Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Pasta z dyni

Pasta z dyni

Domowa pasta z dyni pieczonej to wspaniały dodatek na kanapki, czy krakersy. Przepis sprawdzi się również jako dip, dodatek do makaronu, a nawet do pieczonych i grillowanych mięs. 

Czas przygotowania: 10 minut
Czas pieczenia dyni: 35 minut
Liczba porcji: 600 g pasty
W 100 g pasty: Wartość energetyczna 135 kcal Dieta: bezglutenowa, wegetariańska

Składniki [ więcej ]

  • pieczona dynia - pulpa 500 g
  • pomidor suszony z oleju 70 g
  • olej np. ze słoika z suszonymi pomidorami 3 łyżki
  • czosnek 1 ząbek
  • sok z limonki lub ocet balsamiczny 1 łyżka
  • sól 1/3 płaskiej łyżeczki
  • pieprz i chili po sporej szczypcie
  • świeża natka pietruszki 2 łyżki

Pasta z dyni

Dynię do pasty można upiec nawet do 3 dni wcześniej i trzymać w lodówce, w szklanym pojemniku z zamknięciem. 
Domową pastę z dni można serwować na wiele sposobów, dlatego już na początku zdecyduj z czym ją podasz. Polecam gorąco ser feta (będzie bardziej słono) lub twaróg. Do tego chlust oliwy, świeżo mielony pieprz oraz płatki chili. 

Pasta z dyni, 1
Krok 1: Upiecz dynię

Warto kupić od razu większy kawałek dyni i upiec sobie zapas, który można wykorzystać potem do zrobienia ciasta z dyni lub np. zupy krem. Najlepsza do pasty będzie dynia prowansalska Muscat de Provence oraz dynia piżmowa, które mają pomarańczowy miąższ i smakują jak melon. Dynia Hokkaido będzie miała piękny, intensywny kolor, ale bardziej orzechowy smak. Tę dynię można piec i miksować ze skórką. Z dyni zwyczajnej też można zrobić sos, ale nie będzie on miał tak intensywnego koloru oraz smaku. 

Dynię umyj, wydrąż z nasion i obierz ze skóry. Jeśli masz dynię Hokkaido, to skóry nie obierasz, tylko pieczesz ją razem z miąższem, ponieważ jest jadalna. Użyłam dyni prowansalskiej. Pokroiłam ją na mniejsze kawałki wielkości około 5 cm. Kawałki dyni wyłóż na blaszkę z papierem do pieczenia i umieść na środkowej półce w piekarniku nagrzanym do 175 stopni (pieczenie góra/dół). Dynię piecz około 25-35 minut, do jej miękkości. Sprawdzaj ją widelcem. 

Upiecz dynię

Krok 2: Dodaj składniki i miksuj

Upieczone kawałki dyni (500 gramów), 70 gramów pomidorów suszonych z oleju + 3 łyżki oleju ze słoika z suszonymi pomidorami oraz obrany ząbek czosnku, łyżkę świeżo wyciśniętego soku z limonki lub cytryny (może być też ocet balsamiczny) i przyprawy: 1/3 płaskiej łyżeczki soli, po sporej szczypcie pieprzu i chili umieść w jednym naczyniu. Wszystkie składniki pasty zmiksuj na gładko w kielichu blendera lub też blenderem ręcznym typu żyrafa. Po zmiksowaniu sprawdź smak pasty i w razie potrzeby dodaj więcej wybranego składnika.

Dodaj składniki i miksuj

Krok 3: Podawaj tak jak lubisz

Pasta z dyni najlepiej smakuje po schłodzeniu. Możesz zatem odłożyć pastę na 30-60 minut do lodówki i dopiero po tym czasie sprawdzić jak smakuje oraz ewentualnie ją doprawić. Sama dodaję zazwyczaj nieco więcej soku z cytryny i pieprzu lub soli. 

Pastę umieść w szerszej misce i polej oliwą oraz drobno siekaną natką pietruszki i porcją pieprzu lub chili (u mnie z dodatkiem papryki ostrej Gochugaru w płatkach). Do tego jeszcze feta, zwykły twaróg albo ricotta lub nawet burrata i pestki dyni. Pasta smakuje wspaniale z jasnym pieczywem, grzankami lub nakładana kawałkami podpieczonej na patelni pity. Przyda Ci się wówczas    domowa pita z mojego przepisu.

Warto wiedzieć, że po lekkim podgrzaniu pastę można wykorzystywać do makaronu, lub do mięsa.

Podawaj tak jak lubisz

Pasta z dyni, 5

Smacznego. 
Średnia 5.0 / 5 (22 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Pasta z dyni

Jeśli jeszcze nie mieliście okazji spróbować pasty z dyni pieczonej, to czas najwyższy się na nią skusić. Pasta z dyni na kanapki to nie tylko pyszne, ale i zdrowe smarowidło, które z powodzeniem możesz wykorzystać w swojej kuchni. Dodatek suszonych pomidorów, czosnku i oleju sprawia, że pasta z dyni zyskuje wyjątkowy smak, który pokochają wszyscy domownicy. Dynia to prawdziwa gwiazda sezonu jesiennego. Jest nie tylko smaczna, ale też pełna wartości odżywczych. Bogata w witaminy A i C, korzystnie wpływa na nasz system odpornościowy. Dzięki błonnikowi pomaga w utrzymaniu zdrowego układu trawiennego. Dynia jest także niskokaloryczna, co czyni ją idealnym składnikiem dla osób dbających o linię. Pasta z pieczonej dyni jest niezwykle uniwersalna. Domowa pasta dyniowa wspaniale sprawdza się jako smarowidło na kanapki, dodając im oryginalności i smaku. Możesz również użyć jej jako dipu do warzyw, crackersów czy chlebków pit. Tak podana pasta z dynią będzie hitem każdej imprezy czy rodzinnego spotkania. Dla miłośników makaronu, pasta z dyni stanie się pysznym sosem. Dodaj ją do ugotowanego makaronu i ciesz się kremowym daniem w kilka minut. Jeśli jednak wolisz dania mięsne, nie martw się.. pasta z dyni świetnie komponuje się także z pieczonym lub grillowanym mięsem, nadając mu nieco egzotycznego smaku. To naprawdę wspaniała pasta z dyni do chleba i nie tylko. Samodzielne przygotowanie pasty z dyni pieczonej to łatwe i przyjemne zadanie. Warto spróbować i zasmakować tego wyjątkowego smarowidła, które z całą pewnością zagości na stałe w Twojej kuchni. Po prostu nie sposób się jej oprzeć! Zapraszam po przepis na ciasto z dyni, które zawsze wychodzi, jest puszyste i wilgotne. Dynia makaronowa pieczona z fetą to niezwykła i pyszna propozycja na obiad bez mięsa. Ciekawym wypiekiem np. jesienią jest tarta dyniowa, którą można przed poddaniem pysznie udekorować. Bardzo dobry jest też przepis na makaron z grzybami leśnymi.