Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Rogaliki z ciasta francuskiego

Rogaliki z ciasta francuskiego

Rogaliki z ciasta francuskiego to jedna z najszybszych, słodkich przekąsek. To przepis, który szykuje się błyskawicznie. Rogaliki wychodzą piękne, pachnące i super pyszne. 

- gotowe ciasto francuskie
- ich szykowanie zajmie Ci tylko kwadrans
- można je nadziewać czekoladą, kremem lub marmoladą

Czas przygotowania: 15 minut
Czas pieczenia: 18 minut
Liczba porcji: 15 rogalików + 4 malutkie

Kaloryczność kcal: 100 w 1 rogaliku
Dieta: wegetariańska

Składniki

  • 1 płat ciasta francuskiego XXL - 375 g
  • 75 g marmolady, nutelli lub czekolady
  • do oprószenia: cukier puder

Rogaliki z ciasta francuskiego

Opakowanie ciasta francuskiego wyjmij wcześniej z lodówki, by ciast nie kruszyło się  przy końcach podczas rozwijania. Ciasto może być też mrożone. Wówczas wyjmij je wcześniej na blat kuchenny, by naturalnie się rozmroziło. Polecam zakupić ciasto francuskie z dodatkiem prawdziwego masła. Jest znacznie lepsze niż ciasto z tłuszczem roślinnym. Najważniejsze jest jednak to, by ciasto było jak najświeższe. 

Z podanej ilości składników powinno wyjść 15 średnich rogalików oraz 4 maluszki z resztek :)

Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną liczbę kalorii niż te, których użyłam ja. Zanim zaczniesz szykować tę słodką przekąskę, polecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów wykonania.

Rogaliki z ciasta francuskiego, 1

Przepis na rogaliki z ciasta francuskiego

Arkusz ciasta francuskiego rozwiń i wyprostuj. Użyłam ciasta francuskiego XXL, o wymiarach 50 x 25 cm. Ciasto przekrój wzdłuż dłuższego boku na dwa takie same paski. Jeden wąski prostokąt ciasta przesuń na bok, by najpierw wyciąć rogaliki z pierwszego. Pod paski z ciasta podsypuję odrobinę cukru pudru (nie mąki, jak zazwyczaj się to robi). Trzeba jednak mieć na uwadze to, że z takim ciastem trzeba wówczas szybko pracować, ponieważ cukier puder błyskawicznie chłonie wilgoć. 

Pasek ciasta rozwałkowałam, by był jeszcze cieńszy. Przy pomocy ostrego nożyka wycięłam siedem trójkątów. Po bokach zostały mi mniejsze, krzywe kawałki. Z nich też zrobię mini rogaliki. 

Rogaliki z ciasta francuskiego, 2

Możesz oddzielić od siebie trójkąty i jeszcze dodatkowo je lekko rozwałkować, by rogalik miał więcej zawijasków. Na każdy trójkąt wyłóż po małej łyżeczce (5 gramów) twardej marmolady. Słodki farsz układaj tak, jak na zdjęciu poniżej. Rogaliki zwijaj od szerszego miejsca, ku cienkiej końcówce. Po zwinięciu oba końce rogalika zbliż do siebie a cienką końcówkę podwiń pod spód rogalika. Nie zostawiaj cienkiej końcówki ciasta na szczycie rogalika, ponieważ podczas pieczenia podwinie się ona do góry i będzie odstawać. 

Porada: Zamiast marmolady możesz użyć po pięć gramów ulubionej czekolady (pół lub całą kostkę), gęstego kremu czekoladowego lub orzechowego albo bardzo gęstego dżemu. 

Rogaliki z ciasta francuskiego, 3

W ten sposób przygotuj sobie wszystkie rogaliki z tego i z drugiego paska ciasta. Zwinięte rogaliki z ciasta francuskiego układaj na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Zachowaj odstępy, ponieważ rogaliki rosną jeszcze w trakcie pieczenia.

Porada: Rogaliczki można przed pieczeniem posmarować jeszcze jajkiem rozbełtanym z odrobiną mleka. Ja jednak tego nie robię. 
Rogaliki z ciasta francuskiego, 4

Blaszkę z rogalikami z ciasta francuskiego umieść na środkowej półce piekarnika nagrzanego do 200 stopni. Opcja pieczenia: góra/dół. Słodkie rogaliki piecz tak około 18 minut, do zarumienienia ciasta. Można je wyjmować z piekarnika od razu po upieczeniu. 
Rogaliki z ciasta francuskiego, 5

Przestudzone rogaliki polecam przed podaniem lekko oprószyć cukrem pudrem lub też polać lukrem. Polecam mój uniwersalny przepis na lukier. Rogaliki z ciasta francuskiego wychodzą delikatne, lekkie i kruche. Są przepyszne, zarówno od razu po upieczeniu, jak i po przestudzeniu. 
Rogaliki z ciasta francuskiego, 6

Jeśli rogaliki nie będą zjedzone w dniu pieczenia, to po przestudzeniu polecam zawinąć je w papier śniadaniowy a następnie w zwykłą torbę lub woreczki śniadaniowe i przechowywać np. w chlebaku lub w szafce kuchennej.

Jakie są Twoje ulubione rogaliki? Znasz mój przepis na rogaliki drożdżowe? Polecam wypróbować też moje ciasto francuskie z jabłkami.


Smacznego.

Średnia 4.9 / 5 (890 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Rogaliki z ciasta francuskiego

Nie pierwszy raz widzisz na moim Blogu Kulinarnym jakiś przepis na szybką przekąskę z udziałem ciasta francuskiego. Robiłam już tak dużo przepisów, na słone pyszności, że teraz pomyślała, że czas najwyższy co coś słodkiego. Na słono dodałam ostatnio bardzo smaczny przepis na ciasto francuskie ze szpinakiem, więc teraz mam coś równie wspaniałego. Rogaliki z ciasta francuskiego z nutellą lub też rogaliki z ciasta francuskiego z czekoladą, albo rogaliki z ciasta francuskiego z serem. Moje rogaliki z ciasta francuskiego z dżemem a raczej z twardą marmoladą można bowiem nadziewać na różne sposoby. Takie rogale z ciasta francuskiego to świetna zabawa i błyskawiczny pomysł na słodki deser dla całej rodziny. Jeśli chcesz zobaczyć jak zrobić rogaliki z ciasta francuskiego, to mój przepis na rogaliki z ciasta francuskiego idealnie się do tego nadaje. Krok po kroku opisałam jak zwijać rogaliki z ciasta francuskiego. A ponieważ sam opis może być niewystarczający, to rogaliki z ciasta francuskiego jak zawijać pokazałam dodatkowo na zdjęciach z krokami wykonania. Jeśli lubisz takie szybkie słodkości, to zapewne spodoba Ci się też mój przepis na ciasteczka kawowe. A tutaj przepis na uniwersalne ciasto półfrancuskie

Rogaliki z ciasta francuskiego przepis

Mój przepis na rogaliki z ciasta francuskiego, to chyba najprostszy deser pieczony. Nie dość, że rogaliki z ciasta francuskiego wyglądają przepięknie i są mega apetyczne, to jeszcze zrobisz je tylko z dwóch produktów. Do tego możesz użyć gotowego ciasta francuskiego i dowolnego słodkiego nadzienia. Trzeba tylko pamiętać o tym, by słodkie farsz nie był za rzadki. Można więc dać do środka kawałek ulubionej czekolady lub twardą marmoladę. Na nadzienie na rogaliki z ciasta francuskiego nadadzą się tez wszelkie gęste kremy typu nutella. Jeśli lubisz farsze serowe, to sprawdzi się też mój przepis na ser do naleśników. Super fajnym pomysłem jest też szykowanie rogalików z ciasta francuskiego z różnym słodkim nadzieniem w jednej partii. Dzieci mogą wówczas losować rogaliki i nigdy nie są pewne jakie tym razem nadzienie im się trafi. Zapraszam po przepis na rogaliki z ciasta francuskiego z marmoladą i życzę smacznego.