Biszkopt z truskawkami
To jest mój najbardziej dopracowany i najlepszy przepis na biszkopt z truskawkami. Dodaję do niego trochę oleju oraz proszek do pieczenia, by to puszyste ciasto biszkoptowe z truskawkami było też wilgotne.
- idealne dobrane składniki i proporcje
- super wyrośnięty, puszysty i wilgotny biszkopt
- duża ilość świeżych truskawek i gwarancja super smaku
Czas przygotowania: 20 minut
Czas pieczenia ciasta: 55 minut
Liczba porcji: forma 24 x 24 cm - 1200 g ciasta
W 100 gramach ciasta:
Wartość energetyczna
190 kcal
Dieta: wegetariańska
Składniki
- 6 średnich jajek (s/m)
- 1,5 szklanki mąki pszennej tortowej - 240 g
- około 3/4 szklanki cukru - do 150 g
- 3 łyżki oleju roślinnego
- 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
- 600 g świeżych truskawek
Ciasto biszkoptowe z truskawkami
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Forma do pieczenia: blaszka o wymiarach 24 x 24 cm i wysokich rantach lub tortownica o średnicy 24-25 cm.
Pieczenie: 170 stopni, środkowa półka z opcją pieczenia góra/dół
Czas pieczenia: około 50-60 minut.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie. W kaloriach nie uwzględniłam posypki z cukru pudru.
Jajka koniecznie wyjmij z lodówki, by osiągnęły równą temperaturę pomieszczenia. Zanim zaczniesz szykować ciasto polecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów w przepisie.
Upiekłam najpierw kilka wersji ciasta, aby ostatecznie zdecydować się na to, jaki będzie ten idealny i jedyny przepis na biszkopt z truskawkami. Szukałam balansu miedzy ilością mąki w biszkopcie w stosunku do ilości dodanych owoców. Zdecydowałam się na biszkopt z truskawkami, które opadają powoli na dno w trakcie pieczenia, by zachować puszystość i lekkość biszkoptu. Do tego chciałam by był on wilgotny, stąd też dodatek oleju w cieście. Mam nadzieję, że spodoba się Wam ten przepis. Moja rodzina pokochała ten biszkopt. Zapraszam.
Biszkopt z truskawkami przepis
Możesz już zacząć nagrzewać piekarnik do 170 stopni, środkowa półka z opcją pieczenia góra/dół. Przygotuj sobie też formę kwadratową o wymiarach 24 x 24 cm lub też tortownicę o średnicy 24-25 cm. Dno formy wyłóż papierem do pieczenia a boki tylko delikatnie wysmaruj olejem. Możesz też przygotować już truskawki. Świeże truskawki umyj pod zimną, bieżącą wodą i zdejmij szypułki. Truskawki osusz delikatnie ręcznikiem papierowym.
Oddziel żółtka od białek. Zrób to uważnie i bardzo dokładnie. Białka umieść w dużej szklanej misce i ubijaj kilka minut na sztywno. Możesz do nich dodać szczyptę soli. Nie ubijaj samych białek za długo, by nie przebić pęcherzyków powietrza. Gdy białko zacznie zamieniać się w puszystą pianę, możesz zacząć dokładać cukier. Ciągle miksując wsypuj po jednej łyżce cukru. Po każdej łyżce miksuj białka przez chwilę. Powinna powstać puszysta piana prawie tak sztywna, jak beza.
Porada: Jeśli wolisz mniej słodkie ciasta, możesz dodać mniej cukru. W przepisie podałam 150 gramów, ale śmiało możesz dać nawet o 50 gramów mniej cukru.
Ciągle miksując pianę ma wysokich obrotach zacznij dodawać żółtka. Dodawaj je pojedynczo, co około 10 sekund. Do puszystej piany wlej też trzy łyżki delikatnego oleju roślinnego. Może być to popularny olej kujawski lub też olej ryżowy, czy z pestek winogron. Po chwili wyłącz mikser.
Do miski z puchem dodawaj w trzech porcjach mąkę pszenną przesianą z dwiema płaskimi łyżeczkami proszku do pieczenia. Całość wymieszaj powoli, ale dokładnie szpatułką z sylikonową łopatką lub drewnianą łyżką. 1,5 szklanki mąki pszennej tortowej to 240 gramów mąki.
Wylej całe ciasto do przygotowanej formy i wyrównaj powierzchnię. Osuszone truskawki układaj delikatnie na cieście biszkoptowym. Polecam wybrać do tego biszkoptu te mniejsze truskawki.
Formę z biszkoptem z truskawkami umieść na środkowej półce, w piekarniku nagrzanym do 170 stopni. Ustaw opcję pieczenia góra/dół. Ciasto piecz do 60 minut. Po około 50 minutach sprawdź, czy ciasto jest już upieczone. Ostrożnie uchyl drzwi piekarnika i wbij w ciasto drewniany patyczek do szaszłyków. Jeśli po wyjęciu patyczek jest suchy, to znaczy, że ciasto biszkoptowe z truskawkami jest już upieczone. Patyczek wkładaj tam, gdzie nie ma truskawek :)
Po upieczeniu lekko uchyl drzwi piekarnika. Polecam zablokować drzwiczki rękawicą kuchenną, by zrobić tylko małą szparkę. Po 10 minutach otwórz drzwi do połowy a po chwili wyjmij biszkopt z truskawkami z pieca. Uwolnij je z foremki i przełóż na kratkę do przestudzenia.
W trakcie pieczenia truskawki zaczną powoli zapadać się w cieście biszkoptowym, aż całkowicie opadną na dno. Biszkopt będzie jednak idealnie upieczony, puszysty i super wilgotny. Po przestudzeniu można go dodatkowo oprószyć cukrem pudrem.
Porada: Możesz też nie ubijać osobno białek na sztywno. Zrobiłam ten biszkopt z truskawkami również drugą metodą i wyszedł tak samo pysznie. Na samym początku nie oddzielaj wówczas białek od żółtek. Do średniej wielkości szklanego lub metalowego naczynia wsyp cały cukier i wbij wszystkie jajka. Cukier z jajkami ubijaj mikserem na wysokich obrotach przez kilka minut. Cukier powinien całkowicie rozpuścić się w jajkach. Pod koniec ubijania ma powstać puszysta i jasna masa. Tutaj trzeba uczciwie ubijać jajka z cukrem na jasny i wysoki puch. Wlewaj cienką strużką olej. Puch cały czas ubijaj na wysokich obrotach. Po chwili wyłącz mikser. Do miski wsyp mieszankę sypkich składników (mąka i proszek do pieczenia). Całość wymieszaj powoli, ale dokładnie szpatułką z sylikonową łopatką lub drewnianą łyżką. Gotowe ciasto przełóż do przygotowanej formy. Dodaj owoce i piecz biszkopt z truskawkami tak samo jak opisałam to wyżej.
To jest wspaniały biszkopt!! Bardzo gorąco polecam przepis. A zamiast truskawek można śmiało dać maliny, borówki lub jagody.
I jeszcze jedna uwaga.. a raczej porada. Jeśli Twój piekarnik ma już kilka lat (tak jak mój), to warto zakupić mały termometr do piekarników. Taki termometr mocuje się lub kładzie w komorze piekarnika. Wskazuje on prawidłową temperaturę, jaka panuje w piecu. Bardzo często piekarnik pokazuje, że się nagrzał a w w rzeczywistości należy jeszcze poczekać, by osiągnął on wskazaną temperaturę. Taki termometr nie jest drogi i może kosztować ok kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.
Smacznego i powodzenia!