Biszkopt z jabłkami
Biszkopt z jabłkami to przepyszne i bardzo puszyste ciasto pieczone z odrobiną oleju. Bardzo gorąco polecam ten przepis. Jest sprawdzony i przyda się na wiele okazji.
- idealne proporcje składników
- prosty wypiek, który zawsze się udaje
- bardzo dokładny opis wykonania oraz zdjęcia kroków
Czas przygotowania: 30 minut
Czas pieczenia ciasta: 55 minut
Liczba porcji: 1240 g ciasta - tortownica 24 cm
Kaloryczność kcal: 230 w 100 g ciasta
Dieta: wegetariańska
Składniki
- 6 większych jajek - u mnie 355 g po rozbiciu
- 240 g mąki pszennej tortowej - około 1,5 szklanki
- 200 g drobnego cukru - niecała szklanka
- 3 łyżki oleju roślinnego - do 30 g
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia - około 5 g
- około 700 g kwaśnych jabłek - np. Antonówka
Biszkopt z jabłkami
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Forma do pieczenia: u mnie była to tortownica o średnicy 24 cm. Sprawdzi się też forma 24 x 24 cm z odpinanymi bokami lub foremka o wymiarach nie większych niż 20 x 30 cm.
Pieczenie ciasta: opcja pieczenia góra/dół; środkowa półka w piekarniku; temperatura - 175 stopni; czas pieczenia - około 55 minut.
Jajka wyjmij wcześniej z lodówki, ponieważ muszą osiągnąć temperaturę pomieszczenia. Jabłka ważone były przed obraniem i usunięciem gniazd nasiennych.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie. Przed szykowaniem ciasta biszkoptowego z jabłkami zachęcam też do przeczytania najpierw całego wpisu, by odpowiednio wcześniej przygotować się do kolejnych kroków szykowania. Warto bowiem już na początku szykowania ciasta nagrzewać piekarnik i przygotować sobie jabłka.
Biszkopt z jabłkami przepis
Przygotuj około 700 gramów jabłek. Użyłam Antonówki, ale do biszkoptu polecam też takie odmiany jak: Szara Reneta (kwaśniejsza), Złota Reneta (słodsza); Geveva, Gloster, Boskoop, a nawet Ligol. Świetnym pomysłem jest też mieszanie ze sobą kilku odmian (jeśli masz taką możliwość). Wybierz nieobtłuczone i zdrowe jabłka. Jabłka umyj i osusz, a następnie pokrój na ćwiartki i wykrój gniazda nasienne.
Na zdjęciu pokazałam więcej jabłek. Do ciasta biszkoptowego użyłam pięć większych owoców.
Do szklanego lub metalowego naczynia wsyp 200 gramów cukru drobnego lub tyle samo cukru pudru. Wbij 6 dużych jajek (po rozbiciu było u mnie łącznie około 355 gramów jajek). Cukier z jajkami ubijaj mikserem na wysokich obrotach tak długo, aż cukier całkowicie rozpuści się w jajkach. Pod koniec ubijania ma powstać puszysta i jasna masa. Ubijanie może trwać nawet 10 minut (z dobrym mikserem do 5 minut). Cały czas miksując całość na wysokich obrotach, do puchu jajecznego wlewaj powoli olej. Będzie to łącznie około 30 ml oleju roślinnego o delikatnym smaku (3 łyżki). Potem całość miksuj króciutko (do 5 sekund) i wyłącz mikser.
Porada: Razem ze zwykłym cukrem lub też ujmując około 15 gramów cukru, można też wsypać do naczynia jedną, małą saszetkę cukru wanilinowego. Może to być też domowy cukier waniliowy, trochę nasion z laski wanilii albo też pół łyżeczki esencji lub pasty waniliowej.
Zacznij już nagrzewać piekarnik: opcja pieczenia góra/dół; środkowa półka w piekarniku; temperatura - 175 stopni. Z termoobiegiem ustaw o 10-15 stopni mniej.
W osobnej misce wymieszaj ze sobą bardzo dokładnie (a najlepiej przesiej), 240 gramów mąki pszennej tortowej oraz jedną łyżeczkę proszku do pieczenia. Taką mieszankę wsyp lub przesiej do miski ze słodkim puchem jajecznym. Ciasto wymieszaj przy pomocy szpatułki. Nie mieszaj go jednak zbyt długo, by zachowało puszystość. Ciasto biszkoptowe nie musi być idealnie gładkie.
Przygotuj tortownicę o średnicy 24 cm lub inną formę o podobnych wymiarach. Dno oraz boki formy wyłóż papierem do pieczenia (ranty wysmaruj od środka odrobiną masła, czy margaryny, by wysokie paski pergaminu dobrze trzymały się wnętrza formy). Gotowe do pieczenia ciasto biszkoptowe przelej do formy i wyrównaj jego powierzchnię.
Porada: Biszkopt z jabłkami mocno wyrasta, zatem warto wyłożyć od środka paski z papieru do pieczenia, które będą wyższe niż boki formy.
Przygotowane wcześniej ćwiartki jabłek krój na kawałki/plasterki o grubości jednego centymetra i od razu układaj obok siebie na cieście. Postaraj się rozłożyć je równomiernie. Nie trzeba ich wciskać w ciasto.
Porada: Jabłka można dodatkowo oprószyć przed pieczeniem cukrem z grubszą rafinadą lub też oprószyć cynamonem.
Tortownicę umieść w dobrze nagrzanym piekarniku. Opcja pieczenia góra/dół; środkowa półka w piekarniku; temperatura - 175 stopni; czas pieczenia - około 55 minut. Po około 45 minutach sprawdź, czy biszkopt z jabłkami jest już upieczony. Ostrożnie uchyl drzwi piekarnika i wbij w środek ciasta drewniany patyczek do szaszłyków. Jeśli po wyjęciu patyczek jest suchy, to znaczy, że ciasto jest już upieczone. Po upieczeniu lekko uchyl drzwi piekarnika. Po 5 minutach możesz już wyjąć ciasto biszkoptowe z jabłkami z pieca. Warto uwolnić ciasto z formy i odłożyć je na kratkę do całkowitego przestudzenia.
Upieczony biszkopt z jabłkami najlepiej smakuje mi bez żadnych dodatków. Po przestudzeniu można go jednak oprószyć cukrem pudrem, czy też oblać domowym lukrem.
Porada: Formę z biszkoptem umieszczasz na nagrzanej już, cienkiej blaszce z wyposażenia piekarnika lub na kratce. Blaszka lub kratka powinny być umieszczone na takim poziomie, by położona na nich forma z ciastem znajdowała się mniej więcej na środku komory (nie za blisko górnych i dolnych grzałek).
Biszkopt z jabłkami to ciasto, które bardzo długo zachowuje świeżość. Po przestudzeniu polecam zawinąć je luźno w papier śniadaniowy, a następnie umieścić w przezroczystej torbie spożywczej lub w worku strunowym. Ciasto trzymaj w szafce do około trzech dni.
Smacznego.