Ciasto z dyni
Ciasto z dyni pieczonej, które wygląda i smakuje wspaniale, to moja wyjątkowa i bardzo gorąco polecana propozycja na jesienny wypiek. Przepis jest super prosty, a ciasto rewelacyjne! Polecam.
Czas przygotowania: 30 minut
Czas pieczenia dyni: 35 minut
Czas pieczenia ciasta: 40 minut
Liczba porcji: tortownica 24 cm - niecały 1 kg
W 100 g ciasta:
Wartość energetyczna
360 kcal
Dieta: wegetariańska
Składniki na ciasto z dyni [ więcej ]
- pieczona dynia - pulpa 250 g
- mąka pszenna tortowa 240 g - 1,5 szklanki
- olej roślinny 200 ml
- cukier drobny 190 g - około 3/4 szklanki
- duże jajka 3 sztuki
- kisiel pomarańczowy bez cukru saszetka - do 40 g
- soda i proszek do pieczenia po płaskiej łyżeczce
Składniki na polewę
- śmietanka 30 % 50 ml
- biała czekolada 80 g
- sok z cytryny 1 łyżka
Ciasto z dyni
Na początku wspomnę, że polecam zakupić większy kawałek dyni i upiec sobie zapas, który można wykorzystać potem do zrobienia sosu lub np. zupy krem. Najlepsza do tego ciasta będzie dynia prowansalska Muscat de Provence oraz dynia piżmowa, które mają pomarańczowy miąższ i smakują jak melon. Dynia Hokkaido będzie miała piękny, intensywny kolor, ale bardziej orzechowy smak. Tę dynię można piec i miksować ze skórką. Dynia zwyczajna też pasuje do ciasta, ale ma ona najmniej intensywny smak i kolor miąższu.
Cukier można zastąpić erytrolem, zaś masło olejem (200 ml). Zamiast pomarańczowego kisielu daj 40 gramów skrobi ziemniaczanej oraz kilka kropel aromatu pomarańczowego. Do mieszanki suchych składników warto dodać np. trochę cynamonu, imbiru lub szczyptę goździków w proszku. Po więcej szczegółów zapraszam już do przepisu.
Do ciasta potrzebujesz 250 gramów zmiksowanej na gładko, pieczonej dyni. Jak wspomniałam już na początku, warto jednak kupić większy kawałek dyni i upiec jej więcej, a potem tylko odważyć sobie tyle, ile potrzebujemy do przepisu. Resztę dyni można wykorzystać do zupy, do dżemu, placków, racuszków, czy do pasty na kanapki.
Dynię umyj, wydrąż z nasion i obierz ze skóry. Jeśli masz dynię Hokkaido, to skóry nie obierasz, tylko pieczesz ją razem z miąższem, ponieważ jest jadalna. Użyłam dyni prowansalskiej. Pokroiłam ją na mniejsze kawałki wielkości około 5 cm. Kawałki dyni wyłóż na blaszkę z papierem do pieczenia i umieść na środkowej półce w piekarniku nagrzanym do 175 stopni (pieczenie góra/dół). Dynię piecz około 25-35 minut, do jej miękkości. Sprawdzaj ją widelcem.
Zważ 250 gramów upieczonych kawałków dyni i zmiksuj je na gładko np. przy pomocy blendera ręcznego typu żyrafa. Pulpę z dyni odłóż do przestudzenia, ale nie do lodówki. Dynia ma mieć temperaturę pomieszczenia.
Możesz już zacząć nagrzewać piekarnik. Ustaw około 175 stopni z opcją pieczenia góra/dół. Z funkcją termoobiegu wybierz 160 stopni.
Do miski wbij trzy duże jajka o temperaturze pomieszczenia. Po rozbiciu jajka ważyły u mnie łącznie 185 gramów. Wsyp też 190 gramów cukru drobnego. Cukier z jajkami ubijaj mikserem na wysokich obrotach tak długo, aż cukier całkowicie rozpuści się w jajkach. Pod koniec ubijania ma powstać puszysta i jasna masa. Ubijanie może trwać nawet 10 minut (z dobrym mikserem do 5 minut). Zmniejsz obroty miksera do średnich.
Porady: Część cukru drobnego można zastąpić cukrem waniliowym lub wanilinowym, np. do 20 gramów. Cukier drobny można zamienić na erytrol.
Do puchu jajecznego dodaj 200 ml oleju roślinnego (u mnie rzepakowy) oraz 250 gramów przestudzonej pulpy z dyni. Całość miksujesz tylko chwilę (małe obroty lub mieszanie szpatułką), do połączenia się składników.
Porady: Olej można zastąpić roztopionym i całkowicie przestudzonym masłem. Dodajesz wówczas maksymalnie 200 gramów takiego masła.
Do słodkiego puchu jajecznego z dynią od razu wsyp również mąkę (240 gramów mąki pszennej tortowej) wymieszaną z saszetką kisielu pomarańczowego bez cukru (38-40 gramów) i sodą oczyszczoną oraz proszkiem do pieczenia (po płaskiej łyżeczce). Wszystko razem wymieszaj dokładnie, ale powoli przy pomocy drewnianej łyżki lub szpatułki.
Porady: Kisiel można zastąpić skrobią ziemniaczaną o wadze łącznej 38-40 gramów z dodatkiem kilku kropel aromatu pomarańczowego. Dla smaku można też dodać trochę cynamonu, imbiru lub szczyptę goździków w proszku.
Ciasto przełóż do formy (u mnie tortownica 24 cm) wyłożonej papierem do pieczenia (spód i boki formy).
Formę z ciastem dyniowym umieść w dobrze nagrzanym piekarniku. Opcja pieczenia góra/dół; środkowa półka w piekarniku; temperatura - 175 stopni; czas pieczenia - około 35-40 minut. Po około 35 minutach sprawdź, czy ciasto jest już upieczone. Ostrożnie uchyl drzwi piekarnika i wbij w środek ciasta drewniany patyczek do szaszłyków. Jeśli po wyjęciu patyczek jest suchy, to znaczy, że ciasto jest już gotowe. Nie piecz go dłużej "dla pewności", by niepotrzebnie nie przesuszać ciasta. Po upieczeniu lekko uchyl drzwi piekarnika. Po 5 minutach możesz już wyjąć ciasto z dynią z piekarnika.
Pod koniec pieczenia lub w trakcie studzenia ciasta przygotuj szybką polewę. Do najmniejszego rondelka/garnka wlej 50 ml śmietanki kremówki 30 %. Śmietankę prawie doprowadź do wrzenia. Garnek zdejmij z palnika. Do śmietanki dodaj od razu 80 gramów dobrej jakości białej czekolady (posiekana nożem lub podzielona na kafelki). Całość mieszaj szpatułką, aż do całkowitego rozpuszczenia się czekolady w śmietance. Mieszając masę na koniec wlej jeszcze łyżkę świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Polewę mieszaj jeszcze tylko chwilę.
Białą polewę można wyłożyć na jeszcze lekko ciepłe ciasto. Polewa też może być jeszcze ciepła. Zazwyczaj czekam chwilę, aż polewa osiągnie ona taką gęstość, by powoli spływała z ciasta, ale nie była za rzadka. Ciasto z dynią można też udekorować kawałkami obranej pomarańczy i skórką otartą z pomarańczy.
Jeśli ciasto z dynią nie zostanie zjedzone tego samego dnia, to polecam trzymać je w lodówce pod kloszem. Według mnie najwspanialej smakuje następnego dnia po upieczeniu. Trzymane w dobrych warunkach, w lodówce świeżość zachowuje przez około tydzień.
Smacznego.