Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Ziemniaczki z grilla

Ziemniaczki z grilla

Młode, malutkie ziemniaczki z grilla to przepis, który idealnie wpasowuje się w wiosenny klimat i okres grillowania na powietrzu. Są super proste w przygotowaniu i niesamowicie smaczne. 

- pyszny sposób na młode ziemniaki
- do podania z grilla, z patelni lub z piekarnika
- niezawodne na każdym przyjęciu i na co dzień 

Czas przygotowania: 1 godzina
Liczba porcji: 1 kg młodych ziemniaków

Kaloryczność kcal: 100 w 100 g
Dieta: bezglutenowa, wegetariańska

Składniki

  • 1 kg młodych, jak najmniejszych ziemniaków
  • około 50 g masła - najlepiej klarowanego lub ewentualnie oleju
  • spora garść świeżego koperku
  • spora garść świeżego szczypiorku
  • przyprawy: po płaskiej łyżeczce soli, słodkiej papryki, majeranku i suszonego czosnku; po pół płaskiej łyżeczki czarnego pieprzu i nasion kolendry; 1/3 łyżeczki chili, po szczypcie cząbru i kminku

Ziemniaczki z grilla

Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie. Z podanej ilości składników otrzymasz około jednego kilograma pysznych, rumianych ziemniaczków w przyprawach i ziołach.

Przed szykowaniem młodych ziemniaczków zachęcam też do przeczytania najpierw całego wpisu. W treści podaję bowiem kilka ciekawych porad dotyczących składników oraz ich zamienników. Być może zapragniesz dodać do grillowanych ziemniaczków tarty ser lub też zastosować inną mieszankę przypraw. 

Ziemniaczki z grilla, 1

Ziemniaczki z grilla przepis

Wybierz jak najmniejsze młode ziemniaki o łącznej wadze jednego kilograma. Ziemniaczki umieść w ziemnej wodzie i oczyść je z ziemi oraz wytnij niejadalne fragmenty. Z bardzo małych ziemniaczków nie trzeba zeskrobywać cienkiej skórki. Ja robię to pobieżnie i tylko w tych miejscach, gdzie skórka łatwo schodzi przy użyciu ostrego nożyka.

Zagotuj garnek z osoloną wodą. Ziemniaczki przełóż do gotującej się wody i przykryj przykrywką. Gotuj je do "średniej" miękkości. Może to trwać łącznie 10 lub maksymalnie 15 minut, w zależności od wielkości ziemniaków oraz od tego, jak szybko woda zacznie się ponownie gotować. Ziemniaki mają być na tyle miękkie, by można w nie swobodnie wbić widelec. Nie mogą się jednak zacząć rozpadać. Jak tylko będą już gotowe, odlej całą wodę, a ziemniaki zostaw w garnku już bez przykrywki. 

Ziemniaczki z grilla, 2

Przygotuj sobie wszystkie przyprawy i zioła. Najlepiej jest odmierzyć je i przesypać do jednej miseczki. Będą to: po płaskiej łyżeczce soli, słodkiej papryki, majeranku i suszonego czosnku; po pół płaskiej łyżeczki czarnego pieprzu i nasion kolendry (u mnie w całości, ale mogą być młotkowane); 1/3 łyżeczki chili, po szczypcie cząbru i kminku (jeśli masz). Jeśli masz jeszcze nasiona kopru, to również dorzuć szczyptę. 

Zacznij nagrzewać szeroką patelnię z grubym dnem. Ustaw trochę niższą niż średnia moc palnika. Na patelnię wyłóż około 50 gramów masła klarowanego lub też wylej tyle samo oleju roślinnego do smażenia. Wsyp mieszankę przygotowanych przypraw i zamieszaj całość przy pomocy drewnianej łyżki. Od razu na patelnię wyłóż też ugotowane ziemniaczki (mogą być jeszcze gorące). Całość delikatnie mieszaj, by tłuszcz z przyprawami oblepił wszystkie ziemniaczki. 

Porada: Razem z tłuszczem można też dodać inne przyprawy, niż proponowana przeze mnie mieszanka. Gotowe mieszanki przyprawy gyros, czy curry też dobrze komponują się z młodymi ziemniakami. Dodajesz wówczas dwie łyżki takiej mieszanki. 
Ziemniaczki z grilla, 3

Można trochę zwiększyć moc palnika i poczekać, aż ziemniaczki zaczną się ładnie rumienić. Może to trwać 5-10 minut, w zależności od tego jak mocno rumiane ziemniaczki lubisz. Przed samym wyłączeniem ziemniaczków, na patelnię dodaj po sporej garści siekanego koperku oraz szczypiorku. Wszystko powoli zamieszaj i wyłącz palnik. 

Porada: Przed dodaniem koperku i szczypiorku można też dodać ulubiony tarty ser np. cheddar, zwykły żółty, czy też mozzarellę. 
Ziemniaczki z grilla, 4

Aby zrobić młode ziemniaczki z piekarnika wystarczy, że ugotowane ziemniaczki wymieszasz ostrożnie z olejem z przyprawami i umieścisz na głębszej blaszce z wyposażenia piekarnika. Podpiekaj je na środkowej półce, przez około 15 minut, w piekarniku nagrzanym do 180 stopni z opcją pieczenia góra/dół. Z termoobiegiem ustaw 170 stopni. W razie potrzeby przez kilka ostatnich minut podpiekaj je z opcją grillowania od góry. Koperek i szczypiorek dodajesz już po wyjęciu ziemniaczków z piekarnika. 

Ziemniaczki z grilla szykujesz tak samo jak w wersji z piekarnika. Kontrolujesz stopień przypieczenia ziemniaczków, by w odpowiednim momencie zdjąć je z grilla i wymieszać z koperkiem i szczypiorkiem. Ziemniaczki w oleju i przyprawach można też przechowywać w lodówce, by prosto i szybko zarumienić je potem tylko na grillu. 
Ziemniaczki z grilla, 5

Rumiane ziemniaczki w mundurkach polecam podawać jako jedno z dań na przyjęcia z grillem. Świetnie smakują też do jajek sadzonych, czy też ulubionych kotletów i surówki.

Wypróbuj też moje przepisy: ziemniaczki gratin oraz zapiekanka warzywna. Polecam!

Smacznego. 

Średnia 4.9 / 5 (460 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Ziemniaczki z grilla

W sezonie na młode, polskie ziemniaki można poszaleć z wieloma pysznymi daniami. Co najważniejsze, są to zazwyczaj bardzo proste posiłki. Na moim Blogu Kulinarnym znajdziesz super przepis na ziemniaczki pieczone. Tutaj skupiam się na tych najmłodszych i najmniejszych ziemniaczkach, których nie trzeba nawet kroić na mniejsze kawałki. To ziemniaczki, które w najpierw gotujemy do miękkości, a potem szykujemy na kilka sposobów do wyboru. Sam przygotowałam swoje młode ziemniaczki w maśle i przyprawach z patelni. Opiszę jednak również jak zrobić te ziemniaki z grilla elektrycznego oraz jak przygotować młode ziemniaczki piekarnika, czy też zwyczajnie rzucone ziemniaczki na grilla. Każda z wersji jest prosta i szybka do zrobienia. Ważne jest bowiem to, by ziemniaczki młode odpowiednio doprawić oraz podać tak, by kusiły swoim wyglądem i zapachem. Takie młode ziemniaczki w ziołach smakują nieziemsko i można je podać do wielu dań. Bardzo wakacyjnym przepisem jest też tacos, które bierzesz do ręki i zajadasz nawet bez talerza. 

Ziemniaczki na grilla

Po podgotowaniu młodych ziemniaczków można je obtoczyć w przyprawach z olejem i od razu dać na nagrzanego grilla. Ponieważ młode ziemniaki są już ugotowane, to wystarczy je tylko zarumienić. Świeży koperek i szczypiorek zalecam dodać na samym końcu, przed zdjęciem ziemniaczków z grilla lub też nawet posypać ziemniaczki siekanym szczypiorkiem i koperkiem już po grillowaniu. Domowe ziemniaczki z grilla szykuję zazwyczaj jako dodatek do dań z grilla lub też zastępuję nimi ziemniaki, które w ziemie podawała np. z wody lub w formie tłuczonych ziemniaków. Te najmłodsze można śmiało gotować w mundurkach. Ziemniaczki w mundurkach ładnie się rumienią, gdy są dodatkowo zapiekane np. w piekarniku lub podsmażane na patelni. Można je oczywiście lekko oskrobać, by przy okazji oczyścić ziemniaczki z piasku, czy tez wykroić przy okazji różne fragmenty, które nie nadają się do jedzenia. Z dań z ziemniakami bardzo gorąco polecam przy okazji coś z piekarnika, czyli babka ziemniaczana tradycyjna. Do obiadku z sosikiem zaś idealnie sprawdzi się lubiane przez wszystkich puree ziemniaczane. Tymczasem zapraszam po przepis na ziemniaczki z grilla, z patelni lub z piekarnika.