Sernik na zimno z agrestem
Bardzo orzeźwiający i pachnący latem sernik z agrestem i galaretką na zimno. To jeden z szybszych i prostszych do zrobienia serników na zimno. Na biszkoptach, z galaretkami i świeżymi owocami.
Polecam Ci również sernik na zimno z truskawkami - pyszny!
Czas przygotowania: 30 minut
Czas tężenia: 4 godziny
Liczba porcji: 1500 gramów sernika
Kaloryczność kcal: 70 w 100 gramach sernika
Składniki
- 14 okrągłych biszkoptów - około 60 gramów
- 400 g twarogu mielonego kremowego
- 2 galaretki agrestowe
- 500 ml wody
- 2 szklanki agrestu - do 400 g
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Do zrobienia sernika na zimno z agrestem użyłam niedużej tortownicy o średnicy 20 cm.
Sernik z agrestem
Zanim zaczniesz szykować sernik przeczytaj proszę przepis i zwróć uwagę na to, że galaretki warto przygotować sobie w pierwszej kolejności. Galaretki muszą przestygnąć.
Sernik na zimno ze świeżym agrestem jest deserem, który należy zjeść w ciągu 2-3 dni od zrobienia deseru. Oczywiście sernik wyjmujemy z lodówki tylko wtedy, gdy planujemy go podać do zjedzenia.
Sernik na zimno z agrestem
Zacznij od przygotowania galaretki. Obie saszetki z galaretką agrestową wsyp do sporej miski szklanej. Zagotuj wodę i wlej do miski z proszkiem dwie szklanki wrzątki, czyli 500 ml bardzo gorącej wody. Od razu zacznij mieszać płyn. Po kilku minutach ciągłego mieszania galaretka całkowicie rozpuści się w wodzie.
Galaretkę odstaw do całkowitego przestudzenia (nie do lodówki). W tym czasie przygotuj sobie formę - tortownica średnicy 20 cm. Dno wyłóż papierem do pieczenia. Boki formy lekko wysmaruj od wewnątrz miękkim masłem lub margaryną. Robisz to tylko po to, by paski wycięte z papieru do pieczenia przykleiły się do zewnętrznych boków formy.
Dno przygotowanej foremki wyłóż biszkoptami. Zazwyczaj trzeba przyciąć jakieś biszkopty, by całkowicie wypełnić dno formy. Postanowiłam tym razem zachować przynajmniej częściową spójność ułożenia i powstało takie ciekawe biszkoptowe słoneczko.
W misce umieść 400 gramów mielonego sera twarogowego z kubełka np. Piątnica. Możesz też użyć naturalnego serka śmietankowego kremowego lub nawet bardzo gęstego jogurtu naturalnego. Do miski z serkiem wlej też połowę całkowicie przestudzonej galaretki.
Całość wymieszaj i odstaw do lodówki. Możesz wspomóc się mikserem na najniższych obrotach. Co kilka minut sprawdzać, czy masa serowa zgęstniała i ma konsystencję kisielu. Ostrożnie, łyżka po łyżce wyłóż gęstą masę serową na biszkopty ułożone w formie. Szybkie wylanie rzadkiej masy spowodowałoby podniesienie się biszkoptów i przesiąknięcie płynem z masy serowej. Formę umieść w lodówce.
Sprawdź czy połowa zostawionej galaretki zaczęła już gęstnieć. Jeśli jest jeszcze rzadka, to miskę umieść w lodówce z sernikiem i kontroluj co kilka minut jej stopień stężenia. Jeśli jest już gęsta jak kisiel, to pozostaje tylko czekać, aż masa serowa częściowo się zetnie. Po około 20 minutach (jeśli ser jest już lekko sztywny) możesz wyjąć formę z sernikiem i na powierzchni wyłożyć agrest.
Agrest wcześniej umyj i osusz ręcznikiem papierowym. Polecam też odciąć ostrożnie z każdego owocu ogonek oraz pozostałość po kwiatku z drugiej strony. Agrest powinien być tez bardzo dojrzały, by skórka była cienka i przyjemna do zjedzenia.
Jeśli galaretka już lekko stężała, możesz wyłożyć ją na sernik z agrestem. Rób to tak samo ostrożnie, jak w przypadku masy serowej. Gotowy sernik z agrestem odstaw do lodówki do całkowitego stężenia. Nie będzie to trwało dłużej niż cztery godziny.
Jak pisałam wcześniej, używamy dojrzałych owoców agrestu, więc sernik po zrobieniu należy zjeść najlepiej w ciągu dwóch dni. Sernik z agrestem polecam kroić naostrzonym wcześniej nożem.
Zobacz też moje inne pomysły na najsmaczniejsze ciasta bez pieczenia na zimno i nie tylko!
Gorąco zachęcam też do spróbowania przepisu na najlepsze i chrupiące gofry!
Smacznego!