Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Smalec z fasoli

Smalec z fasoli

Zapraszam po niezwykle smaczny i prosty przepis na smalec z fasoli. Domową pastę z białej fasoli możesz przyrządzić zarówno z fasoli z puszki, jak i z suchej fasoli, którą trzeba najpierw namoczyć i ugotować.

- świetne smarowidło na kanapki
- tylko kilka popularnych składników
- zaskakująco pyszna pasta z białej fasoli

Czas przygotowania: 30 minut
Czas moczenia fasoli: 12 godzin
Czas gotowania fasoli: 2 godziny
Liczba porcji: 740 gramów pasty

Kaloryczność kcal: 175 w 100 g
Dieta: bezglutenowa, wegańska, wegetariańska

Składniki

  • 200 g suchej białej fasoli (niecała szklanka) lub dwie puszki po 400 g *
  • 2 duże cebule - 330 g
  • 1 średnie jabłko - 230 g
  • 6 łyżek oleju roślinnego
  • przyprawy: łyżeczka majeranku, pół łyżeczki soli, spora szczypta pieprzu

Smalec z fasoli

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml. 
Warzywa ważone były przed ewentualnym obraniem/przygotowaniem.

Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie. Z podanej ilości składników otrzymasz około 740 gramów pasty z białej fasoli, cebuli i jabłka. 

Przed szykowaniem przepisu zachęcam też do przeczytania najpierw całego wpisu. W treści podaję bowiem dużo ciekawych porad dotyczących składników oraz ich zamienników. Być może zapragniesz użyć np. czosnku lub też dodać "skwarki" z prażonego słonecznika. 

Pastę z fasoli możesz zrobić zarówno z fasoli suchej, którą trzeba namoczyć a następnie ugotować (opiszę to dokładnie poniżej). Potrzebujesz wówczas 200 gramów suchej, białej fasoli. Ja wybrałam fasolę super drobną, by szybko się ugotowała. Po ugotowaniu otrzymałam około 470 gramów gotowej do użycia fasoli. W wersji na szybko wystarczy, że użyjesz dwóch puszek białej fasoli. Jedna puszka o wadze około 400 gramów. Po odlaniu zalewy z jednej puszki wychodzi do 250 gramów fasoli.

Smalec z fasoli, 1

Pasta z fasoli

Jeśli tak jak ja, decydujesz się na zrobienie pasty z ugotowanej fasoli, to zacznij szykować ją dzień wcześniej. Najlepiej jest wieczorem odłożyć fasolę do namoczenia, by już rano móc zabrać się do gotowania. 

Najważniejsza jest dobrej jakości, sucha fasola Jaś lub też inna biała fasola. Spora fasola ma około 3 cm, zaś ta mniejsza nie ma więcej niż 2 cm długości. Do zrobienia smalcu z fasoli kupuję zazwyczaj tę mniejszą, ponieważ szybciej się gotuje. 

Fasolę trzeba najpierw namoczyć. Przygotuj sobie sporą miskę - szklaną lub ceramiczną. Wsyp 200 gramów (u mnie niecała szklanka) suchej fasoli i zalej zimną wodą. Woda powinna wystawać nawet 10 cm nad fasolę. Wlałam zatem dwie szklanki wody, czyli 500 ml zwykłej wody z kranu (może być też filtrowana).

Fasola będzie pęcznieć i wchłonie większość wody z miski. Jeśli nalejesz za mało wody, to w każdej chwili możesz ją uzupełnić. Jeśli jednak zostawisz fasolkę na całą noc, to rano może się okazać, że zabrakło wody i wystające fasolki będą miały pomarszczoną skórkę/łupinkę. Fasolę polecam moczyć około 10 godzin, ale nie dłużej niż 12 godzin. Najlepiej zalać fasolę wieczorem i zostawić ją tak do rana. Miską odłóż na ten czas np. do szafki lub schowka/piwniczki. 

Smalec z fasoli, 2

Po minimum 10 godzinach moczenia możesz już odlać resztę wody z fasoli. Ja zazwyczaj przekładam ją na sitko durszlaka i przepłukuję zimną, bieżącą wodą. 
Smalec z fasoli, 3

Całą fasolkę przełóż do garnka. Wlej trzy szklanki wody. Fasolkę gotuj na małej mocy i pod przykryciem, do miękkości. Na koniec dodaj też łyżeczkę soli. Moja fasolka gotowała się krótko, bo tylko 90 minut, ale jeśli masz większą fasolę (lub starszą), to może to trwać nawet do trzech godzin. Gotując fasolę pod pastę daję jej się trochę rozgotować, by była bardzo miękka. 

Ugotowaną fasolę odcedzam z pozostałej wody i umieszczam w miseczce (odrobinę wody po gotowaniu zachowaj w razie czego na potem, ponieważ czasem pasta jest za sucha). Po ugotowaniu wyszło mi około 470 gramów gotowej do użycia fasoli. Jeśli jednak chcesz użyć fasoli z puszki, to potrzebujesz dwie puszki fasoli białej (puszka o wadze około 400 gramów). Po odlaniu całej zalewy otrzymasz wówczas łącznie około 450-500 gramów fasoli.
Smalec z fasoli, 4

Ugotowaną, czy też odcedzoną z zalewy fasolę białą ugnieć widelcem na papkę. Nie polecam używać blendera, by zachować drobne fragmenty fasoli w całości. Gotowana fasola jest znacznie mniej wilgotna niż ta z puszki, jednak nie uzupełniam płynu, póki nie dodam reszty składników. 
Smalec z fasoli, 5

Przygotuj sobie średnią lub dużą patelnię z grubym dnem. Zacznij ją nagrzewać. Dodaj około 6 łyżek oleju do smażenia. Na patelnię wyłóż też obrane i drobno posiekane cebule. Podsmażaj cebulkę na średniej mocy palnika przez około 10 minut, aż zrobi się rumiana. 

Porada: Jeśli chcesz dodać ząbek czosnku, to polecam przepuścić go przez praskę i dodać do cebuli po około 8 minutach podsmażania. 
Smalec z fasoli, 6

Po tym czasie na patelnię z cebulką dodaj też obrane i starte na dużych oczkach jabłko. Całość zamieszaj i podsmażaj przez pięć minut. Zdejmij patelnię z palnika i całą jej zawartość przełóż do miseczki z ugniecioną fasolą. 

Dodaj też łyżeczkę otartego w dłoniach majeranku oraz pół łyżeczki soli i sporą szczyptę pieprzu. Póki co nie dodawaj więcej przypraw, ponieważ polecam najpierw całość dokładnie wymieszać i dopiero zadecydować o doprawieniu pasty. 

Porada: Do fasoli można też dodać drobno posiekaną suszoną śliwkę. 
Smalec z fasoli, 7

Mimo tego, że smalec z fasoli szykowałam na fasoli, którą gotowałam i odcedzałam, to nie dodawałam do pasty wody. Smalec uzyskał idealną konsystencję po dodaniu cebulki z jabłkiem. Po wymieszaniu pasty dodałam jeszcze szczyptę soli. 

Smalec z fasoli ze skwarkami
Jeśli chcesz dodać do smalcu "skwarki" to polecam uprażyć na suchej patelni garść nasion słonecznika. Uprażonym i przestudzonym słonecznikiem posyp miseczkę z pastą. Grubsze "skwarki" otrzymasz przez podsmażenie na patelni (z odrobiną oleju) małych kosteczek z tofu naturalnego lub wędzonego (z dodatkiem słodkiej papryki lub chili). Pseudo skwarki można też zrobić z ugotowanej kaszy gryczanej. Wówczas garść ugotowanej, osuszonej kaszy gryczanej (palona lub niepalona) umieść na dobrze nagrzanej patelni z odrobiną oleju i praż przez kilka minut na średniej mocy palnika. Co chwilę mieszaj całość drewnianą łyżką.
Smalec z fasoli, 8

Smalec z fasoli, 9

Swój smalec z fasoli zajadam na kromce domowego pieczywa (zapraszam po przepis na chleb wiejski). Do tego ogórki kiszone i okazuje się, że otrzymałam danie, którego każdy składnik przygotowałam samodzielnie :) Ps. Nawet mięta do dekoracji pochodzi z mojego przydomowego ogródka!

Próbowaliście kiedyś takiego wegańskiego smalcu?

Inspirację do przepisu zaczerpnęłam u Marzeny z Bloga Kulinarna Maniusia

Średnia 4.8 / 5 (2528 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Smalec z fasoli

To przepis, który powinien wypróbować każdy. Niezależnie od tego, czy jadasz mięso, czy też nie, wegański smalec z fasoli to coś czego trzeba spróbować chociaż raz. Jest to pyszna pasta z fasoli białej z dodatkiem podsmażonej na rumiano cebulki oraz z niewielką ilością przypraw. Pasta z fasoli jaś, czy też innej białej fasoli może być szykowana trochę dłużej, jeśli zdecydujesz się użyć fasoli suchej. Taką fasolę należy dzień wcześniej wieczorem odstawić do namoczenia na nie dłużej niż dwanaście godzin. Potem fasolę należy wypłukać i gotować w nowej wodzie do miękkości. Może to trwać od 90 minut - jeśli Twoja fasola jest wyjątkowa drobna, nawet do trzech godzin. Ugotowaną fasolę odlewamy i ugniatamy widelcem na papkę. Jeśli zaś sięgniesz po fasolę białą z puszki, to wystarczy odlać gęstą zalewę lub nawet lekko przepłukać fasolę i już.. ugniatamy ją widelcem i jest gotowa w kilka minut. Smalec z fasoli to świetne smarowidło na kanapki. Uwielbiam kanapki z pastą z fasoli z dodatkiem ogórka kiszonego lub też świeżego pomidora. Koniecznie wypróbuj też mój przepis na flaki z boczniaków

Pasta z fasoli

Możesz go nazwać na kilka sposobów.. Albo smalec z fasoli białej albo też pasta z fasoli. Tak niewiele składników potrzebujesz, by wykonać to przepyszne smarowidło, które po przygotowaniu do złudzenia przypomina prawdziwy smalec wieprzowy. Dlatego też smalec z fasoli przepis, w którym korzystamy z białej fasoli zamiast czerwonej. Można bowiem śmiało zrobić też smalec z fasoli czerwonej. Polecam wówczas podkręcić kolor czerwony przez dodanie szczypty chili oraz czerwonej papryki w proszku. W smaku też będzie zapewne jeszcze lepsza. Jeśli jednak szykujesz tak jak ja, smalec z fasoli białej.. to niezależnie od tego, czy sięgasz po fasolą suchą i będziesz ją gotować, czy też użyjesz fasoli z puszki, to możesz też przygotować swój smalec z fasoli ze skwarkami. Aby zrobić pseudo skwarki, wystarczy uprażyć na suchej patelni garść ziaren słonecznika i posypać nimi gotowy smalec. Dość często do swojego smalcu z fasoli dodaję też ząbek czosnku. Wówczas smalec z fasoli wychodzi trochę ostrzejszy. Gorąco polecam Ci też kilka innych moich super przepisów na różne smarowidła na kanapki. Jest to oczywiście Hummus, czyli super pasta z ciecierzycy. Rewelacyjna w smaku jest też moja pasta z awokado.. coś wspaniałego. A jeśli masz ochotę na burzę smaków i kolorów to koniecznie zobacz jak zrobić oryginalne guacamole