Tarta z jabłkami
Bardzo smaczna i prosta do upieczenia tarta z jabłkami. Przepis jest sprawdzony a samo ciasto idealnie kruche i pachnące pieczonym masłem. W tarcie jest dużo pysznych jabłek z dodatkiem cynamonu. Zapraszam!
- łatwe wykonanie
- świetne ciasto kruche
- przepis krok po kroku
Czas przygotowania: 30 minut
Czas chłodzenia ciasta: 1 godzina
Czas pieczenia tarty: 35 minut
Liczba porcji: tarta średnicy 24 cm - 8 porcji
Kaloryczność kcal: 340 w 1 porcji
Dieta: wegetariańska
Składniki na ciasto kruche
- 200 g mąki pszennej tortowej - 1 szklanka + 2 łyżki z lekkim czubem
- 5 łyżek cukru pudru - 50 g
- pół kostki masła - 100 g
- 2 żółtka średnich jajek
- szczypta soli
Składniki na masę jabłkową
- 2 średnie antonówki - 500 g
- 3 łyżki soku z cytryny
- łyżka miodu
- płaska łyżeczka cynamonu
- mała saszetka kisielu cytrynowego
Składniki na szklistą glazurę
- 2 łyżki wody
- 2 czubate łyżki cukru waniliowego
Tarta z jabłkiem
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Jabłka ważone były przed ewentualnym obraniem i oczyszczeniem z gniazd nasiennych.
Forma do pieczenia: średnica wewnętrzna 24 cm
Pieczenie: 190 stopni, niższa niż środkowa półka z opcją pieczenia góra/dół.
Czas pieczenia: około 35 minut.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie. W kaloriach uwzględniłam również szklistą glazurę.
Warto dodać, że tartę z jabłkami można też upiec bez formy. Moja tarta z owocami jest idealnym przepisem, na którym można się wówczas wzorować.
Tarta jabłkowa
Do miski przesiej lub zwyczajnie wsyp 200 gramów mąki pszennej tortowej lub uniwersalnej. Będzie to około 1 szklanka mąki oraz dwie łyżki stołowe z lekkim czubem.
Dodaj pięć nie czubatych łyżek cukru pudru. Będzie to około 50 gramów cukru. Użyj cukru pudru, by ciasto było idealnie gładkie. Pół kostki zimnego masła prosto z lodówki pokrój sobie w kostkę. Będzie Ci wygodniej zagnieść ciasto. (Połowa kostki masła o wadze 200 gramów).
Dodaj też sporą szczyptę soli oraz dwa żółtka średnich jajek i nie więcej niż dwie łyżki stołowe bardzo zimnej wody. (Bardzo możliwe, że wystarczy tylko jedna łyżka wody. Dużo zależy tutaj od wielkości żółtek).
Sprawnie i szybko zagnieć ciasto. Możesz to zrobić przy pomocy miksera lub ręcznie. Z ciasta uformuj kulę. Lekko ją spłaszcz i zawiń w folię. Ciasto kruche odłóż do lodówki na pełną godzinę.
W trakcie chłodzenia ciasta przygotuj jabłka. Wybrałam dwie, średniej wielkości antonówki o łącznej wadze 500 gramów. Jabłka obierz, pokrój w ćwiartki i usuń gniazda nasienne. Każdą ćwiartkę pokrój w plasterki.
Do miski z plasterkami jabłek dodaj też płaską łyżeczkę cynamonu, trzy łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny lub limonki, płaską łyżkę miodu oraz małą saszetkę kisielu cytrynowego (typu "słodka chwila"). Zamiast proszku kisielowego możesz dać dwie łyżki skrobi ziemniaczanej.
Kawałki jabłek z dodatkami dokładnie wymieszaj i odstaw. W ciągu 20 minut jabłka zrobią się bardziej kruche i puszczą jeszcze trochę soku. Przejdą też smakiem cynamonu, miodu oraz soku z cytryny.
Po godzinie wyjmij ciasto z lodówki. Po wyjęciu ciasta z lodówki możesz już zacząć nagrzewać piekarnik do 190 stopni z opcją pieczenia góra/dół.
Ciasto po schłodzeniu zrobi się twardsze i bardziej plastyczne. Wyjmij je z folii i umieść na kawałku papieru do pieczenia. Ciasta nie trzeba podsypywać mąką. Rozwałkuj je do średnicy około 32 cm. Placek nie musi być idealnie równy. Jeśli ciasto zaczyna się kleić do wałka oznacza to, że rozwałkowujesz je za długo lub też w pokoju jest za ciepło (bardzo częste przy upałach). Wówczas w ostateczności podsyp ciasto odrobiną mąki. Plackiem ciasta wypełnij formę oraz ranty wewnętrzne.
Porada: Możesz też ciasto umieścić między dwoma arkuszami papieru do pieczenia i rozwałkować je na placek. Ciasto nie klei się wówczas do wałka. Po zdjęciu jednego arkusza wystarczy odwrócić ciasto i przyłożyć do formy a następnie od góry zdjąć drugi arkusz papieru.
Na ciasto wyłóż plasterki jabłek. Nie "wylewaj" jednak wszystkiego z miski prosto do formy. Przekładaj jabłka przy pomocy cedzaka lub szczypiec, zaś sok zostaw w misce.
Polecam ciasto przy wewnętrznych brzegach zawinąć do środka na kawałki jabłek.
Tarta z jabłkami może już wylądować w piekarniku. Umieść ją o półkę niżej niż środkowa, w piekarniku nagrzanym do 190 stopni. Ustaw opcję pieczenia góra/dół. Tartę piecz tak przez 30-35 minut.
Jeśli Twój piekarnik nie pokazuje temperatury lub masz wątpliwości, że temperatura jest prawidłowa, to polecam zakupić termometr, który dodatkowo pokazuje prawdziwą temperaturę wewnątrz komory. Po upieczeniu możesz od razu wyjąć tartę z piekarnika. Na zdjęciu widać idealny stopień wypieczenia ciasta.
W trakcie pieczenia lub studzenia tarty jabłkowej można zrobić syrop cukrowy do wysmarowania powierzchni tarty. Nie jest to konieczne i cały ten etap można śmiało pominąć. Możesz też podgrzać w rondelku sok, który został po odsączeniu jabłek. Polecam wówczas dodać do niego łyżkę cukru, zagotować i takim syropem wysmarować powierzchnię tarty przy pomocy pędzelka cukierniczego.
Jeśli jednak chcesz zrobić syrop z cukru waniliowego, to wystarczy, że do małego rondelka wlejesz dwie łyżki wody i wsypiesz dwie czubate łyżki cukru. Polecam cukier waniliowy domowej roboty. Gotuj taki syrop przez kilka minut na małej mocy palnika. Syrop można śmiało mieszać w trakcie gotowania. Zdecydujesz wówczas, czy chcesz by był gęstszy przez dłuższe gotowanie i odparowywanie nadmiaru wody.
Lekko przestudzonym syropem wysmaruj całą powierzchnię również przestudzonej tarty z jabłkami. Użyj do tego pędzelka cukierniczego.