Sos beszamelowy
Zachęcam do spróbowania mojego prostego przepisu na idealny sos beszamelowy. Dobre proporcje składników oraz dokładny opis pomogą Ci przygotować najlepszy na świecie sos na bazie mleka. Idealny beszamel!
- najlepszy do lasagne
- sprawdzony, tradycyjny przepis
- dokładny opis wykonania krok po kroku
Czas przygotowania: 5 minut
Czas gotowania: 10 minut
Liczba porcji: 500 ml sosu
W 100 gramach:
Wartość energetyczna
145 kcal
Dieta: wegetariańska
Składniki
- 2 szklanki mleka
- 3 łyżki mąki pszennej - z lekkim czubem
- 50 g masła - 1/4 kostki
- po 1/4 łyżeczki soli, pieprzu oraz gałki muszkatołowej
Sos beszamelowy
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml
Do czego podać sos beszamelowy? Ten sos najlepiej smakuje z daniami z makaronu. Wystarczy ugotować makaron i podać z sosem. Ja polecam do takiego prostego dania ulubione świeże zioła i sok z cytryny oraz kapary lub oliwki. Kolejno i klasycznie.. sos beszamelowy do zapiekanki oraz do lasagne. Świetny jest również do pieczonej i smażonej ryby. Idealnie smakuje z łososiem oraz dorszem.
Zanim zabierzesz się do pracy podam kilka porad, by zrobić super sos beszamelowy.
Podgrzewam lekko mleko do temperatury około 45 stopni. Robię to zanim dodam mleko do rondelka z masłem i mąką. Dzięki temu masło zachowuje swoją strukturę. Po wlaniu do rondelka mleka prosto z lodówki masło z dodatkiem mąki zamienia się w małe grudki. Taki sos też się uda, ponieważ podczas podgrzewania masa ponownie zrobi się gładka (specjalnie sprawdziłam). Ja jednak lubię dodawać już lekko ciepłe mleko.
Po wlaniu mleka wyda Ci się niemożliwe, by tak rzadka masa zamieniła się w gęsty, gładki sos. Nie martw się. To tylko kwestia czasu i cierpliwego mieszania. Wiem.. będzie Cię korciło, by dodać więcej mąki. Uwierz mi, że nie ma takiej potrzeby.
Sos będzie wystarczająco gęsty, gdy osiągnie konsystencję kisielu. Pamiętaj, że po zdjęciu z palnika sos beszamelowy zrobi się gęstszy. Im bardziej się schłodzi, tym robi się gęstszy.
Możesz użyć białego lub czarnego pieprzu. Mi nie przeszkadzają ciemne kropki w sosie, więc sięgam po pieprz czarny, który bardziej mi smakuje.
Jeśli nie planujesz użyć gotowego sosu beszamelowego od razu, to polecam przykryć go folią. Wówczas na powierzchni nie powstanie kożuszek.
Sos beszamel
Przygotuj sobie mały rondelek oraz łyżkę lub trzepaczkę do jajek (tę owalną). W rondelku umieść masło. Pozwól mu się powoli wytopić na małej mocy palnika. Gdy już masło będzie płynne dodaj mąkę. Łyżka po łyżce, ciągle mieszając zawartość rondelka. Pamiętaj o minimalnej mocy palnika. Łyżką rozetrzyj ewentualne grudki z mąki. Gdy masa będzie już gładka wlej całe mleko oraz sól, pieprz i gałkę. Zwiększ moc palnika. Cały czas mieszaj sos.
Sos należy mieszać tak długo, aż zgęstnieje. Może to potrwać około 5-10 minut. Sporo zależy od tego, czy Twój rondelek jest wąski a wysoki, czy też szeroki. Druga sprawa to moc palnika. Ja podgrzewam sos dość długo na mocy 4/10. Sos beszamelowy mieszam trzepaczką. Pamiętaj, by nie przerywać mieszania. Pod koniec sprawdź, czy smak jest dla Ciebie odpowiedni. Być może Twój sos bardziej Ci posmakuje z jeszcze jedną szczyptą soli.. Gdy sos osiągnie gęstość kisielu jest już gotowy. Jak pisałam już wcześniej, sos będzie gęstszy gdy trochę ostygnie.
Sos beszamelowy jest gotowy do użycia od razu po wyłączeniu palnika.
Wypróbuj moje inne sosy. Polecam sos winegret oraz sos cezar.
Smacznego.