Ciasto drożdżowe z jagodami
Super przepis na najlepsze ciasto drożdżowe z jagodami i budyniem! Ślimaczki drożdżowe są wbrew pozorom bardzo proste do zrobienia. Ciasto jest przepyszne!!
Czas pieczenia: 27 minut
Liczba porcji: 10
Dieta: wegetariańska
Składniki na ciasto
- 4 żółtka jaj
- 100 g masła - pół kostki
- 4 niepełne szklanki mąki pszennej - 650 g
- szklanka mleka
- 40 g świeżych drożdży - lub 14 g suchych
- pół szklanki cukru
Składniki na budyń + jagody
- 2 budynie śmietankowe bez cukru - 2 x 40 g
- 700 ml mleka - niecałe 3 szklanki po poj. 250 ml
- 4 łyżki cukru
- 300 g jagód
Moja foremka do pieczenia miała wymiary 25/38 cm.
Ślimaczki drożdżowe
Przygotuj sobie wszystkie składniki. Warto mieć od razu wszystko odmierzone. Polecam lekko podgrzać mleko oraz rozpuścić w rondelku masło, a żółtka jajek wyjąć wcześniej z lodówki. Z białek polecam upiec blaty bezowe.
Zacznij od zaczynu z drożdży
Nawet jeśli używasz drożdży suszonych, polecam zrobić z nich najpierw zaczyn. Bardzo często suszone drożdże nie rozpuszczają się łatwo w cieście i są długo widoczne.
Do szklanki wkrusz lub wsyp drożdże. Dodaj jedną łyżkę cukru, łyżkę mąki i łyżkę mleka (wszystkie składniki uszczknij z odmierzonych wcześniej porcji do ciasta). Całość dobrze razem rozetrzyj i odstaw w ciepłe miejsce. Możesz szklankę zakryć ręcznikiem papierowym. Po 20 minutach zaczyn powinien urosnąć i zamienić się w buzującą piankę.
Ciasto
W sporej misce umieść 4 niepełne szklanki mąki pszennej, rozpuszczone masło (ciepłe, nie gorące), cukier, żółtka, ciepłe mleko oraz zaczyn. Ciasto wyrabiaj 3-4 minuty aż zamieni się w lśniącą, gładką i elastyczną kulę.
Ciasto przykryj ściereczką lub ręcznikiem papierowym i odstaw w ciepłe, nieprzewiewne miejsce. Ja bardzo często włączam piekarnik na 35 stopni, chwilę nagrzewam, wyłączam i do takiego ciepłego pieca wkładam ciasto do wyrośnięcia na całą godzinę.
Budyń
Budyń przygotuj w trakcie wyrastania ciasta drożdżowego. 2 szklanki mleka - 500 ml zagotuj. 200 ml zimnego mleka - niecałą szklankę wymieszaj z proszkiem budyniowym oraz cukrem. Dobrze wymieszany płyn wlewaj powoli do lekko gotującego się mleka. Ciągle mieszaj mleko do około 2 minut, aż zgęstnieje i ponownie się zagotuje. Odstaw do wystudzenia.
Formowanie ślimaczków
Po godzinie (maksymalnie 1,5 h) kula podwoi swoją objętość :-) Przygotuj sporą, prostokątną formę. Wyłóż dno papierem do pieczenia i wysmaruj od środka resztkami masła.
- Stolnicę lub dużą drewnianą deskę obsyp mąką. Ciasto wyłóż i rozwałkuj na grubość około 2 cm.
- Łyżką rozprowadź po powierzchni budyń (może być lekko ciepły).
- Budyń obsyp jagodami. Wcześniej je umyj i osusz z nadmiaru wody (mrożone zaś rozmroź i odsącz z rozpuszczonej glazury).
- Placek zwiń w rulonik (jak na zdjęciu poniżej).
- Ostrym nożem krój plastry szerokości około 3 cm. Delikatnie (są bardzo elastyczne i miękkie) układaj je obok siebie w przygotowanej blaszce/foremce.
Formę ze ślimaczkami odstaw do wyrośnięcia, (tak samo jak kulę ciasta) tym razem już tylko na 30 minut.
Po tym czasie nagrzej piekarnik do 180 stopni - grzałka góra/dół. Drożdżowe ślimaczki piecz 25-30 minut. Uchyl drzwi piekarnika na 5 minut i wyjmij formę.
Drożdżówki można zajadać już po lekkim przestudzeniu. Można też dodatkowo oprószyć je cukrem pudrem lub polukrować ;-)
Ślimaczki można przechowywać w lodówce do 4 dni. Po przestudzeniu i schłodzeniu są równie pyszne i idealnie się je kroi nożem.
Zapraszam też po przepis na bułeczki cynamonowe. W sezonie na jagody wypróbuj też mój przepis tarta z mascarpone i owocami. Jeżeli szukasz łatwego sernik z jagodami to polecam Ci sernik z jagodami pieczony.
Smacznego!