Twarożek
Domowy twarożek z rzodkiewką i szczypiorkiem, to super popularny pomysł na smaczne i zdrowe śniadanie. Najczęściej podajemy go na kromce świeżego pieczywa lub z bułką.
- idealne połączenie składników
- kilka pomysłów na dodatki do twarożku
- pod przepisem wersja na twarożek na słodko
Czas przygotowania: 20 minut
Liczba porcji: około 550 g twarożku
Kaloryczność kcal: 150 w 100 g twarogu
Dieta: bezglutenowa, wegetariańska
Składniki
- 400 g twarogu półtłustego - ser twarogowy
- 100 g śmietany kwaśnej 18 % - 3 czubate łyżki
- 3 większe rzodkiewki - około 60 g
- garść siekanego szczypiorku*
- przyprawy: 1/4 płaskiej łyżeczki soli, szczypta pieprzu, ewentualnie szczypta cukru
Twarożek
Warzywa ważone były przed ewentualnym obraniem/przygotowaniem.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną liczbę kalorii niż te, których użyłam ja. Z podanej ilości składników powinno wyjść minimum 550 gramów twarożku. Zanim zaczniesz szykować domowy twarożek, polecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów wykonania.
*Szczypiorek można zastąpić siekaną dymką lub też drobno posiekaną cebulą czerwoną o wadze 20 gramów.
Twarożek przepis
Przygotuj 400 gramów dobrej jakości sera twarogowego. Do twarożku najlepszy jest twaróg półtłusty. Można też wymieszać np. twaróg tłusty z chudym.
Twaróg ugnieć dokładnie widelcem. Na 400 gramów twarogu półtłustego daję 100 gramów śmietany kwaśnej 18 %. Jeśli używasz sera twarogowego śmietankowego, to daj o połowę mniej śmietany. Śmietanę 18 % można zastąpić śmietaną 12%, czy nawet 10 %. Sprawdzą się też klasyczne, kremowe jogurty naturalne oraz jogurt grecki i bałkański.
Odetnij oba końce w rzodkiewkach, a rzodkiewki pokrój w dobrną kosteczkę. Garść szczypiorku posiekaj drobno i również dodaj do miski z twarogiem i śmietaną. Rzodkiewkę można zamienić na świeżego ogórka lub też dodać go do twarożku dodatkowo. Małego ogórka gruntowego lub ewentualnie 1/3 ogórka "węża" należy obrać i pokroić wzdłuż na cztery słupki. Jeśli ogórek ma mokre gniazdo nasienne, to należy je usunąć i dopiero pokroić ogórka w drobną kostkę.
Do miski dodaj też 1/4 płaskiej łyżeczki soli, szczyptę pieprzu, oraz ewentualnie szczyptę cukru.
Bardzo dokładnie wymieszaj twarożek i sprawdź jego smak. Dopiero po wymieszaniu wszystkich składników zdecyduj, czy chcesz dodać do niego więcej soli lub też pieprzu. Lepiej jest dodawać przyprawy stopniowo, niż od razu wsypać ich za dużo.
Porada: Twarożek można też wzbogacić o dodatek jajka na twardo (pokrojone na mniejsze kawałki i umieszczone na twarożku lub wymieszane z innymi składnikami). Do twarożku bez rzodkiewki i ogórka pasuje nawet dojrzałe awokado.
Twarożek można podawać jako samodzielny posiłek. Najczęściej jednak jest on zajadany z kromką świeżego pieczywa lub z bułką. Można go też zawinąć w roladkę z plasterka szynki lub żółtego sera. Twarożek domowy trzymamy w lodówce. Najlepiej smakuje od razu po przygotowaniu lub ewentualnie nie później na na drugi dzień po zrobieniu.
Z sera twarogowego można też zrobić pyszny twarożek na słodko. Baza w postaci twarogu oraz śmietany pozostaje ta sama. Dajemy zatem 400 gramów twarogu oraz 100 gramów śmietany. Do tego minimum łyżeczka cukru lub miodu oraz odrobina pasty waniliowej lub cynamonu. W wersji "rozszerzonej" można tez dorzucić trochę rodzynek i orzechy włoskie.
Smacznego.