Szarlotka z lodami
Szarlotka z lodami zajadana na ciepło, to deser wyjątkowy, przepyszny, ale i prosty do zrobienia. Zapraszam po mój ulubiony i sprawdzony przepis na idealną do podania na ciepło szarlotkę.
Czas przygotowania: 40 minut
Czas chłodzenia ciasta: 1 godzina
Czas pieczenia ciasta: 1 godzina 5 minut
Liczba porcji: tortownica 24 cm - około 1700 g
W 100 g ciasta:
Wartość energetyczna
210 kcal
Dieta: wegetariańska
Składniki na ciasto kruche [ więcej ]
- 2 szklanki mąki pszennej tortowej - 320 g
- 200 g masła - 1 klasyczna kostka
- 1 małe jajko - około 50 g po rozbiciu
- 100 g cukru pudru - około pół szklanki
- 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 płaska łyżka cynamonu - na spód
Składniki na tarte jabłka
- 2 kg kwaśnych jabłek - najlepiej antonówka lub szara reneta
- 1 saszetka budyniu waniliowego bez cukru - około 40 g
Do podania
- kilka gałek ulubionych lodów śmietankowych
- bita śmietana - można pominąć
Szarlotka z lodami
W pierwszej kolejności zagnieć ciasto kruche na szarlotkę na ciepło. W dużej misce umieść razem dwie szklanki mąki pszennej tortowej (320 gramów); jedno małe jajko, które może być wyjęte prosto z lodówki; 100 gramów cukru pudru; kostkę prawdziwego masła (200 gramów), którą polecam pokroić nożem na mniejsze kawałki. Masło również możesz wyjąć prosto z lodówki. Na koniec jeszcze tylko płaska łyżeczka proszku do pieczenia.
Ciasto wyrabiaj dłońmi lub mikserem z hakami do ciasta kruchego. Ja zawsze ciasto kruche wyrabiam w dłoniach. Postaraj się to zrobić szybko. Na początku może Ci się wydawać, że ciasto jest zbyt sypkie, jednak w trakcie rozcierania masła powinno połączyć się w zwartą kulę. Ja wolę wyrabiać ciasto w dużej misce, ale możesz też zrobić to na dużej desce, czystym blacie lub stolnicy. Z ciasta uformuj kulę. Zawiń ciasto w folię i umieść w lodówce na całą godzinę. Jeśli ciasto lepi się do dłoni, to nie dokładaj mąki. Po schłodzeniu masło zawarte w cieście ponownie stwardnieje.
Porady: Przy tych proporcjach składników ciasto powinno wyjść idealne. Jeśli jednak dodasz za dużo mąki i okaże się, że ciasto nie łączy się w kulę polecam dodać łyżkę lodowatej wody lub płaską łyżkę kwaśnej śmietany 18 %. Jeśli chcesz też użyć mąki krupczatki, to możesz dać np. 100 gramów krupczatki i 220 gramów tortowej.
Ciasto się chłodzi, więc możesz w tym czasie przygotować sobie jabłka. Wybrałam antonówki, które uwielbiam w szalotkach. 2 kg antonówek to około 7-8 jabłek. Jabłka cienko obierz i podziel na ćwiartki a następnie usuń gniazda nasienne. Antonówki zetrzyj na tarte, na grubych oczkach. Miskę ze startymi jabłkami odłóż na 20 minut, by jabłka puściły trochę soku. Garść po garści łap porcję tartego jabłka i odciskaj sok (dość mocno). Możesz to też robić przez czystą gazę lub ściereczkę bawełnianą. Ja odcisnęłam ze swoich jabłek aż 400 ml soku, a zostało mi 1100 gramów tartego jabłka.
Porady: Ilość uzyskanej masy owocowej zależy też od tego, jak grubo obierasz jabłka oraz jak "dokładnie" usuwasz gniazda nasienne. Są dwie odmiany jabłek, które polecam gorąco i które sprawdzą Ci się w 100%. Antonówki oraz szara reneta. Są to kwaśne, twarde jabłka. Nie puszczają tak dużo soku a zachowują idealną strukturę i smak, który jest wręcz pożądany przy takim cieście jak szarlotka.
Możesz już zacząć nagrzewać piekarnik. Ustaw 175 stopni z opcją pieczenia góra/dół lub 160 stopni z funkcją termoobiegu.
Do startych i odciśniętych jabłek dodaj jedno opakowanie/saszetkę budyniu śmietankowego lub waniliowego bez cukru (cały proszek). Bardzo dokładnie wymieszaj całość.
Porada: Proszek budyniowy można zastąpić 40 gramami skrobi ziemniaczanej.
Po godzinie leżakowania ciasta w lodówce możesz je wyjąć. Zdejmij folię, a ciasto podziel na dwie części. Jedna może być trochę większa od drugiej. Tę mniejszą zawiń ponownie w folię i umieść na chwilę w zamrażalniku. (Odkładam ciasto do zamrażalnika, ponieważ na koniec ścieram je na tarce i wykładam na wierzch). Jeśli odłożysz ciasto do lodówki, to być może ciężko będzie Ci je potem zetrzeć. Pozostaje wówczas opcja rwania ciasta kawałek po kawałku i wykładanie go po całej powierzchni szarlotki).
Tortownicę średnicy 24 cm lub formę o wymiarach maksymalnych 24 x 24 cm lub 20 x 30 cm wyłóż papierem do pieczenia (dno oraz boki formy). Większą część ciasta pokrój na cienkie plastry i wypełnij nimi dno foremki. Resztkami ciasta wypełnij luki i połącz ciasto w płaski placek, który wypełni całe dno formy. Spód ciasta można ponakłuwać widelcem. Na koniec oprósz spód łyżką cynamonu.
Od razu (bez podpiekania spodu) wyłóż przygotowane tarte jabłka. Wyrównaj powierzchnię i lekko je uklep. Mniejszą część ciasta wyjmij z zamrażalnika i od razu zetrzyj bezpośrednio na warstwę jabłek. Ciasto ścieraj na tarce, na dużych oczkach.
Formę z ciastem umieść na kratce, w nagrzanym piekarniku. Wybierz środkową półkę. Ciasto piecz około 65 minut (lub nieco dłużej). Nie ustawiaj wyższej temperatury, ponieważ szarlotka potrzebuje się piec dłużej, ale w niższej temperaturze (175 stopni z opcją pieczenia góra/dół lub 160 stopni z funkcją termoobiegu). Po upieczeniu możesz od razu wyjąć ją z piekarnika.
Po lekkim przestudzeniu wyjmij szarlotkę z formy i ewentualnie oprósz cukrem pudrem (może być też dobra przyprawa do szarlotki). Jeszcze ciepłą krój na kawałki i podawaj z gałką śmietankowych lodów (waniliowe lub inne ulubione). Lody można podawać albo na szarlotce albo obok na talerzu. Deser warto podawać również z bitą śmietaną.
Do jednej doby szarlotkę można trzymać w chłodnej szafce kuchennej. Jeśli jednak ma być przechowywana dłużej, to zalecam umieścić ją w lodówce pod przykryciem. Świeżość zachowa przynajmniej przez cztery dni. Jeśli np. następnego dnia chcesz znowu podać ciasto na ciepło, to podgrzej kawałek szarlotki w przez kilka minut w piekarniku nagrzanym do 150 stopni.
Smacznego.