Ciasto Kubuś
Ciasto Kubuś to urocze, piękne i super pyszne ciasto, w którym musi się znaleźć warstwa z popularnym napojem owocowym Kubuś. Przepis jest prostszy niż wygląda, a ciasto sprawdzi się nawet na tort.
Czas przygotowania: 5 godzin
Czas pieczenia biszkoptu: 25 minut
Czas chłodzenia ciasta minimum : 4 godziny
Liczba porcji: forma 24 x 24 cm - 2670 g ciasta
Kaloryczność kcal: 180 w 100 g ciasta
[ więcej ]
Składniki na biszkopt [ więcej ]
- 120 g mąki pszennej tortowej - około 3/4 szklanki
- 70 g skrobi/mąki ziemniaczanej - około 1/4 szklanki
- 130 g drobnego cukru - około pół szklanki
- 4 średniej wielkości jajka - około 245 g po rozbiciu
- 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
Składniki na cytrynowy poncz do biszkoptu
- 125 ml zimnej wody - pół szklanki
- 2 łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny - 20 ml
- 1 płaska łyżka cukru pudru - około 10 g
Składniki na masę Kubusiową
- 4 budynie śmietankowe lub waniliowe bez cukru - 4 x 40 g
- 1300 ml soku Kubuś (marchew, jabłko banan) - trochę ponad 5 szklanek
Składniki na śmietankową piankę
- 500 ml śmietanki kremówki 36 % - cały kartonik
- 1 galaretka cytrynowa lub inny smak
- 200 ml wrzątku - 4/5 szklanki
- 3 płaskie łyżki cukru pudru - około 30 g
Składniki na dekorację
- 20-30 g ulubionej, tartej czekolady
Ciasto Kubuś
Zanim zaczniesz szykować ciasto Kubuś, polecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów wykonania. To bardzo ważne, ponieważ wiele czynności można wykonywać jednocześnie, zaś biszkopt można upiec dzień wcześniej.
Można też użyć formy 20 x 30 cm. Jeśli zaś zdecydujesz się na dużą formę np. 25 x 36 cm, to nie zmieniasz nic w składnikach, tylko biszkoptu nie kroisz na dwa blaty. Pozostałe warstwy wyjdą oczywiście niższe.
Szykowanie ciasta zacznij od upieczenia biszkoptu na spód. Zacznij już nagrzewać piekarnik: opcja pieczenia góra/dół; środkowa lub nieco niższa półka w piekarniku; temperatura: 175 stopni. Z termoobiegiem ustaw o 10 stopni mniej.
W małej misce wymieszaj ze sobą obie mąki. Będzie to 120 gramów mąki pszennej tortowej oraz 70 gramów skrobi ziemniaczanej. Wsyp też łyżeczkę proszku do pieczenia. Mąki zalecam wymieszać przy pomocy rózgi. Najlepiej jednak przesiać je przez sitko, by "napowietrzyć" dodatkowo mąki.
Do miski wbij cztery, średniej wielkości jajka (u mnie łącznie 245 gramów po rozbiciu) i wsyp 130 gramów (około pół szklanki) cukru drobnego lub ewentualnie cukru pudru. Cukier z jajkami ubijaj mikserem na wysokich obrotach tak długo, aż cukier całkowicie rozpuści się w jajkach. Pod koniec ubijania ma powstać bardzo puszysta i jasna masa. Ubijanie może trwać nawet 10 minut (z dobrym mikserem do 5 minut).
Do puchu jajecznego wsyp mieszankę sypkich składników. Całość wymieszaj już przy pomocy szpatułki. Zrób to delikatnie, ale dokładnie.
Formę o wymiarach około 24 x 24 cm (najlepiej z odpinanym dnem) wyłóż papierem do pieczenia (dno). Boków nie wykładam pergaminem, ale można to zrobić. Ewentualnie posmaruj je odrobiną oleju (przy pomocy pędzelka cukierniczego). Ciasto biszkoptowe wyłóż do formy i wyrównaj jego powierzchnię.
Biszkopt piecz około 25 minut (lub nieco dłużej) w piekarniku nagrzanym do 175 stopni (opcja pieczenia góra/dół). Z termoobiegiem ustaw o 10 stopni mniej. Biszkopt możesz wyjąć z piekarnika od razu po upieczeniu.
Odczekaj przynajmniej 10 minut zanim wyjmiesz biszkopt z formy. Warto zostawić go w formie aż do całkowitego przestudzenia. Ostrożnie oddziel płaskim nożem brzegi ciasta od wewnętrznej części formy. Możesz wówczas odpiąć obręcz. Biszkopt odwróć do studzenia na drugą stronę, by uzyskać idealnie płaskie ciasto.
Tę samą formę umyj i dokładnie osusz. Na dno wyłóż nowy arkusz papieru do pieczenia. Biszkopt podziel na dwa blaty. Jeden ostrożnie odłóż na bok (np. na dużą deskę lub na sztywną podkładkę pod talerz), zaś drugi przesuń razem z arkuszem papieru na którym leży na osuszoną blaszkę. Ponownie umieść i zapnij boki, tym razem wyłożone wyższymi paskami papieru do pieczenia lub folią rantową (wysokość minimum 10 cm). Biszkopt nasącz połową ponczu, który zrobisz z połowy szklanki wody, dwóch łyżek soku z cytryny oraz łyżki cukru pudru. Aby zrobić poncz wystarczy wymieszać ze sobą te trzy składniki. Jeśli lubisz bardzo wilgotny biszkopt, to możesz dać nawet drugie tyle ponczu.
Porada: Taki biszkopt można upiec dzień przed szykowaniem reszty ciasta. Należy przechowywać go w lodówce. Aby przyspieszyć sobie szykowanie ciasta, biszkopt można zastąpić zwykłymi herbatnikami lub gotowymi biszkoptami.
Do garnka wlej 800 ml soku typu Kubuś (u mnie o smaku: marchew, jabłko, banan). Sok prowadź do wrzenia. Do osobnej miski lub wlej resztę soki (500 ml) oraz wsyp cztery opakowania proszku budyniowego śmietankowego lub waniliowego bez cukru (łącznie 160 gramów proszku). Wymieszaj zawartość miski, by powstał jednolity płyn i od razu wlej go do garnka z lekko wrzącym sokiem. Od razu mieszaj całość. Na początku rób to dość szybko. Gdy masa zacznie lekko gęstnieć, zwolnij. Mieszaj całość powoli, aż powstanie Ci bardzo gęsty, bulgoczący "budyń", a następnie zdejmij garnek z palnika (po minimum dwóch minutach widocznego, delikatnego gotowania).
Od razu, jeszcze gorącą masę Kubusiową przełóż do formy z nasączonym spodem. Rozprowadź równio całą masę i wyrównaj.
Na warstwę Kubusiowa od razu wyłóż również drugi blat biszkoptowy. Dociśnij go lekko do masy, a następnie nasącz resztą przygotowanego wcześniej ponczu. Formę z ciastem odłóż do lodówki.
Galaretkę cytrynową zalej 4/5 szklanki wrzątku (dopiero co zagotowana woda). Całość mieszaj tak długo, aż żelatyna całkowicie rozpuści się w gorącej wodzie. Jak tylko galaretka się przestudzi, możesz odłożyć ją do lodówki, by przyspieszyć proces tężenia. Od tego momentu trzeba jednak sprawdzać co kilka minut, czy galaretka nie stężała za mocno, ponieważ go bitej śmietany dodajemy lekko gęstą galaretkę (o konsystencji rzadszego kisielu).
W wysokim naczyniu lub w większej, głębokiej misce umieść razem: 500 ml mocno schłodzonej śmietanki kremówki 36 % (warto na 30 minut przed szykowaniem bitej śmietany, odłożyć ją do zamrażalnika), czyli cały kartonik śmietanki oraz 30 gramów cukru pudru, czyli około 3 płaskie łyżki. Od razu rozpocznij ubijanie kremu. Najpierw na niższych obrotach miksera. Po chwili zwiększaj obroty, aż do maksymalnej mocy. Ubijanie śmietany może trwać minutę lub trochę dłużej albo i krócej. Uważaj, by nie ubijać jej za długo, ponieważ śmietanka zacznie się warzyć i rozwarstwiać na maślankę i masło. To jak szybko uzyskasz idealną bitą śmietanę, zależy od tłustości śmietanki, jej stopnia schłodzenia i mocy miksera.
Do bitej śmietany zacznij dodawać tężejącą galaretkę. Po każdej łyżce ubijaj całość chwilę, na wysokich obrotach, aż galaretka idealnie wmiesza się w krem. W ten sposób dodaj całą galaretkę.
Cytrynową piankę z bitej śmietany i galaretki wyłóż na drugi blat ciasta biszkoptowego. Wyrównaj jej powierzchnię, a następnie ponownie odłóż całość do lodówki lub od razu posyp po całej powierzchni tartą czekoladą. Sama użyłam mieszanki czekolady gorzkiej i mlecznej.
Ciasto Kubuś odłóż do lodówki, by wszystkie warstwy stężały i chodziły się. Chłodzenie powinno trwać minimum 4 godziny, a najlepiej całą noc.
Ciasto Kubuś przechowuj w lodówce, najlepiej pod kloszem. Świeżość i idealny smak zachowa przynajmniej przez cztery dni.
Smacznego.