Ciasto z owocami
To ciasto z owocami jest przepyszne! Bardzo wilgotne, puszyste i pełne owoców, a do tego wychodzi idealne za każdym razem. Szykuję je z jogurtem naturalnym i olejem.
- tylko niezbędne składniki
- ciasto bardzo długo zachowuje świeżość
- można do niego dodać bardzo dużo różnych owoców
Czas przygotowania: 25 minut
Czas pieczenia: 45 minut
Liczba porcji: forma 20/30 cm
Kaloryczność kcal: 240 w 100 g ciasta
Dieta: wegetariańska
Składniki
- 360 g mąki pszennej tortowej - nieco ponad 2 szklanki mąki
- 4 większe jajka - około 250 g po rozbiciu
- pół szklanki oleju roślinnego - około 120 g
- pół szklanki jogurtu naturalnego - około 150 g
- pół szklanki cukru drobnego - około 130 g
- 300-500 g owoców - np. truskawki, maliny, morele..
- 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 płaska łyżeczka sody
Ciasto z owocami
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Jajka i jogurt wyjmij wcześniej z lodówki, by osiągnęły temperaturę pomieszczenia.
Forma na ciasto: u mnie wymiar 20 x 30 cm.
Opcja pieczenia góra/dół; trochę niższa niż środkowa półka w piekarniku; temperatura: 170-175 stopni. Z termoobiegiem ustaw o 10-15 stopni mniej.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie (wersja na ciasto z owocami: truskawki, maliny, morele). Podczas liczenia kaloryczności nie uwzględniłam dodatków w stylu: cukier puder do oprószenia, czy też lukier. Przed szykowaniem ciasta z owocami zachęcam też do przeczytania najpierw całego wpisu, by odpowiednio wcześniej przygotować się do kolejnych kroków szykowania.
Ciasto z owocami upiekłam z różnych owoców. Zimą sięgam zazwyczaj po jabłka i gruszki, zaś latem po truskawki, maliny, borówki.. Niezależnie od sezonu, zawsze możesz użyć ulubionej mieszanki owoców o łącznej wadze do 300 gramów (jeśli owoce są mocno soczyste lub używasz owoców rozmrożonych) lub też do 500 gramów (jeśli owoce nie puszczają dużo soku).
Owoce jakie polecam to: jabłka, gruszki, truskawki, maliny, jagody i borówki, jeżyny, morele i brzoskwinie, rabarbar, banany.
Poniżej ciasto z owocami: jabłko + gruszka.
Poniżej ciasto z owocami: truskawki, maliny i morele.
Ciasto z owocami przepis
Do miski wbij pięć małych lub cztery duże jajka (u mnie łącznie 250 gramów po rozbiciu) i wsyp 130 gramów (około pół szklanki) cukru drobnego lub ewentualnie cukru pudru. Sięgam po cukier drobny, ponieważ w trakcie ubijania szybko rozpuszcza się w jajkach.
Cukier z jajkami ubijaj mikserem na wysokich obrotach tak długo, aż cukier całkowicie rozpuści się w jajkach. Pod koniec ubijania ma powstać puszysta i jasna masa. Ubijanie może trwać nawet 10 minut (z dobrym mikserem do 5 minut).
Kolejno dodaj też jogurt naturalny i olej roślinny np. rzepakowy. Połowę szklanki wypełnij jogurtem naturalnym (około 150 gramów). Do pełna zaś dolej olej (około 120 g). Całość wlej do miski z jajkami i miksuj chwilę nie dłużej niż 5 sekund.
Porada: Razem ze zwykłym cukrem lub też ujmując około 15 gramów cukru, można też wsypać do naczynia jedną, małą saszetkę cukru wanilinowego. Może to być też domowy cukier waniliowy, trochę nasion z laski wanilii albo też pół łyżeczki esencji lub pasty waniliowej.
W osobnej, mniejszej misce wymieszaj lub przesiej mąkę z dwiema, płaskimi łyżeczkami proszku do pieczenia i jedną, płaską łyżeczką sody oczyszczonej. Do tego ciasta używam zazwyczaj mąki pszennej tortowej. Można też dodać symboliczną szczyptę soli. Odmierz zatem nie więcej niż 360 gramów mąki. Jeśli zaś sięgasz po mąkę o nieco wyższym typie, to użyj jej nawet o 50-100 gramów mniej niż w przepisie, by ciasto nie wyszło za gęste. W dużym naczyniu umieść razem słodki puch jajeczny z olejem oraz mieszankę sypkich składników, a następnie wymieszaj całość przy pomocy szpatułki lub drewnianej łyżki.
Zacznij już nagrzewać piekarnik: opcja pieczenia góra/dół; środkowa półka w piekarniku; temperatura: 170-175 stopni. Z termoobiegiem ustaw o 10-15 stopni mniej.
Dno formy wyłóż papierem do pieczenia, a odrobiną tłuszczu wysmaruj sobie boki formy i obsyp odrobiną bułki tartej, otrębami lub nawet mąką. Boki formy możesz też wyłóż wysokimi paskami papieru do pieczenia. Użyłam formy o wymiarach 20 x 30 cm.
Ciasto przełóż do przygotowanej formy. W ciasto powtykaj nieco głębiej owoce. Owoce mają być umyte i dobrze osuszone. Jeśli sięgasz po owoce mrożone, to trzeba je najpierw rozmrozić, a następnie ogrzać do temperatury pomieszczenia i lekko osuszyć. Owoców rozmrożonych nie dajemy więcej niż łącznie 300 gramów. Tym razem przygotowałam mieszankę owoców świeżych: 100 gramów malin; 200 gramów truskawek (większe sztuki przekrojone na pół); 100 gramów obranych ze skórki i pokrojonych drobniej moreli (mogą być też brzoskwinie lub osuszone z syropu morele albo brzoskwinie z puszki). Owoców nie obtaczam wcześniej w mące, ale można ewentualnie oprószyć je lekko np. proszkiem kisielowym bez cukru.
Porada: Jeśli szykujesz wersję na ciasto z owocami: jabłka i gruszki, to do miski z ciastem dodaj pokrojone w kostkę owoce. Jabłko i gruszkę obierz, podziel na ćwiartki i wykrój gniazda nasienne. Ćwiartki pokrój w kostkę nie mniejszą niż 1 x 1 cm. Daj łącznie około 300-350 gramów pokrojonych owoców. Ciasto wymieszaj z owocami i taką mieszankę umieść w formie.
Formę z ciastem umieść w piekarniku nagrzanym do 170-175 stopni - nieco niższa niż środkowa półka z opcją grzania góra/dół (lub półka niżej, by góra ciasta nie wylądowała wyżej niż w na środku piekarnika). Ciasto piecz około 40-45 minut, do tzw. suchego patyczka. Po około 35 minutach pieczenia sprawdź przy pomocy drewnianego patyczka, czy ciasto z owocami jest już gotowe. Jeśli po wyjęciu z ciasta patyczek jest suchy, to możesz śmiało wyłączyć piekarnik. Nie obawiaj się, że ciasto się nie dopiekło i staraj się nie wydłużać za mocno czasu pieczenia. Ciasto pieczone za długo może się przesuszyć i nie będzie już tak wilgotne. Po upieczeniu lekko uchyl drzwi piekarnika. Po 10 minutach możesz już wyjąć ciasto z owocami. Zdejmij boki i przełóż ciasto na kratkę, do przestudzenia.
Po upieczeniu i lekkim przestudzeniu można je dodatkowo oprószyć cukrem pudrem. Ciasto z owocami można jeść jeszcze ciepłe. Po wystudzeniu należy zawinąć je w papier śniadaniowy a następnie w folię i trzymać w temperaturze pokojowej do 2-3 dni lub też znacznie dłużej, ale już w lodówce.
Porada: Jeśli decydujesz się na to by pokryć przestudzone ciasto domowym lukrem, to pamiętaj, by ciasto z owocami podać tego samego dnia, ponieważ z czasem lukier może zacząć rozpuszczać się w zetknięciu z wystającymi owocami. W następnych dniach będzie tak samo pyszne, ale może nie wyglądać już tak atrakcyjnie jak na początku. Aby zrobić lukier: Do miseczki wlej 3 łyżki soku z cytryny, z pomarańczy lub nawet zwykłą wodę. Dodaj również 10 łyżek cukru pudru. Polecam po dodaniu do miseczki ośmiu łyżek cukru rozetrzeć całość i sprawdzić konsystencję lukru. Całość rozcieraj, aż lukier zrobi się idealnie gładki.
Smacznego.