Zupa koperkowa
Zupa koperkowa to wspaniała i super smaczna zupa, którą gotuję głównie wiosną i latem. To nasza ulubiona zupa koperkowa z ziemniakami młodymi i obowiązkowo z młodą marchewką. Przepis towarzyszy nam cały sezon.
- zupa koperkowa gotowa w 30 minut
- świetna zupa w sezonie na świeże warzywa i zioła
- gotowana na bulionie warzywnym lub drobiowym
- można ją gotować z ziemniakami, ryżem lub makaronem
Czas przygotowania: 20 minut
Czas gotowania zupy: 30 minut
Liczba porcji: 1300 ml zupy
Kaloryczność kcal: 60 w 100 ml zupy
Dieta: bezglutenowa, wegetariańska
Składniki
- 1 litr bulionu warzywnego lub drobiowego
- spory pęczek koperku
- 3 ziemniaki - 280 g
- 3 młode marchewki - 150 g
- 1 dymka ze szczypiorkiem
- 2 łyżki masła klarowanego
- 4 łyżki śmietanki kremówki 30 %
- przyprawy: płaska łyżeczka soli, po 1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej oraz oregano, szczypta kurkumy
Zupa koperkowa przepis
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Warzywa ważone były przed ewentualnym obraniem/przygotowaniem.
Do ugotowania zupy polecam większy garnek o pojemności minimum 3 litrów.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii, ponieważ nawet Twoja śmietanka lub bulion mogą mieć inną ilość kalorii niż te, których użyłam ja. Z podanej ilości składników otrzymasz około 1300 ml zupy koperkowej.
Zupa koperkowa kusi mnie za każdym razem, gdy widzę u mnie na parapecie pęczek koperku. Od maja cała moja kuchnia obstawiona jest świeżymi ziołami oraz koszami z warzywami i owocami. W ogródku przed oknem kuchennym rosną też zioła, które lubię mieć na bieżąco w większych ilościach. Zawsze jest to oregano, które jest tak mocne, że zimuje i co rok pięknie rośnie bez dosadzania. Moja ukochana kolendra, szczypiorek.. Uf, trochę się rozpędziłam. Może zacznijmy już szykować zupkę :-)
Zupa koperkowa z ziemniakami
To bardzo sezonowa zupa, więc polecam sięgnąć po młodą marchew, cebulkę dymkę ze szczypiorkiem, młode ziemniaki i oczywiście grubaśny pęczek koperku. Szczypior i młoda marchew oddają do zupy nie tylko wspaniały smak, ale i cudowny kolor. Możesz oczywiście użyć i "starej" marchwi oraz ziemniaków a dymkę zamienić na zwykłą cebulę. Warto jednak dokupić wówczas chociaż trochę szczypiorku.
Jestem super wygodna, :) więc moja zupa koperkowa od początku do końca gotuje się w jednym garnku. Wszystkie warzywa umyj i obierz. W garnku zacznij roztapiać dwie łyżki masła klarowanego. Możesz też użyć delikatnej oliwy. Obrane: ziemniaki, marchew i cebulkę dymkę ze szczypiorem pokrój na kawałki. Ziemniaki w kostkę, marchew i cebulkę w plasterki. Szczypiorek posiekaj drobno. Warzywa wymieszaj i podsmażaj tak bez przykrycia przez 10 minut.
Po tym czasie do garnka wlej też litr esencjonalnego bulionu warzywnego lub drobiowego. Ja użyłam do tej konkretnie zupy bulionu z kaczki i warzyw. Usunęłam tylko z powierzchni nadmiar tłuszczu, ponieważ rosół z kaczki wychodzi zazwyczaj dość tłusty.
Dodaj też przyprawy: płaska łyżeczka soli, po 1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej oraz oregano i szczypta kurkumy. Oregano możesz pominąć w przepisie. Ja lubię je dodawać do koperkowej zupy, jednak nie jest to konieczne zioło. Kurkumę dodaję dla podbicia żółtej barwy w zupie.. polecam. Zupę przykryj przykrywką i gotuj na małej mocy palnika przez 15 minut. Po tym czasie warzywa powinny być już miękkie.
Zupa koperkowa po 15 minutach gotowania a przed dodaniem koperku :)
Niech zupa gotuje się na małej mocy palnika. Dodaj do niej umyty i drobno posiekany koperek i gotuj kolejne pięć minut. Na tym etapie już nie przykrywam zupy przykrywką.
Na samym końcu dodaj też cztery łyżki śmietanki kremówki 30 %. Śmietankę możesz zastąpić mlekiem lub kwaśną śmietaną homogenizowaną 18 %. Lubię zaprawiać zupy śmietanką 30 %, ponieważ nie trzeba jej hartować przed dodaniem do zupy. Jeśli jednak chcesz zabielić zupę koperkową śmietaną kwaśną 18 %, to pamiętaj o tym, że musisz ją najpierw zahartować. Do miseczki ze śmietaną i mąką wlej chochelkę wrzącej zupy z garnka. Zamieszaj w miseczce i dopiero tak zahartowywaną śmietanę dodaj do garnka.
Zupę zamieszaj i wyłącz, jak tylko ponownie się zagotuje.
Zupa koperkowa z ziemniakami jest jak dla mnie najwspanialsza. Jeśli jednak masz ochotę podać ją z ryżem lub makaronem, to śmiało możesz pominąć w przepisie ziemniaki. Wówczas osobno ugotuj ryż lub makaron i dodaj do zupy przed samym podaniem.
Napisz jaką wersję wolisz?
Do zupy koperkowej można też przy końcu gotowania dodać podsmażone wcześniej na patelni klopsiki lub też w połowie gotowania dodać małe pulpeciki drobiowe.
Smacznego!