Pasta z dyni
Domowa pasta z dyni pieczonej to wspaniały dodatek na kanapki, czy krakersy. Przepis sprawdzi się również jako dip, dodatek do makaronu, a nawet do pieczonych i grillowanych mięs.
Czas przygotowania: 10 minut
Czas pieczenia dyni: 35 minut
Liczba porcji: 600 g pasty
W 100 g pasty:
Wartość energetyczna
135 kcal
Dieta: bezglutenowa, wegetariańska
Składniki [ więcej ]
- pieczona dynia - pulpa 500 g
- pomidor suszony z oleju 70 g
- olej np. ze słoika z suszonymi pomidorami 3 łyżki
- czosnek 1 ząbek
- sok z limonki lub ocet balsamiczny 1 łyżka
- sól 1/3 płaskiej łyżeczki
- pieprz i chili po sporej szczypcie
- świeża natka pietruszki 2 łyżki
Pasta z dyni
Dynię do pasty można upiec nawet do 3 dni wcześniej i trzymać w lodówce, w szklanym pojemniku z zamknięciem.
Domową pastę z dni można serwować na wiele sposobów, dlatego już na początku zdecyduj z czym ją podasz. Polecam gorąco ser feta (będzie bardziej słono) lub twaróg. Do tego chlust oliwy, świeżo mielony pieprz oraz płatki chili.
Warto kupić od razu większy kawałek dyni i upiec sobie zapas, który można wykorzystać potem do zrobienia ciasta z dyni lub np. zupy krem. Najlepsza do pasty będzie dynia prowansalska Muscat de Provence oraz dynia piżmowa, które mają pomarańczowy miąższ i smakują jak melon. Dynia Hokkaido będzie miała piękny, intensywny kolor, ale bardziej orzechowy smak. Tę dynię można piec i miksować ze skórką. Z dyni zwyczajnej też można zrobić sos, ale nie będzie on miał tak intensywnego koloru oraz smaku.
Dynię umyj, wydrąż z nasion i obierz ze skóry. Jeśli masz dynię Hokkaido, to skóry nie obierasz, tylko pieczesz ją razem z miąższem, ponieważ jest jadalna. Użyłam dyni prowansalskiej. Pokroiłam ją na mniejsze kawałki wielkości około 5 cm. Kawałki dyni wyłóż na blaszkę z papierem do pieczenia i umieść na środkowej półce w piekarniku nagrzanym do 175 stopni (pieczenie góra/dół). Dynię piecz około 25-35 minut, do jej miękkości. Sprawdzaj ją widelcem.
Upieczone kawałki dyni (500 gramów), 70 gramów pomidorów suszonych z oleju + 3 łyżki oleju ze słoika z suszonymi pomidorami oraz obrany ząbek czosnku, łyżkę świeżo wyciśniętego soku z limonki lub cytryny (może być też ocet balsamiczny) i przyprawy: 1/3 płaskiej łyżeczki soli, po sporej szczypcie pieprzu i chili umieść w jednym naczyniu. Wszystkie składniki pasty zmiksuj na gładko w kielichu blendera lub też blenderem ręcznym typu żyrafa. Po zmiksowaniu sprawdź smak pasty i w razie potrzeby dodaj więcej wybranego składnika.
Pasta z dyni najlepiej smakuje po schłodzeniu. Możesz zatem odłożyć pastę na 30-60 minut do lodówki i dopiero po tym czasie sprawdzić jak smakuje oraz ewentualnie ją doprawić. Sama dodaję zazwyczaj nieco więcej soku z cytryny i pieprzu lub soli.
Pastę umieść w szerszej misce i polej oliwą oraz drobno siekaną natką pietruszki i porcją pieprzu lub chili (u mnie z dodatkiem papryki ostrej Gochugaru w płatkach). Do tego jeszcze feta, zwykły twaróg albo ricotta lub nawet burrata i pestki dyni. Pasta smakuje wspaniale z jasnym pieczywem, grzankami lub nakładana kawałkami podpieczonej na patelni pity. Przyda Ci się wówczas domowa pita z mojego przepisu.
Warto wiedzieć, że po lekkim podgrzaniu pastę można wykorzystywać do makaronu, lub do mięsa.
Smacznego.