Babeczki waniliowe
Babeczki waniliowe to super piękne i niezwykle pyszne babeczki, które dekoruję kremem z białej czekolady. Przepis ten sprawdzi się na wiele różnych okazji oraz na Święta.
- tylko kilka składników
- bardzo puszyste i wilgotne babeczki
- najlepszy przepis na krem z dwóch składników
Czas przygotowania: 1 godzina
Czas pieczenia: 27 minut
Czas szykowania kremu łącznie: 2 godziny
Liczba porcji: 12 babeczek
Kaloryczność kcal: 260 w 1 babeczce bez kremu
Dieta: wegetariańska
Składniki na babeczki waniliowe
- 300 g mąki pszennej tortowej - niecałe 2 szklanki
- 3 średniej wielkości jajka - około 160 g po rozbiciu
- 120 g drobnego cukru - około pół szklanki
- 90 g oleju roślinnego - około 1/3 szklanki
- 280 g śmietany kwaśnej 18 % - 1 szklanka
- 1 laska wanilii lub łyżeczka pasty lub esencji waniliowej
- 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
Składniki na krem z białej czekolady
- 300 g białej czekolady - 3 tabliczki po 100 g
- 2 szklanki śmietanki kremówki 36 % - 500 ml
- ewentualnie odrobina nasion z laski wanilii
Babeczki waniliowe
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Jajka oraz śmietanę kwaśną 18 % wyjmij wcześniej z lodówki, by osiągnęły temperaturę pomieszczenia.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną liczbę kalorii niż te, których użyłam ja. Podczas liczenia kaloryczności babeczek nie uwzględniłam kremu z białej czekolady. Zanim zaczniesz szykować babeczki waniliowe, polecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów wykonania.
Do upieczenia babeczek użyłam średnio miękkich papilotek o średnicy 5,5 cm u podstawy i wysokości 3,5 cm. Papilotki umieściłam dodatkowo w metalowej formie z dołkami na babeczki/muffinki. Z podanej ilości składników wyszło mi 12 babeczek waniliowych.
Pieczenie: 175 stopni, środkowa półka z opcją pieczenia góra/dół
Czas pieczenia: około 25-30 minut.

Babeczki waniliowe przepis
Do osobnej miski przesiej razem dwie łyżeczki proszku do pieczenia i niecałe dwie szklanki mąki pszennej tortowej (300 gramów). Możesz też mąkę z proszkiem wymieszać dokładnie przy pomocy rózgi kuchennej.

Do większego, szklanego lub metalowego naczynia wsyp około pół szklanki drobnego cukru, czyli 120 gramów (może być troszkę mniej lub więcej) oraz dodaj symboliczną szczyptę soli. Wbij trzy, średniej wielkości jajka (jajka trzymane w temperaturze pokojowej). Cukier z jajkami ubijaj mikserem na wysokich obrotach tak długo, aż cukier całkowicie rozpuści się w jajkach. Pod koniec ubijania ma powstać puszysta i jasna masa. Ubijanie może trwać nawet 10 minut (z dobrym mikserem do 5 minut). Zmniejsz obroty miksera do średnich. Do puchu jajecznego wlewaj powoli olej. Po wlaniu 90 gramów oleju możesz wyłączyć mikser.

Do misy ze słodkim puchem jajecznym dodaj kolejno szklankę śmietany kwaśnej 18 %, czyli około 280 gramów śmietany (w lżejszej wersji może być to śmietana 12 %). Z laski wanilii wydrąż nasionka i dodaj je razem ze śmietaną (nasionka zastępujesz pastą lub ewentualnie esencją waniliową). Całość mieszaj delikatnie szpatułką i zacznij dodawać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Mąkę dodawaj partiami, aż wsypiesz całą mieszankę. Delikatnie mieszaj ciasto, aż zrobi się jednolite. Osoby wprawione mogą użyć miksera na najniższych oborach (miksujemy ciasto tylko chwilę, by nie przebić pęcherzyków powietrza).

Babeczki waniliowe piekę w miękkich papilotkach, które warto umieścić w formie metalowej z dołkami. Poniżej zdjęcie prawidłowo przygotowanych, papierowych papilotek.
Porada: Babeczki można też śmiało piec w sztywnych foremkach, gdzie średnica przy denku wynosi wówczas około 5 cm. Są to zazwyczaj papierowe foremki, które od wewnątrz są gładkie. Dzięki temu łatwiej jest wyjmować z nich gotowe babeczki, a foremka nie odkształca się i nie ma potrzeby umieszczania jej w specjalnej metalowej formie z dołkami na papilotki.

Ciasto na babeczki nakładaj małą łyżką lub przy pomocy rękawa cukierniczego z większym otworem. Nie wypełniaj do końca foremek. Zostaw najprzyjemniej 1,5 cm wolnej przestrzeni wewnątrz foremki. Babeczki waniliowe jeszcze mocno urosną. Jeśli w początkowej fazie pieczenia od razu będą wystawać za papilotkę, to prawdopodobnie się z niej wyleją.

Formę z babeczkami umieść na środkowej półce w piekarniku nagrzanym do 175 stopni. Opcja pieczenia: góra/dół. Babeczki w papilotkach i w formie pieką się około 27 minut. Jeśli będziesz piec babeczki w samych kartonikach, to mogą być gotowe o pięć minut szybciej. Babeczki powinny bardzo ładnie urosnąć i lekko zarumienić się od góry.
Po około 25 minutach pieczenia ostrożnie uchyl drzwi piekarnika i wbij w ciasto drewniany patyczek do szaszłyków. Jeśli po wyjęciu patyczek jest suchy, to znaczy, że babeczki są już upieczone. W małych wypiekach istotne jest to, by nie piec ich za długo. Jeśli ciasto piecze się dłużej, niż jest taka potrzeba, to traci wilgoć i robi się suche.
Po upieczeniu babeczek lekko uchyl drzwi piekarnika. Polecam zablokować drzwiczki rękawicą kuchenną, by zrobić tylko małą szparkę. Po 5 minutach otwórz drzwi do połowy a po kolejnych 5 minutach wyjmij je z pieca.
Porada: Nie ustawiaj wyższej temperatury w piekarniku. Jeśli ciasto zacznie za szybko rosnąć, to prawdopodobnie wyleje się poza foremkę.

Przestudzone babeczki waniliowe polecam udekorować kremem z białą czekoladą. Można to zrobić w dniu pieczenia, lub też na drugi dzień, np. przed podaniem babeczek. Aby zrobić krem wystarczy przelać do rondelka 500 ml śmietanki kremówki 36 %. Po zagotowaniu śmietanki wyłącz płytę. Do jeszcze wrzącej śmietanki dodaj 300 gramów połamanej na małe kawałki białej czekolady. Całość mieszaj tak długo, aż czekolada całkowicie rozpuści się w śmietance. Garnuszek odstaw do całkowitego przestudzenia, a następnie do zamrażalnika. Po dwóch godzinach ubij śmietankę z czekoladą na gęsty krem (kilka minut na najwyższych obrotach miksera). Krem wyciskaj na babeczki przy pomocy rękawa cukierniczego z ulubioną tylką do dekoracji. Swoje babeczki posypałam dodatkowo mini piankami.
Porada: Jeśli babeczki będziesz dekorować kremem na drugi dzień po ich upieczeniu, to garnuszek ze śmietanką i czekoladą odłóż do lodówki, nie do zamrażalnika. Po całej nocy chłodzenia tak samo dobrze się ubije. Jeśli wolisz użyć śmietankę 30 %, to możesz to zrobić, jednak polecam wówczas podczas ubijania wsypać dodatkowo dwie saszetki śmietan fix.


Upieczone i przestudzone babeczki bez dekoracji z kremu zawiń luźno w papier śniadaniowy i trzymaj w torbie spożywczej w suchym i chłodnym pomieszczeniu. Babeczki najświeższe i najpyszniejsze są pierwszego i drugiego dnia po upieczeniu, jednak i po trzech dniach będę przepyszne.
Babeczki waniliowe udekorowane kremem należy przechowywać w lodówce, najlepiej pod kloszem. Będą świeże przynajmniej przez trzy dni.
Smacznego.