Ciasto cappuccino
Moje ciasto cappuccino to deser na zimno bez pieczenia. Przepis jest niezwykle prosty, a samo ciasto szykuje się błyskawicznie. Jeśli uwielbiasz kawę, to coś dla Ciebie. Zapraszam i życzę smacznego.
- ciasto bez pieczenia
- na spodzie z biszkoptów
- bardzo proste i szybkie wykonanie
Czas przygotowania: 40 minut
Czas chłodzenia w lodówce: 4 godziny
Liczba porcji: forma 24 x 34 cm
W 100 g ciasta:
Wartość energetyczna
180 kcal
Składniki na kawowy poncz
- 6 łyżek cappuccino np. waniliowego - 60 g
- 1,5 szklanki gorącej wody - około 375 ml
- 1 łyżeczka dowolnej kawy rozpuszczalnej - można pominąć
Składniki na krem waniliowy cappuccino
- 1 kg serka waniliowego homogenizowanego
- 0,5 szklanki mleka w proszku - 140 g
- 4 płaskie łyżki żelatyny - do 40 g
- 3/4 szklanki wrzątku - dopiero co przegotowanej wody
- 0,5 szklanki ponczu kawowego (odlany ze składników powyżej)
Pozostałe składniki
- 1 opakowanie biszkoptów podłużnych "long fingers" - 140 g
- 1 opakowanie biszkoptów okrągłych - 120 g
- łyżka kakao, kawy inki, czy czekolady w proszku
Ciasto cappuccino
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Forma na ciasto: u mnie była to forma 24 x 34 cm cm (wymiary wewnętrzne). Użyłam blaszki z odpinanymi bokami.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną ilość kalorii niż te, których użyłam ja. Z podanej ilości składników otrzymasz ciasto cappuccino bez pieczenia o wadze około 2000 gramów. Zanim zaczniesz szykować ciasto, polecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów wykonania.
Ciasto cappuccino przepis
Ponieważ poncz potrzebuje paru minut, by przestygnąć, to proponuję zacząć od niego. Do miski wsyp zatem 6 łyżek cappuccino np. o smaku waniliowym. Bezie to około 60 gramów cappuccino w proszku (u mnie Mokate). Ja wsypuję jeszcze łyżeczkę kawy rozpuszczalnej, by trochę podbić smak ponczu, ale nie jest to konieczne. Wlej 1,5 szklanki gorącej wody (przegotowana o temperaturze około 80 stopni), czyli około 375 ml wody. Całość mieszaj, aż do całkowitego rozpuszczenia się kaw w wodzie. Miskę z "mocną" kawą odstaw do przestudzenia.
Porada: Użyłam cappuccino o smaku waniliowym, ale można śmiało sięgnąć po dowolny inny smak (karmelowy, z belgijską czekoladą, orzechowy, śmietankowy).
W trakcie studzenia się "kawy" przygotuj sobie formę oraz spód ciasta. Użyłam formy z odpinanymi bokami o wymiarach wewnętrznych 24 x 34 cm. Można też śmiało sięgnąć po mniejszą formę. Ciasto wyjdzie wówczas wyższe (zapewne użyjesz wtedy mniej biszkoptów). Dno oraz boki foremki wyłóż papierem do pieczenia. Aby papier nie odstawał polecam boki formy wysmarować wcześniej odrobiną masła lub margaryny (paski papieru przyklejają się i łatwiej jest "pracować" z ciastem).
Na do formy wyłóż biszkopty (użyłam biszkoptów "long fingers" bez posypki z cukru). Można też śmiało sięgnąć po biszkopty okrągłe np. z mojego przepisu na biszkopty. Wcześniej upieczony domowy biszkopt (podzielony po przestudzeniu na dwa blaty) też się sprawdzi.
Każdy biszkopt delikatnie i z wyczuciem oblewaj ponczem z cappuccino (poncz może być jeszcze lekko ciepły). Polecam robić to łyżka po łyżce. Uważaj, by nie wylać za dużo ponczu (szczególnie w jednym miejscu). Prawidłowo wylewany płyn powinien całkowicie wsiąknąć w biszkopty i nie powinien pływać na dnie formy, ani powodować widoczne rozmiękczenie biszkoptów. Lepiej dać go mniej, niż przesadzić z ilością. Wydaje się, że ponczu jest bardzo dużo, ale część zostanie jeszcze dodana do masy na krem waniliowy cappuccino (pół szklanki), a część zostanie użyta do nasączenia górnej warstwy biszkoptów.
Pora na na krem waniliowy cappuccino. Zacznij od żelatyny. Szklankę o pojemności 250 ml wypełnij do 3/4 wrzątkiem (dopiero co przegotowana woda). Od razu wsyp też cztery płaskie łyżki żelatyny. Natychmiast mieszaj całość, aż do całkowitego rozpuszczenia się żelatyny. Może Ci się wydawać, że nie da rady rozpuścić tak dużej ilości żelatyny w niecałych 190 ml wrzątku, jednak z minuty na minutę zauważysz, że drobinki żelatyny stopniowo się rozpuszczają. Jeśli po kilku minutach nadal widzisz drobinki żelatyny, to w razie potrzeby możesz dolać jeszcze odrobinę wrzątku. Cały czas mieszaj płyn, aż zrobi się jednolity i bez drobinek żelatyny. Odstaw go do lekkiego przestudzenia (wystarczy kilka minut).
W sporej misce umieść jeden kilogram serka homogenizowanego, waniliowego. Użyłam 5 opakowań serka waniliowego Rolmlecz o wadze 200 gramów każdy. Do serków wsyp pół szklanki mleka w proszku (u mnie mleko w proszku SM Siedlce 26%) czyli 140 gramów mleka w proszku. Wlej też pół szklanki wcześniej szykowanego kawowego ponczu. Całość miksuj przy użyciu blendera ręcznego typu żyrafa. W ciągu kilku minut masa powinna się zrobić jednolita i bez grudek. Na koniec wlej też rozpuszczoną żelatynę (może być jeszcze lekko ciepła) i dokładnie wymieszaj masę (warto użyć tego samego blendera).
Na początku masa będzie rzadka, jednak nie czekaj długo, ponieważ masa bardzo szybko tężeje. W ciągu kilku minut może zrobić się bardzo gęsta. Jeśli więc osiągnie konsystencję budyniu, od razu wykładaj ją na nasączony spód z biszkoptów. Wyrównaj powierzchnię.
Na masę można od razu wyłożyć okrągłe biszkopty, które po wyłożeniu polej pozostałym ponczem. Po około łyżeczce na każdy biszkopt. Ciasto cappuccino jest już prawie gotowe i można odłożyć je do lodówki. Z wierzchu przykrywam je jeszcze luźno folią. Po czterech godzinach chłodzenia ciasto idealnie się kroi i można je śmiało podawać. W lodówce może tak poleżeć całą noc i dłużej.
Dopiero przed podaniem oprószam je kakao. Sięgam po klasyczne, ciemne kakao, ale można też użyć czekolady w proszku, czy też mieszać ze sobą kakao i czekoladę. Do oprószenia ciasta sprawdzi się też odrobina cynamonu dodana do kakao, czy czekolady w proszku.
Ciasto cappuccino przechowuj w lodówce (najlepiej pod przykryciem) śmiało do czterech dni od zrobienia - dłużej nie sprawdzałam😃.
Zobacz też moje inne pomysły na łatwe ciasta bez pieczenia.
Smacznego.