Szarlotka tatrzańska
Szarlotka tatrzańska znika z blaszki zanim zdąży całkiem przestygnąć. Przepis na cudowną szarlotkę z ogromną ilością jabłek pokrojonych w cienkie plasterki polecam każdemu miłośnikowi ciast kruchych z owocami.
Szarlotka pochodzi z gór, a dokładnie z Tatr. Tak się zastanawiałam i myślę, że szarlotka jest tak wysoka właśnie na cześć pięknych gór. Jak myślicie? Za fantastyczny przepis dziękuję Hani z Zakopanego!
Czas przygotowania: 40 minut
Czas pieczenia: 1 godzina 35 minut
Liczba porcji: duża blacha 30/40 cm
Dieta: wegetariańska
Składniki na kruche ciasto
- 400 g mąki pszennej np. tortowej (niecałe 2,5 szklanki)
- 200 g masła
- pół szklanki drobnego cukru
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 2 żółtka jaj
- łyżka kwaśnej śmietany np. 18%
Składniki na jabłkowe nadzienie
- 1,5-2 kg jabłek - antonówki
- łyżka cynamonu
Szarlotka tatrzańska
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Forma do pieczenia - użyj dużej formy o wymiarach 30/40 cm - im wyższa, tym lepiej. Dno formy wyłóż papierem do pieczenia, boki zaś wysmaruj resztkami masła.
Jakiej użyć mąki?
Ja zazwyczaj używam mieszanki dwóch mąk - tortowej oraz mąki pszennej krupczatki typ. 450. Można jednak użyć tylko mąki tortowej i też będzie super.
Jakich jabłek użyć do szarlotki?
Do tej szarlotki musisz użyć odmiany twardej i kwaśnej. Idealna będzie zatem szara reneta. Ciasto ze zdjęć zrobiłam używając tym razem antonówki więc te jabłka też dadzą radę. Inne odmiany mogą być zbyt mokre i zamienić się w trakcie pieczenia w rzadki mus.
Szarlotka na dużą blachę
Jabłka obierz, pokrój w ćwiartki i wytnij gniazda nasienne. Najwięcej pracy jest przy krojeniu kawałków jabłek w cienkie plasterki. Możesz zrobić to nożem, maszynką do mielenia ze specjalną nakładką, bądź specjalną tarką np. typu gilotyna. Postaraj się nie uszkodzić plastrów jabłka. Szara reneta oraz antonówka nie powinny puszczać soku (jeśli jakiś się pojawi, odlej go).
Składniki na ciasto kruche zagnieć razem w sporej misce. Bardzo wskazane jest, by jajka, masło i śmietana wylądowały w misce prosto z lodówki. Ciasto wyrabiam ręcznie (mimo, że niepotrzebnie ocieplam je dłońmi.. po prostu to lubię), ale można też użyć do tego miksera. 1/3 ciasta odłóż zawiniętą w folię do zamrażarki, zaś 2/3 ciasta wyłóż na dno przygotowanej do wypieku formy. Ja najpierw rozwałkowuję masę, by łatwiej było mi wylepić nią dno formy. Spód piecz 15 minut w temperaturze 180 stopni (pieczenie góra/dół).
Po podpieczeniu spodu możesz od razu wyłożyć na niego plasterki jabłek. Ja nie dodaję do nich cukru, tylko posypuję warstwę jabłek cynamonem.
Wyjmij kulę zamrożonej reszty ciasta. Ciasto zetrzyj na grubych oczkach bezpośrednio na wyłożoną warstwę jabłek.
Szarlotkę ponownie umieść w piekarniku. Tym raz już na 1 godzinę i 20 minut w temperaturze 170 stopni.
Szarlotkę można wyjąć z piekarnika od razu po upieczeniu. Przestudzoną koniecznie posyp cukrem pudrem. Jeśli nie zniknie tego samego dnia, szarlotkę tatrzańską trzymaj zawiniętą luźno w papier w zacienionym miejscu.
Sprawdź też o moje inne pomysły na szarlotki. Gorąco polecamy przepis szarlotka z budyniem czy szarlotka z bezą.
Wypróbuj też mój przepis na ciasto salceson, czyli wilgotne ciasto czekoladowe z jabłkami i orzechami.
Smacznego.