koniec dodajesz żółtka. Po chwili można już wyłączyć mikser.
Pół szklanki mąki pszennej tortowej, czyli 80 gramów mąki wymieszaj ze skrobią ziemniaczaną, której potrzebujesz dać 40 gramów. Wymieszane mąki przesiej bezpośrednio do miski ze słodkim puchem jajecznym. Wymieszaj ciasto przy pomocy szpatułki, by zrobiło się jednolite. Rób to delikatnie i powoli, by ciasto zachowało puszystą strukturę.
Przygotuj sobie blaszkę (może być z wyposażenia piekarnika, ale wybierz tę najcieńszą) i wyłóż ją papierem do pieczenia. Ciasto przełóż do jednorazowego rękawa cukierniczego z odcinaną końcówką (odcinaj końcówkę do średnicy 12 mm) lub do rękawa wielokrotnego użytku. Tylka nie jest potrzebna, ponieważ wyciskamy okrągłe biszkopty. Biszkopciki można też wykładać przy pomocy zwykłej łyżki. Puszyste ciasto samo rozleje się na placuszek. Wykładaj podobne porcje na biszkopty o średnicy około 3,5 cm. Między biszkoptami zachowaj minimum 2 cm odstępu, ponieważ biszkopciki jeszcze rosną w trakcie pieczenia.
Porada: Jeśli wszystkie biszkopty nie zmieszczą się na jednej blaszce, to nic się nie martw. Ciasto może spokojnie poczekać, aż upieczesz pierwszą partię. Pod koniec pieczenia jednej porcji biszkoptów, możesz już zacząć szykować do pieczenia druga blaszkę.
Blaszkę z gotowymi do pieczenia biszkoptami umieść na środkowej półce, w piekarniku nagrzanym do 175 stopni. Opcja pieczenia góra/dół lub ewentualnie termoobieg, ale z temperaturą 160 stopni. Biszkopciki piecz około 12-15 minut, aż ładnie urosną i leciutko się zarumienią. Blaszkę z upieczonymi biszkoptami wyjmujemy z piekarnika od razu po upieczeniu. Po chwili można je przełożyć na kratkę do przestudzenia.
Domowe, okrągłe biszkopty są przepyszne. Wychodzą nie za słodkie, ale puszyste i właśnie takie, jakie powinny być mini biszkopty :) Są świetne do podania do herbaty, czy kawy. Okrągłe biszkopty sprawdzą się też jako spód do wszelkich serników na zimno oraz jako dodatek do deserów w pucharkach.
Biszkopty można też łączyć ze sobą smarując płaską stronę jednego z biszkoptów kremem. Można użyć dowolnego kremu typu nutella, czy też ulubionej marmolady np. pomarańczowej. Polane roztopioną czekoladą są przepyszne.
Po całkowitym przestudzeniu, okrągłe biszkopty wystarczy zawinąć luźno w papier śniadaniowy, a potem umieścić w przezroczystej torbie spożywczej lub w worku strunowym i trzymać w szafce. Śmiało poleżą tak przynajmniej 4 dni z zachowaniem super świeżości. Dłużej nigdy u nas nie wytrzymały :)
Smacznego.