Sos pomidorowy do gołąbków
Zapraszam po mój sprawdzony i super pyszny sos pomidorowy do gołąbków. Przepis jest bardzo uniwersalny. Możesz go użyć do gołąbków tradycyjnych i tych pieczonych.
- szybki sos do gołąbków
- tylko kilka składników
- 20 minut i gotowy
Czas przygotowania: 20 minut
Liczba porcji: około 650 ml sosu
Kaloryczność kcal: 55 w 100 ml sosu
Dieta: wegetariańska
Składniki
- 1,5 szklanki bulionu lub wywaru po gołąbkach - około 375 ml
- 1 szklanka przecieru pomidorowego - 250 ml
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego
- 2 łyżki kwaśnej śmietany 18 %
- 1 płaska łyżka mąki pszennej
- przyprawy: po łyżeczce majeranku i oregano, płaska łyżeczka soli, po pół płaskiej łyżeczki pieprzu i cukru
Sos do gołąbków
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie.
Przed szykowaniem sosu zachęcam też do przeczytania najpierw całego wpisu. W treści podaję bowiem dużo ciekawych porad dotyczących składników oraz ich zamienników. Być może zapragniesz pominąć jakąś przyprawę lub też zamienić np. majeranek na bazylię.
Od razu napiszę, że sos pomidorowy do gołąbków możesz zrobić zarówno z "bulionu" jaki powstaje po ugotowaniu gołąbków w garnku, jak i z ulubionego bulionu warzywnego, czy też drobiowego. Wszystko to i jeszcze więcej opiszę dalej w treści przepisu :)
Jak zrobić sos pomidorowy do gołąbków
Do garnuszka wlej 1,5 szklanki bulionu warzywnego lub drobiowego (może to być nawet czysty rosół). Najlepszy jest jednak wywar, który odlewamy z garnka z ugotowanymi gołąbkami. Jeśli znasz mój przepis na gołąbki i to właśnie z tego przepisu korzystasz, to wiesz zapewne, że po odlaniu wywaru otrzymasz go około 400 ml. Polecam zatem użyć właśnie wywaru po gotowanych gołąbkach.
Do bulionu/wywaru dodaj dwie łyżki koncentratu pomidorowego (nawet jeśli dodawany był wcześniej do gotujących się gołąbków). Cały czas mieszaj sos trzymając garnuszek na małej mocy palnika. Dodaj: po łyżeczce majeranku i oregano; płaską łyżeczkę soli; po pół płaskiej łyżeczki pieprzu i cukru. Sos do prowadź do wrzenia i zmniejsz moc do takiej, by tylko lekko mrugał. Do szklanki odlej nie więcej niż 1/3 bulionu i odstaw na kilka minut, do lekkiego przestudzenia.
Porada: Zamiast majeranku możesz użyć suszonej bazylii.
Do szklanki z lekko przestudzonym, odlanym bulionem pomidorowym dodaj dwie łyżki śmietany kwaśnej 18 % oraz płaską łyżkę mąki pszennej. Całość bardzo dokładnie wymieszaj/rozetrzyj łyżką na gładko. Nie może być grudek mąki.
Do szklanki wlej jeszcze trochę wrzącego bulionu.. Zamieszaj zawartość szklanki i od razu wlej wszystko do garnuszka z gotującym się sosem. Cały czas mieszaj sos do gołąbków. Tak zahartowana śmietana z mąką powinna idealnie połączyć się z sosem. Całość zagotuj i wyłącz.
Nie zapomniałam o dodaniu jednej szklanki przecieru pomidorowego (z puszki, kartonu lub butelki.. może być tez gęsta Passata). Nie robię tego wcześniej, by sos do gołąbków zachował piękny, intensywny, pomidorowy kolor. Dlatego też szklankę przecieru wlewam do garnka dopiero na sam koniec.
Po wymieszaniu sosu sprawdź jego smak i dopiero po dodaniu przecieru zdecyduj, czy masz potrzebę dodania soli lub też pieprzu do swojego sosu.
To mój ulubiony przepis na sos pomidorowy do gołąbków.
Smacznego.